Sanktuarium maryjne. Gdzie pielgrzymują chrześcijanie?
Sanktuarium maryjne to miejsce kultu religijnego Marii z Nazaretu, szczególnie jako Matki Bożej i Najświętszej Panny. Każdego roku odwiedzają je tysiące pątników. Które z sanktuarium maryjnych na świecie są najważniejsze dla chrześcijan?
1. Co to jest sanktuarium maryjne?
Sanktuarium to miejsce kultu, którego powstanie związane jest z objawieniem lub cudem (wydarzeniem nadprzyrodzonym), cudownym wizerunkiem lub relikwiami. Pielgrzymi podróżują do niego, by modlić się, prosić o wybaczenie, jak również podziękować za otrzymane łaski.
Sanktuarium maryjne to nie tylko okazałe kościoły. To również miejsca naturalne (groty i lasy) lub niewielkie kaplice. To co je łączy, to sposób intensywniejszego objawienia się łaski Maryi.
Kult maryjny wśród chrześcijan stał się dominujący w XV wieku. To właśnie wtedy pątnicy wyruszali w podróż do miejsc, w których znajdowały się cudowne wizerunki i figury Matki Chrystusa. Do dzisiaj sanktuariów maryjnych w Polsce jest najwięcej i każdego roku przyciągają miliony ludzi. Niektóre z nich pojawiały się też w literaturze, by wspomnieć choćby o "Potopie" Henryka Sienkiewicza.
2. Gdzie znajdują się sanktuaria maryjne?
Sanktuaria maryjne można znaleźć niemal na całym świecie. Ich liczba obejmuje tysiące obiektów kultu, a wiele z nich znajduje się we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Najwięcej osób pielgrzymuje do:
- Sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe (Meksyk),
- Sanktuarium w Fatimie (Portugalia),
- Sanktuarium w La Salette (Francja),
- Sanktuarium w Lourdes (Francja),
- Sanktuarium Santa Casa w Loreto (Włochy),
- Kościoła św. Jakuba w Medziugorie (Bośnia i Hercegowina).
W Polsce jest blisko 450 sanktuariów maryjnych, wśród których najważniejsze są:
- Sanktuarium Jasnogórskie w Częstochowie,
- Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym,
- Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej,
- Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce,
- Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie (jedyne uznane przez Kościół miejsce objawień Matki Bożej w Polsce).
3. Jasna Góra. Najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce
Jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce i centrum pielgrzymkowym katolików w Polsce jest sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów w Częstochowie. To tam znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Jasna Góra jest nie tylko miejscem kultu, ale też pomnikiem historycznym. Na jego terenie utworzono Skarbiec Pamięci Narodu, w którym znajdują się m.in. XVIII-wieczne zabytki i trofea Jana III Sobieskiego z bitwy pod Wiedniem w 1683 r. Można tam również zobaczyć eksponaty związane z Lechem Wałęsą (m.in. historyczny długopis oraz medal Pokojowej Nagrody Nobla), jak również wota katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.
Do rangi symbolu Jasna Góra urosła w połowie XVII w., kiedy to szwedzki król Karol X Gustaw poniósł klęskę pod częstochowskim klasztorem na Jasnej Górze. Po tych wydarzeniach król Jan Kazimierz polecił Polskę protekcji Matki Bożej, nazywając ją Królową Polski.