Trwa ładowanie...

Sanktuarium maryjne. Gdzie pielgrzymują chrześcijanie?

 Agnieszka Gotówka
21.06.2022 08:51
Sanktuarium maryjne
Sanktuarium maryjne (https://stock.adobe.com/)

Sanktuarium maryjne to miejsce kultu religijnego Marii z Nazaretu, szczególnie jako Matki Bożej i Najświętszej Panny. Każdego roku odwiedzają je tysiące pątników. Które z sanktuarium maryjnych na świecie są najważniejsze dla chrześcijan?

spis treści

1. Co to jest sanktuarium maryjne?

Sanktuarium to miejsce kultu, którego powstanie związane jest z objawieniem lub cudem (wydarzeniem nadprzyrodzonym), cudownym wizerunkiem lub relikwiami. Pielgrzymi podróżują do niego, by modlić się, prosić o wybaczenie, jak również podziękować za otrzymane łaski.

Sanktuarium maryjne to nie tylko okazałe kościoły. To również miejsca naturalne (groty i lasy) lub niewielkie kaplice. To co je łączy, to sposób intensywniejszego objawienia się łaski Maryi.

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"
Luteranizm. Charakterystyka religii
Luteranizm. Charakterystyka religii

Luteranizm to doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, który zapoczątkował Marcin Luter

przeczytaj artykuł

Kult maryjny wśród chrześcijan stał się dominujący w XV wieku. To właśnie wtedy pątnicy wyruszali w podróż do miejsc, w których znajdowały się cudowne wizerunki i figury Matki Chrystusa. Do dzisiaj sanktuariów maryjnych w Polsce jest najwięcej i każdego roku przyciągają miliony ludzi. Niektóre z nich pojawiały się też w literaturze, by wspomnieć choćby o "Potopie" Henryka Sienkiewicza.

2. Gdzie znajdują się sanktuaria maryjne?

Sanktuaria maryjne można znaleźć niemal na całym świecie. Ich liczba obejmuje tysiące obiektów kultu, a wiele z nich znajduje się we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Najwięcej osób pielgrzymuje do:

 • Sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe (Meksyk),
 • Sanktuarium w Fatimie (Portugalia),
 • Sanktuarium w La Salette (Francja),
 • Sanktuarium w Lourdes (Francja),
 • Sanktuarium Santa Casa w Loreto (Włochy),
 • Kościoła św. Jakuba w Medziugorie (Bośnia i Hercegowina).
Księgi Nowego Testamentu: najważniejsze informacje
Księgi Nowego Testamentu: najważniejsze informacje

Księgi Nowego Testamentu obejmuje okres od narodzenia Chrystusa. Stanowią zbiór pism chrześcijańskich.

przeczytaj artykuł

W Polsce jest blisko 450 sanktuariów maryjnych, wśród których najważniejsze są:

 • Sanktuarium Jasnogórskie w Częstochowie,
 • Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym,
 • Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej,
 • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce,
 • Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie (jedyne uznane przez Kościół miejsce objawień Matki Bożej w Polsce).

3. Jasna Góra. Najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce

Jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce i centrum pielgrzymkowym katolików w Polsce jest sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów w Częstochowie. To tam znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Jasna Góra jest nie tylko miejscem kultu, ale też pomnikiem historycznym. Na jego terenie utworzono Skarbiec Pamięci Narodu, w którym znajdują się m.in. XVIII-wieczne zabytki i trofea Jana III Sobieskiego z bitwy pod Wiedniem w 1683 r. Można tam również zobaczyć eksponaty związane z Lechem Wałęsą (m.in. historyczny długopis oraz medal Pokojowej Nagrody Nobla), jak również wota katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Do rangi symbolu Jasna Góra urosła w połowie XVII w., kiedy to szwedzki król Karol X Gustaw poniósł klęskę pod częstochowskim klasztorem na Jasnej Górze. Po tych wydarzeniach król Jan Kazimierz polecił Polskę protekcji Matki Bożej, nazywając ją Królową Polski.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze