Trwa ładowanie...

Sanktuarium maryjne. Gdzie pielgrzymują chrześcijanie?

Sanktuarium maryjne to miejsce kultu religijnego Marii z Nazaretu, szczególnie jako Matki Bożej i Najświętszej Panny. Każdego roku odwiedzają je tysiące pątników. Które z sanktuarium maryjnych na świecie są najważniejsze dla chrześcijan?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. Co to jest sanktuarium maryjne?

Sanktuarium to miejsce kultu, którego powstanie związane jest z objawieniem lub cudem (wydarzeniem nadprzyrodzonym), cudownym wizerunkiem lub relikwiami. Pielgrzymi podróżują do niego, by modlić się, prosić o wybaczenie, jak również podziękować za otrzymane łaski.

Sanktuarium maryjne to nie tylko okazałe kościoły. To również miejsca naturalne (groty i lasy) lub niewielkie kaplice. To co je łączy, to sposób intensywniejszego objawienia się łaski Maryi.

Luteranizm. Charakterystyka religii
Luteranizm. Charakterystyka religii

Luteranizm to doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, który zapoczątkował Marcin Luter

przeczytaj artykuł

Kult maryjny wśród chrześcijan stał się dominujący w XV wieku. To właśnie wtedy pątnicy wyruszali w podróż do miejsc, w których znajdowały się cudowne wizerunki i figury Matki Chrystusa. Do dzisiaj sanktuariów maryjnych w Polsce jest najwięcej i każdego roku przyciągają miliony ludzi. Niektóre z nich pojawiały się też w literaturze, by wspomnieć choćby o "Potopie" Henryka Sienkiewicza.

2. Gdzie znajdują się sanktuaria maryjne?

Sanktuaria maryjne można znaleźć niemal na całym świecie. Ich liczba obejmuje tysiące obiektów kultu, a wiele z nich znajduje się we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Najwięcej osób pielgrzymuje do:

 • Sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe (Meksyk),
 • Sanktuarium w Fatimie (Portugalia),
 • Sanktuarium w La Salette (Francja),
 • Sanktuarium w Lourdes (Francja),
 • Sanktuarium Santa Casa w Loreto (Włochy),
 • Kościoła św. Jakuba w Medziugorie (Bośnia i Hercegowina).
Księgi Nowego Testamentu: najważniejsze informacje
Księgi Nowego Testamentu: najważniejsze informacje

Księgi Nowego Testamentu obejmuje okres od narodzenia Chrystusa. Stanowią zbiór pism chrześcijańskich.

przeczytaj artykuł

W Polsce jest blisko 450 sanktuariów maryjnych, wśród których najważniejsze są:

 • Sanktuarium Jasnogórskie w Częstochowie,
 • Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym,
 • Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej,
 • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce,
 • Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie (jedyne uznane przez Kościół miejsce objawień Matki Bożej w Polsce).

3. Jasna Góra. Najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce

Jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce i centrum pielgrzymkowym katolików w Polsce jest sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów w Częstochowie. To tam znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Jasna Góra jest nie tylko miejscem kultu, ale też pomnikiem historycznym. Na jego terenie utworzono Skarbiec Pamięci Narodu, w którym znajdują się m.in. XVIII-wieczne zabytki i trofea Jana III Sobieskiego z bitwy pod Wiedniem w 1683 r. Można tam również zobaczyć eksponaty związane z Lechem Wałęsą (m.in. historyczny długopis oraz medal Pokojowej Nagrody Nobla), jak również wota katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Do rangi symbolu Jasna Góra urosła w połowie XVII w., kiedy to szwedzki król Karol X Gustaw poniósł klęskę pod częstochowskim klasztorem na Jasnej Górze. Po tych wydarzeniach król Jan Kazimierz polecił Polskę protekcji Matki Bożej, nazywając ją Królową Polski.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.