Miksery do 200 zł. Nie tylko dla miłośniczek wypieków
Mikser kuchenny to urządzenie niezbędne w każdej kuchni, ułatwia nie tylko wyrabianie ciasta, ale dzięki dodatkowemu wyposażeniu może stać się robotem wielofunkcyjnym. Prezentujemy wybór mikserów ręcznych i stacjonarnych do 200 zł.
1. Tradycyjne miksery ręczne
Tradycyjne miksery od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, nawet blendery i bardziej złożone roboty kuchenne nie wyparły tego popularnego urządzenia. Chociaż do wyboru mamy też miksery stacjonarne, które nie wymagają od nas dodatkowego wysiłku i męczącej po dłuższym czasie pracy ręką, większość polskich kuchni stawia na klasyczny model. Jedną z najważniejszych zalet miksera ręcznego, która dla wielu przeważa szalę na jego korzyść, jest niewielki rozmiar i poręczność. Nieduże urządzenie bez problemu schowamy do szafki. Nie będzie to problemem nawet w małych kuchniach – po odłączeniu końcówki pozostaje nam stosunkowo niewielki korpus.
Mikser ręczny jest lekki, użyjemy go w dowolnym pojemniku czy misce, łatwo go oczyścić, a do tego jest dostępny na rynku w przystępnych cenach. Większości użytkowników wystarcza też moc oferowana przez miksery ręczne, która najczęściej mieści się w przedziale 200–400 W. Wybierając odpowiedni dla nas model, warto sprawdzić, czy produkt wyposażono w systemy zabezpieczające przed przegrzaniem, przypadkowym uruchomieniem i wyjęciem mieszadeł w czasie pracy urządzenia. Współczesne miksery pozwalają na ustawienie preferowanej prędkości, niektóre zaś mają dodatkowo opcję umożliwiającą pracę w trybie pulsacyjnym.
2. Miksery stacjonarne z misą
Wyróżnikiem mikserów stacjonarnych jest podstawa z misą, do której na stałe przytwierdzony jest korpus z wymiennymi końcówkami. Oznacza to, że nie bierzemy bezpośredniego udziału w pracy urządzenia. Po uruchomieniu pracuje ono samoczynnie, natomiast my możemy regulować prędkość lub dodatkowe funkcje.
W kwestii wyboru między mikserem ręcznym a stacjonarnym rozważmy kilka podstawowych cech tych urządzeń – wagę, zajmowane miejsce, wygodę i cenę. Mikser stacjonarny jest cięższy, zajmuje sporo przestrzeni, a jego ceny zaczynają się od wyższych kwot niż w przypadku miksera ręcznego. Jeśli jednak mamy odpowiedni budżet i miejsce w kuchni, mikser z misą gwarantuje większą wygodę użytkowania i skuteczność. Wysoką efektywność zapewnia duża moc, której górna granica w urządzeniach tego typu może wynieść nawet 1000 W.
Przy wyborze miksera stacjonarnego zwróćmy wagę nie tylko na moc, ale też podstawowe elementy budowy. Misa w mikserze stacjonarnym może być wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu, a jej pojemność wynosi od 2 do nawet 4 litrów. Niektóre urządzenia wyposażone są w misę obrotową, która przyspieszy mieszanie składników. Istotne są również elementy antypoślizgowe na podstawie miksera, które zapewnią mu stabilność. Praktycznym dodatkiem może też być waga elektroniczna wbudowana w podstawę miksera.
Ciekawostką dla osób poszukujących urządzenia o zastosowaniu robota kuchennego mogą być miksery planetarne, czyli wielofunkcyjny sprzęt AGD o wysokiej mocy (do ok. 1500 W), ale też stanowiący wydatek wyższego rzędu.
3. Przydatne wyposażenie do miksera
Na rynku dostępne są miksery z przydatnymi zestawami wyposażenia, a więc elementów takich jak dodatkowe końcówki, nakładki i pojemniki. Nie zawsze wiemy, do czego służą poszczególne różniące się kształtem mieszadła, więc sięgamy po standardową końcówkę, które jest najbardziej uniwersalna. Drugą często spotykaną końcówką dodawaną do większości mikserów jest końcówka hakowa, czyli spirale przeznaczone do ucierania ciast takich jak babka czy sernik. Dostępne są też przypominające podstawowe mieszadło końcówki o szerszych taśmach albo kształcie gruszkowym, które mają dokładniej mieszać składniki. Spotkamy też dodatkowe końcówki, w tym przypominającą trzepaczkę końcówkę do ubijania, końcówkę ucierającą czy końcówkę blendującą.
Innymi dodatkami do miksera mogą być kubki z miarką, pojemniki do miksowania, a czasem też pokrywki do misek. Spotkamy się też z nadprogramowym wyposażeniem w postaci nasadki kielichowej, która działa podobnie jak blender stojący.