Trwa ładowanie...

Matura z ubiegłego wieku. Rozwiążesz zadanie?

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 05.05.2021 15:41
Matura z ubiegłego wieku
Matura z ubiegłego wieku (Facebook)

Pierwsze egzaminy maturalne już za nami. 5 maja abiturienci mieli okazję zmierzyć się z egzaminem, którego wiele osób się obawia. We współczesnych arkuszach znajdziemy często zadania, z którymi problem miałoby wielu dorosłych. Jak się okazuje, takie podejście do sprawdzania wiedzy to nie wymysł obecnych egzaminatorów. Poniżej publikujemy zadanie z matury z 1923 r. Czy jesteś w stanie je rozwiązać?

spis treści

1. Zadanie z matury 1923

Na jednym z forów internetowych pojawiło się zdjęcie fragmentu matury z 1923 roku. Jak się jednak okazało, nie było ono takie proste, jak mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Treść zadania wskazuje na łatwy poziom, jednak po głębszej analizie i zastanowieniu, może sprawić trudność niejednemu dorosłemu.

"Dwa ciała rozpoczęły jednocześnie ruch z 2. punktów A i B. Ciało B zaczęło ruch z prędkością 8 m/min, a w każdej następnej minucie jego prędkość była o 8 m większa. Ciało A posuwa się jednostajnie z prędkością taką, jaką ma ciało B po upływie t minut. Odległość AB = 25 m, ruch odbywa się w kierunku od A ku B.

Zobacz film: "Eksperci o powrocie dzieci do szkół"

Obliczyć, kiedy te ciała spotkają się ze sobą?

Zbadać rozwiązania dla różnych wartości t".

Zadanie z matury 1923
Zadanie z matury 1923 (Facebook)

A czy ty znasz rozwiązanie? Spróbuj je rozpisać.

2. Rozwiązanie zadania

Zadanie wywołało zamieszanie wśród internautów. Część z nich uważała, że zadanie jest proste i nawet uczniowie podstawówki nie powinni mieć z nim problemu. Z kolei wiele osób zauważyło, że umiejętność rozwiązywania takich zadań nigdy nikomu się w dorosłym życiu nie przydała.

"Dziś takie, a nawet znacznie trudniejsze zadania rozwiązują uczniowie w siódmej klasie na fizyce i matematyce" - zauważył jeden z użytkowników.

"Teraz każdy w komentarzach, to wybitny matematyk" - dodał drugi.

"I po co to, komu potrzebne?" - zapytał trzeci.

Jednak były też osoby, które chętnie rozwiązywały zadanie.

"Spotkanie nastąpiło w C po upływie x min. Ciało A rozpoczęło ruch z prędkością 8t, więc jego droga AC = 8tx. Stąd równanie 4x(x+1)+25 = 8tx"

Rozwiązanie zadania
Rozwiązanie zadania (Facebook)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze