Mały nosek, duży katar!
Czas powrotów do przedszkola oznacza jedno: częstsze infekcje. Wśród nich dominują choroby wirusowe, których częstym objawem jest nieżyt nosa powszechnie zwany katarem. I choć najczęściej nie jest groźny, powoduje duży dyskomfort. Jak temu zaradzić?
Katar: objaw czy choroba?
Zapalenie błony śluzowej nosa, nazywane potocznie katarem, to uciążliwy objaw zakażenia, najczęściej o etiologii wirusowej (za infekcję głównie odpowiadają rinowirusy i koronawirusy, wirus syncytialno-oddechowy, grypy i paragrypy oraz adenowirusy).
W przebiegu infekcyjnego nieżytu nosa pojawia się jego blokada, przekrwienie błony śluzowej, surowiczo-śluzowy lub śluzowo-ropny wyciek, kichanie i świąd, co w praktyce sprawia, że przedszkolak nie może swobodnie oddychać, ma podrażnioną skórę wokół nosa i nie ma apetytu. Do tych objawów dołączają nierzadko: podwyższona temperatura ciała, ból lub rozpieranie w okolicy twarzy, a także upośledzenie węchu.
Objawy infekcyjnego nieżytu nosa mogą utrzymywać się nawet 10 dni. Ich łagodzenie powinno być przemyślane, bo pamiętajmy, że układ odpornościowy dziecka dopiero się kształtuje. Nie ma jeszcze wypracowanej odpowiedzi na patogeny występujące powszechnie w środowisku, stąd dzieci chorują częściej niż dorośli. Podawanie antybiotyku w przypadku kataru w niczym nie pomoże, przeciwnie – osłabi organizm dziecka i sprawi, że w przypadku kolejnego zetknięcia się z tym samym wirusem objawy infekcji powrócą. Jak zatem pomóc przedszkolakowi?
Sprawdzone sposoby na katar
W przypadku kataru leczenie jest wyłącznie objawowe. Podstawą jest usuwanie zalegającej w nosie wydzieliny, u najmłodszych przy pomocy przeznaczonych do tego celu urządzeń (aspiratorów). Pamiętaj, by przed ich użyciem nawilżyć błonę śluzową nosa solą fizjologiczną (0,9 proc. roztworem NaCl) lub wodą morską.
Jeśli pojawi się gorączka, zaleca się podanie paracetamolu lub ibuprofenu w dawce dostosowanej do wagi dziecka.
Ulgę przynieść może też aerozol do nosa z chlorowodorkiem ksylometazoliny w składzie, np. Otrivin dla dzieci. Stosowana miejscowo szybko udrożnia i nawilża nos. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Łagodzi odczyn zapalny poprzez zmniejszenie przekrwienia, wysięku i obrzęku błony śluzowej nosa i gardła. Ułatwia też odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych.
Ksylometazolina ułatwia oddychanie przez nos. Zaleca się ją stosować w leczeniu objawowym i wspomagającym w nieżycie nosa, a także w przebiegu ostrego zapalenia ucha środkowego w celu udrożnienia trąbki słuchowej.
Otrivin dla dzieci przynosi szybką ulgę w katarze. U dzieci w wieku od 2 do 5 lat stosuje się go 1–2 razy dziennie (dawka aerozolu do każdego otworu nosowego), u starszych (od 6 do 11 lat) 2–3 razy na dobę (1 lub 2 dawki aerozolu). Zaleca się, aby ostatnią dawkę produktu przyjąć bezpośrednio przed pójściem spać, co ułatwi zasypianie.
W przypadku kataru warto również: *** dbać o prawidłowe nawodnienie dziecka – podawaj mu wodę lub herbaty ziołowe, np. z kwiatów lipy,
często wietrzyć mieszkanie (temperatura w domu powinna wynosić ok. 18–20°C),
chodzić na spacery, np. do lasu,
za pomocą dyfuzora rozpylać dobrej jakości olejki eteryczne, np. tymiankowy, sosnowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego,
stosować maść majerankową, którą w niewielkiej ilości nakłada się pod nosem,
nie nadużywać aspiratorów do nosa – stosuj je tylko wtedy, gdy jest to konieczne, np. przed jedzeniem lub snem, by nie podrażnić ogarniętej stanem zapalnym błony śluzowej nosa,
podawać do jedzenia zupy i buliony z dodatkiem świeżo posiekanej natki pietruszki, która zawiera spore ilości witaminy C.
Infekcje wirusowe to powszechne dolegliwości, co nie oznacza, że należy je bagatelizować. Łagodzenie objawów jest konieczne nie tylko dlatego, że powodują znaczny dyskomfort, ale też mogą prowadzić do zaostrzenia choroby. Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina może zablokować ujścia zatok przynosowych, co zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnej. W przypadku dzieci nieleczony katar zwiększa też ryzyko zapalenia ucha, a w skrajnych przypadkach prowadzi do rozwoju zapalenia płuc. Stąd tak ważne jest, by mieć w domowej apteczce preparaty, które szybko przyniosą ulgę w katarze i łatwo odblokują zapchany nos dziecka. Dla zdrowia, lepszego samopoczucia i spokoju rodzica!
PM-PL-OTRI-23-00238
Otrivin dla dzieci, 0,5 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór,Jeden ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek. Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin dla dzieci ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin dla dzieci jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o, v. I.2023
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.