Trwa ładowanie...

Małe wielkie zmiany – 9 pomysłów na eko życie, dzięki którym nasza planeta odetchnie z ulgą

Avatar placeholder
14.08.2019 11:21
segregowanie odpadów
segregowanie odpadów (istock)

56 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że stan naszego środowiska zależy od zaangażowania każdego z nas. Od samego początku rodzice powinni pokazywać dzieciom, w jaki sposób dbać o środowisko – jak oszczędzać wodę, prąd czy segregować odpady. Ale jak zachęcić dzieci do troski o środowisko?

1. Zbieraj i segreguj odpady

Jedną z najskuteczniejszych form dbałości o środowisko naturalne jest prawidłowa gospodarka odpadami. Dzięki zbiórce i segregacji śmieci możliwy jest recykling, czyli przetwarzanie i ponowne wykorzystanie niektórych surowców, np. tworzywa PET, szkła czy metalu.

Większość z nas ma w domach pojemniki na odpady segregowane. Wystarczy w odpowiednie kontenery na śmieci wkładać poszczególne produkty i oddzielić plastik od szkła, papier od metalu. Jest to szczególnie istotne ze względu na to, że z odpowiednio posegregowanych odpadów mogą powstać cenne surowce wtórne, które w procesie recyklingu zyskają nowe życie.

Dzieci są bardzo spostrzegawcze. Zauważają, że rodzice osobno zbierają plastik czy metal. Wystarczy pokazać im, gdzie wkładać dane produkty, by wyrobić w nich nawyk segregacji odpadów.

Dzięki temu ograniczymy zużycie złóż naturalnych, takich jak ropa naftowa wykorzystywana do produkcji tworzywa sztucznego. Ponadto zmniejszy się ilość uciążliwych odpadów trafiających do środowiska naturalnego oraz wskaźnik emisji gazów cieplarnianych.

2. Nie marnuj wody

Nie jest to nowe stwierdzenie, jednak nie do końca przykłada się do niego wagę. A wystarczy naprawdę niewiele. Zakręcony kran podczas mycia zębów czy mycie naczyń w misce albo zmywarce w trybie eko to bardzo dobre dla środowiska nawyki.

Można też wodę z gotowania jajek, płukania owoców albo z kiełkownicy zużywać do podlewania kwiatków. Gdy my jako dorośli będziemy w ten sposób szanować wodę, nasze dzieci również będą postępować ekologicznie.

3. Oszczędzaj prąd

Jeśli nie jesteśmy w danym pomieszczeniu, to po co świeci się w nim lampka? Kiedy nie robimy niczego, co wymaga zwiększonej dawki światła, nie musimy rozświecać wszystkich żyrandoli. Dodatkowo zainwestujmy w żarówki LED, które są zdecydowanie bardziej oszczędne.

4. Wybieraj produkty ze znakiem recyklingu

Na półkach sklepowych znajdziemy produkty mające symbol recyklingu. Oznacza to, że po zużyciu danego wytworu jego opakowanie nadaje się do ponownego przetworzenia i wykorzystania. Przykładem są opakowania PET, które w 100 proc. nadają się do ponownego przetworzenia i, jeśli trafią do żółtego kosza, zostaną ponownie wykorzystane.

W ten sposób z czterech 1,5-litrowych butelek z tworzywa sztucznego może powstać po recyklingu np. jedna 5-litrowa butelka na wodę, taka jak nowa butelka Żywiec Zdrój® wyprodukowana w 100 proc. z plastiku z recyklingu. Z 36 takich butelek wyprodukowany zostanie dywan!

Dzięki temu, że wybieramy opakowania nadające się do recyklingu i wyprodukowane z przetworzonych surowców, zmniejszamy zużycie zasobów naturalnych, takich jak: ropa naftowa, energia czy woda oraz ograniczamy emisję dwutlenku węgla (czyli zmniejszamy tzw. "ślad węglowy"). Butelka 5-litrowa Żywiec Zdrój® wykonana w 100 proc. z plastiku z recyklingu ma o 45 proc. mniejszy ślad węglowy niż butelka PET o identycznej pojemności.

5. Zminimalizuj korzystanie z auta

Jeśli mamy dobre połączenie lub blisko do pracy albo szkoły naszych dzieci, nie musimy uruchamiać samochodu. Wybierzmy autobus, rower albo spacer. Nie tylko będzie to bardziej ekologiczne, ale i zdrowsze.

6. Uprawiaj własne warzywa i owoce

Mieszkańcy wsi nie mają z tym większych problemów. Osoby mieszkające w miastach również nie muszą mieć. Często szukamy wymówek, że nie mamy miejsca, czasu, sposobności. Tymczasem zawsze można zasadzić warzywa, jeśli nie na działce, to zwyczajnie w doniczce na balkonie.

Świetnym pomysłem jest również samodzielna uprawa kiełków. Nie potrzebujemy do tego specjalnego sprzętu – wystarczy spodek lub słoik i gaza.

Tego rodzaju hodowla będzie również dla dzieci fantastycznym sposobem na obserwowanie natury i jej rozwoju.

7. Oszczędzaj papier

Jeśli możemy, drukujmy dwustronnie. Niepotrzebne kartki dajmy dzieciom, by rozwijały swoje zdolności plastyczne. Korzystajmy z bibliotek i e-booków. Takie małe czynności pozwolą na zdecydowane ograniczenie zużycia papieru.

8. Przerabiaj lub oddawaj niepotrzebne ubrania

Jeśli mamy ubrania, które już nam się nie podobają, są za szerokie lub zbyt wąskie, możemy je przerobić, by zyskały nowy wygląd i nowe życie. Można też oddać je osobom potrzebującym. Ubranka, z których wyrosły dzieci z pewnością jeszcze długo posłużą kolejnym maluchom. A te pierwsze, urocze śpioszki, w których przyjechał do domu Twój maluszek, mogą stać się ubrankiem dla misia lub ukochanej lali.

Rzeczy, które nie nadają się do ubrania, można przerobić. Każda córeczka mająca lalki z pewnością ucieszyłaby się z nowych ubranek dla nich. Z powodzeniem możemy wspólnie przygotować sukienki, spódniczki czy bluzeczki do zabawy. Okazuje się, że ze starych ubrań można zrobić również lalki. Rzeczy, które już nie nadają się do ubrania ani przerobienia, rozetnijmy na ścierki, które z pewnością przydadzą się w domowych porządkach.

9. Kupuj jak najmniej

Nie tylko przyczynimy się do oszczędności pieniędzy, ale również do zmniejszenia produkcji, a co za tym idzie, wykorzystania naturalnych środków, takich jak woda, energia, paliwo. Kupujmy tylko takie produkty, które są nam rzeczywiście potrzebne.

Jeśli jest możliwość, korzystajmy ze sklepów z używaną odzieżą, przerabiajmy stare meble. Jest naprawdę wiele pomysłów na samodzielne zrobienie czegoś z niczego. Wystarczy troszkę zdolności, odrobina wyobraźni i wiele chęci.

Partnerem artykułu jest Żywiec Zdrój

Polecane dla Ciebie