Trwa ładowanie...

"Leśna szkoła z klimatem". Czarnek przedstawił nowy program

Przemysław Czarnek zainaugurował nowy program edukacyjny, którego celem jest podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci. Szkoły miałyby go realizować, organizując zajęcia dydaktyczne na łonie natury. Jak będzie wyglądała "Leśna szkoła z klimatem"?

Zobacz film: "Rośliny, które musisz posadzić na balkonie w tym roku. Odstraszają komary"

spis treści

1. "Leśna szkoła z klimatem" - nowy program Ministerstwa

10 czerwca minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wraz z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką zachęcali szkoły do uczestnictwa w programie "Leśna szkoła z klimatem". W tym celu spotkali się w Centrum Edukacji Leśnej w podwarszawskim Celestynowie z uczniami miejscowej Szkoły Podstawowej im. Batalionu "Zośka", którzy przyszli na zajęcia.

"Leśna szkoła z klimatem to oferta, którą kierujemy w stronę szkół, młodzieży szkolnej, dyrektorów i nauczycieli, po to, by w momencie wychodzenia z pandemii zaznać świeżego powietrza, popatrzeć na otaczającą nas rzeczywistość w nowy, inny, świeży sposób, ale też - i tutaj wchodzimy w aspekty edukacyjne - uczyć się o lasach, uczyć się o tym, co przyroda nam oferuje i dać sobie szansę, by uczyć się tego w działaniu" - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak mówił dzięki programowi "Leśna szkoła z klimatem" uczniowie będą mieli możliwość uczyć się, co to znaczy bezpieczeństwo w lesie, jak się w nim nie zgubić, jak poznawać różne gatunki roślin i zwierząt, jakie jest jego znaczenie dla klimatu, dla pochłaniania dwutlenku węgla i dla retencji.

"To się już dzieje od długiego czasu: szkoły korzystają z tych urokliwych miejsc i wielkiego potencjału edukacyjnego nadleśnictw" - powiedział Czarnek.

Poinformował, że nadleśnictw w Polsce blisko 430 i wszystkie są gotowe do tego, by służyć edukacyjnie dzieciom i młodzieży. Przypominał, że 54 nadleśnictwa prowadzą także centra edukacyjne.

"Szkoły korzystają z tego, ale chcemy by wykorzystanie tego potencjału edukacyjnego polskich lasów, lasów państwowych i nadleśnictw było na dużo większą skalę, stąd dziś inicjujemy tę akcję, by zachęcić wszystkie szkoły do korzystania z tej propozycji" - wskazał.

2. Kiedy program wejdzie w życie?

Minister edukacji i nauki zapowiedział również, że jeszcze w tym tygodniu zostaną przekazane do szkół w całym kraju szczegółowe informacje i kontakty do nadleśnictw i centrów edukacji leśnej.

"Proponujemy nauczycielom i uczniom wizyty w tych centrach jeszcze w tym roku szkolnym, ale niebawem wrzesień, październik - to jest też znakomity czas na to, by odwiedzać polskie lasy - powiedział Czarnek. - Proponujemy również kontakty z nadleśnictwami, w każdym nadleśnictwie [...] są specjaliści, którzy są gotowi udać się do szkoły na zajęcia z zakresu szeroko pojętej przyrody, polskich lasów. To specjaliści, którzy są gotowi w każdej chwili udać się do szkoły i poprowadzić zajęcia".

Józef Kubica p.o. dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ocenił, że dzięki programowi współpraca centrów i nadleśnictw ze szkołami będzie pełniejsza niż dotąd.

"Bardzo się cieszę z tej inicjatywy panów ministrów, fantastyczna sprawa, my co prawda edukację leśną prowadzimy od lat 90., pierwsza ścieżka edukacyjna powstała w latach 70., natomiast to bardzo dobry program, kompatybilny - mówił Kubica. - To nie jest program na dzisiaj, to jest program na lata"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.