Trwa ładowanie...

Lektury - klasa szósta (rok szkolny 2021/2022). Które pozycje są obowiązkowe?

Lektury szkolne dla klasy szóstej szkoły podstawowej to pozycje, które nie zawsze są dla uczniów proste i przyjemne. Mowa tu zarówno o klasykach, jak i tych, które zostały wpisane na listę lektur od września 2021. Które lektury są obowiązkowe dla szóstoklasistów, a które są dla chętnych? Jak zachęcić dziecko do ich przeczytania?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. Co powinien umieć szóstoklasista?

Uczeń szóstej klasy zwykle umie rozpoznawać różne odmiany gatunkowe opowiadań i powieści, wie, czym wyróżniają się powieści przygodowe, fantasy, obyczajowe czy fantastycznonaukowe. Umie rozpoznawać w utworach bajki oraz określić charakterystyczne dla nich cechy.

Szóstoklasista powinien odróżniać w poszczególnych tekstach elementy fantastyczne i realistyczne, a omawiając ich sens, potrafić wykorzystać swoją wiedzę o ich autorze i świecie, w którym żył. W zdobyciu tych umiejętności pomagają lektury szkolne, tak obowiązkowe, jak i uzupełniające.

Za listę lektur odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, które ustala kanon obowiązujących pozycji. Zwykle są one atrakcyjne dla dzieci, a także pomagają mu zdobywać wiedzę, budując jednocześnie wrażliwość na kulturę.

Z jakimi pozycjami powinniśmy zapoznać naszych szóstoklasistów w roku szkolnym 2021/2022?

2. Lista lektur obowiązujących w szóstej klasie

Pozycje obowiązkowe dla szóstoklasistów to:

 • Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz" (polowanie oraz koncert Wojskiego);
 • Antoni Czechow - "Kameleon", "Śmierć urzędnika";
 • Henryk Sienkiewicz - "W pustyni i w puszczy";
 • John Ronald Reuel Tolkien - "Hobbit, czyli tam i z powrotem";
 • Rafał Kosik - "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi";
 • Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza oraz Zbigniewa Herberta;
 • Ignacy Krasicki - wybrane bajki.
"Ania z Zielonego Wzgórza" - streszczenie lektury
"Ania z Zielonego Wzgórza" - streszczenie lektury

"Ania z Zielonego Wzgórza", streszczenie której przygotowaliśmy, to znana chyba wszystkim powieść o przygodach...

przeczytaj artykuł

3. Lista lektur uzupełniających w szóstej klasie

Wśród pozycji dla chętnych uczniów znalazły się w tym roku:

 • Lucy Maud Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza";
 • Aleksander Dumas - "Trzej muszkieterowie";
 • Joseph Rudyard Kipling - "Księga dżungli";
 • Marcin Kozioł - "Skrzynia Władcy Piorunów";
 • Katarzyna Zychla - "Dziewczynka tańcząca z wiatrem";
 • Stanisław Lem - "Cyberiada" (fragmenty);
 • Kornel Makuszyński – wybrana powieść;
 • Alfred Szklarski - wybrana powieść.

4. Jak zachęcić dziecko do czytania lektur?

Część uczniów nie przepada za czytaniem lektur i jest to dla nich przykry obowiązek oraz strata czasu. Może to wynikać z braku zainteresowania literaturą we wcześniejszych latach lub ze stylu życia rodziny. Czy można to zmienić? Oczywiście!

Na pewno świetnym miejscem, które zachęca do czytania jest biblioteka osiedlowa lub szkolna. Warto raz na jakiś czas odwiedzić ją z całą rodziną, aby oglądać obrazki i przeczytać tytuły książek. Często są w bibliotekach prowadzone różnego rodzaju warsztaty, podczas których nasze pociechy mogą poznać bliżej świat książki.

Ponadto warto samemu dawać dobry przykład. Jeśli dziecko widzi, że zamiast oglądać telewizję lub grać na komputerze spędzamy wolny czas z książką, samo zapragnie tego spróbować. Warto zachęcać do samodzielnego wyboru książek w wolnych chwilach - gdy pociecha zacznie czytać ulubione powieści, przeczytanie kilku lektur przestanie stanowić dla niego problem.

Czytanie lektur jest ważne, ponieważ wprowadza dziecko w świat literatury, a poprzez słowo pisane omawia ważne zagadnienia, z którymi każdy z nas ma do czynienia w codziennym życiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.