Trwa ładowanie...

Lekarze ostrzegają przed popularną grą. Wciąga jak narkotyki (WIDEO)

Avatar placeholder
04.04.2019 11:43

Gry komputerowe, w tym Fortnite, są projektowane tak, by uzależniać. Pobudzają dzieci i działają na mózg podobnie jak hazard, papierosy czy zażywanie kokainy.

Dlaczego dzieci są wyjątkowo podatne na uzależnienie od gier? Układ nagrody w ich mózgach jest w pełni rozwinięty, aktywuje się w momentach przyjemności – w tym wypadku podczas gry. Nie mają jednak w pełni rozwiniętej zdolności samokontroli, przez co nie umieją powiedzieć sobie "dość”.

Wielu rodziców zgadza się, aby ich pociechy grały w Fortnite, bo to jedna z gier akcji, w której nie ma rozlewu krwi. Przez to rodzicom wydaje się, że gra jest bezpieczniejsza i nie będzie rozbudzać w dzieciach skłonności do przemocy. To jednak iluzja.

Gry, w których się zabija, prowadzą do znieczulenia na przemoc dzieci w prawdziwym świecie.

Zdaniem psychologów, aby uniknąć negatywnego wpływu gier na zachowanie dzieci, należy znacząco ograniczyć im czas spędzony przed komputerem czy z telefonem. Dzieci w wieku szkolnym nie powinny grać dłużej niż sześć godzin tygodniowo.

Dla wielu z nich może to być wyzwaniem – zdarza się, że tyle czasu poświęcają na gry każdego dnia, zwłaszcza w weekendy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze