Trwa ładowanie...

Lekarze myśleli, że dziecko ma zapalenie migdałków. Okazało się, że to białaczka

 Katarzyna Gałązkiewicz
23.10.2020 12:08
Lekarze myśleli, że dziecko ma zapalenie migdałków. Okazało się, że to białaczka
Lekarze myśleli, że dziecko ma zapalenie migdałków. Okazało się, że to białaczka (Facebook)

Kiedy Sidney narzekał na ból gardła, lekarze podejrzewali, że cierpi na zapalenie migdałków. Wkrótce okazało się, siedmiolatek musi walczyć o życie. Przyczyną bólu gardła okazał się agresywny nowotwór zwany białaczką limfoblastyczną.

1. 7-latek przyjmuje chemię

Chłopiec przechodzi obecnie wyczerpującą chemioterapię, która ma pomóc złagodzić ostrą białaczkę limfoblastyczną, jedną z najrzadszych chorób nowotworowych występujących zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

37-letnia mama chłopca, Hazel powiedziała, że początkowo wraz ze swoim mężem Mickiem zlekceważyła objawy choroby i przypisała je domniemanemu lenistwu chłopca.

"Spał, kiedy nie powinien i nie chciał chodzić na spacery. Potem narzekał na ból gardła, więc zabrałam go do lekarza. Spojrzeli na niego i powiedzieli, że ma zapalenie migdałków i infekcję ucha, więc przepisali mu antybiotyki. Zaczął je przyjmować, ale nic się nie zmieniło - jeśli już, to tylko na gorsze. Miałam przeczucie, że coś jest nie tak, więc ponownie wezwałam lekarza, ale dopóki nie przeszły wyniki krwi, nawet go nie zbadali” - opisywała Hazel.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
7-latek przeszedł chemioterapię i oczekuje na dalsze leczenie
7-latek przeszedł chemioterapię i oczekuje na dalsze leczenie (Facebook)

Chłopiec po przebytej chemioterapii w szpitalu Darent Valley Hospital czuje się dobrze. Otrzymał potrzebną krew i oczekuje na dalsze postępy w leczeniu.

2. Czym charakteryzuje się białaczka limfoblastyczna?

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest rzadkim rodzajem nowotworu krwi, który atakuje młode krwinki białe (limfocyty), w szpiku kostnym. Może wystąpić u dorosłych, ale najczęściej diagnozuje się ją u osób młodszych.

Wiele objawów jest niejasnych i niespecyficznych. Mogą przypominać grypę i obejmować: zmęczenie, gorączkę, łatwe siniaczenie lub krwawienie, częste infekcje, ogólną słabość organizmu, utratę masy ciała, ból stawów, brak tchu, bladość czy opuchliznę gruczołów.

Głównym sposobem leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej jest chemioterapia oraz steroidy. Można również zastosować leczenie celowanym lekiem przeciwnowotworowym. Niektórzy ludzie potrzebują także przeszczepu komórek macierzystych. Perspektywy skutecznego leczenia dorosłych z ostrą białaczką limfoblastyczną nie są tak obiecujące jak u dzieci.

Szacuje się, że około 40 proc. osób w wieku od 25 do 64 lat po otrzymaniu diagnozy będzie żyć przez pięć lat lub dłużej. W przypadku osób w wieku 65 lat lub starszych taką szansę ma jedynie 15 proc. ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze