Trwa ładowanie...

Lekarz spłodził 7 dzieci w klinice leczenia niepłodności, ponieważ nasienia dawców nie działały

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 28.11.2020 15:54
Lekarz zapłodnił 7 kobiet. Sperma dawców nie działała
Lekarz zapłodnił 7 kobiet. Sperma dawców nie działała (GettyImages)

Trwa śledztwo w sprawie zapłodnienia wielu pacjentek klinik leczenia niepłodności. Lekarz, który przeprowadzał zabiegi, zapładniał kobiety przy użyciu własnego nasienia, zamiast nasienia dawcy wybranego przez przyszłych rodziców.

spis treści

1. Oskarżony lekarz

Texas Medical Board prowadzi śledztwo w sprawie dr Kim McMorriesa. Mężczyzna jest oskarżony za nieprofesjonalne i nieetyczne zachowanie. Testy DNA potwierdziły, że dr McMorries, spłodził co najmniej siedmioro dzieci swoich pacjentek z kliniki.

Badanie prenatalne
Badanie prenatalne (GettyImages)
Zobacz film: "Zawód położnej kiedyś i dziś"

W konfrontacji z Eve Wiley 33-letnią kobietą poczętą z jego nasienia, lekarz rzekomo stwierdził, że jej matka wyraziła zgodę na miejscowego dawcę, ponieważ zapłodnienie nasieniem, które wybrała, nie dawało efektów. McMorries nazwał proces mieszania własnego nasienia z plemnikami pierwotnego dawcy "wzmocnionym zapłodnieniem".

"Te kobiety mu ufały. Wierzyły, że zrobi dokładnie to, o co prosiły. Musimy zrobić wszystko, aby pociągnąć tego człowieka do odpowiedzialności, żeby nikt nigdy tego nie powtórzył" - powiedziała Wiley.

2. Zmiana prawa

W zeszłym roku ze względu na działania McMorriesa Teksas uchwalił prawo kryminalizujące lekarzy wykorzystujących ich własne nasienie do inseminacji pacjentek bez ich zgody jako napaści na tle seksualnym. Wcześniej nie było to nielegalne w państwie i technicznie pozostaje legalne w większości kraju. Floryda, Kolorado i Indiana to jedyne stany, w których obowiązują podobne przepisy.

Chociaż McMorries, który nadal aktywnie praktykuje medycynę, może nie zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, komisja lekarska może cofnąć jego licencję lekarską. Chcąc temu zapobiec, lekarz złożył pozew przeciwko Texas Medical Board, powołując się na siedmioletni okres przedawnienia.

"Uwaga mediów nie powinna zmieniać prawa ani odrobinę" - twierdzi McMorries

Dr Jody Madeira, profesor prawa z Indiana University i ekspert ds. praw płodności, która złożyła wstępną skargę przeciwko McMorriesowi, twierdzi, że sprawa ta nie jest ograniczona ustawą o przedawnieniu. Dodała również, że "rażąco nieetyczny" lekarz naruszył "święte zasady świadomej zgody, gdy użył własnego nasienia u pacjentek, które o tym nie wiedziały".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze