Trwa ładowanie...

Lekarz pokazał zdjęcie dziecka. To nie jest fotomontaż

Avatar placeholder
Maja Leśniewska 28.12.2023 07:24
Lekarz opublikował zdjęcie dziecka. Takie rzęsy mogą oznaczać chorobę
Lekarz opublikował zdjęcie dziecka. Takie rzęsy mogą oznaczać chorobę (East News, Instagram )

Gęste, długie i ciemne rzęsy to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak wie, że istnieje na świecie przypadłość, która sprawia, że dotknięte nią osoby borykają się z rzęsami dosięgającymi nieraz aż do podbródka. To trichomegalia, czyli wada genetyczna, która może powodować nawet uginanie się powiek pod ich ciężarem.

spis treści

1. Rzęsy do brody

Ciemne i długie rzęsy są uznawane za atut dodający urody. Kobiety często przedłużają je sobie lub przyklejają sztuczne, a dzieci, które od małego mogą się poszczycić długimi rzęsami, są określane jako wyjątkowo urocze.

Tymczasem rzęsy, jeśli są zbyt długie, powodują ogromny dyskomfort i stwarzają wiele problemów zdrowotnych. Zwrócił na to uwagę dr Doctor Cristhian Páez, którego na Instagramie obserwuje ponad 41 tysięcy osób.

Zobacz film: "Cechy, które dziedziczymy po mamie"

Lekarz opublikował na swoim profilu zdjęcie twarzy dziecka, które niedawno przyszło na świat. Maluch ma zamknięte oczy, a całą uwagę skupiają jego wyjątkowo długie brwi oraz rzęsy sięgające niemal do brody.

Dziecko pokazane na zdjęciu wygląda wprawdzie uroczo i nietypowo, jednak jego wygląd może świadczyć o trichomegalii, czyli wadzie wrodzonej objawiającej się bardzo długimi rzęsami. Przypadłość nie jest wprawdzie groźna, ale może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Podczas gdy rzęsy osoby zdrowej mają zwykle około 8-12 mm, u osób z trichomegalią mogą osiągać nawet 10 cm. To sprawia, że podnoszenie powiek jest utrudnione. Zdarza się także, że tak długie rzęsy powodują zaburzenia widzenia i otarcia rogówki spowodowane podwijaniem się włosów.

"Trichomegalię wrodzoną można zaobserwować u pacjentów z zespołem Olivera-McFarlane’a i albinizmem oczno-skórnym typu I, natomiast trichomegalię nabytą może wiązać z chorobami ogólnoustrojowymi, zakaźnymi, nowotworowymi lub reakcjami na leki" - napisał lekarz w opisie obok zdjęcia.

Radą dla osób borykających się z trichomegalią jest regularne podcinanie rzęs tak, by nie utrudniały widzenia i nie wchodziły do oczu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze