Legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Dlaczego warto ją opowiedzieć najmłodszym?
Legenda o Lechu, Czechu i Rusie to jedna z najstarszych polskich legend. Opowiada o początkach państwa polskiego oraz pochodzeniu jego godła i pierwszej stolicy Polski. Kiedy powstała i jak brzmi legenda o Lechu, Czechu i Rusie?
1. Kiedy powstała Legenda o Lechu, Czechu i Rusie?
Po raz pierwszy legenda ta spisana została w języku łacińskim, w tzw. Kronice Polsko-Węgierskiej, którą datujemy na 1222 roku. Treść tej kroniki obejmuje wiek X, przypadający na lata panowania węgierskiego króla Władysława I Świętego.
Podobną legendę znajdziemy w Kronice Wielkopolskiej, powstałej w II połowie XIII wieku. Opowieść znalazła się także w pochodzącej z XIV wieku Kronice Dalimila, napisanej w czeskim języku, a także w Kronikach Królestwa Polskiego z XV wieku, autorstwa Jana Długosza.
Legenda relacjonuje podróż trzech książąt słowiańskich: Czecha, Rusa i Lecha pochodzących z państwa Karatania na północ. Książęta ci według legendy zapoczątkowali Państwo Wielkomorawskie, a następnie trzy nowe państwa słowiańskie: Polskę, Czechy i Ruś.
2. O czym jest Legenda o Lechu, Czechu i Rusie?
W dawnym czasach, na żyzne ziemie między Wisłą i Odrą przybyło trzech braci: wesoły, jasnowłosy Lech, małomówny Rus oraz ruchliwy i bystry Czech. Po długiej wędrówce przez lasy, gdy drzewa się przerzedziły, bracia ujrzeli piękną krainę z jeziorami i malowniczymi pagórkami. Widok ten zachwycił ich, a szczególnie przypadł do gustu Lecha.
Na jednym z pagórków bracia zauważyli ogromny, rozłożysty dąb, w którym gniazdo zbudował biały orzeł. Na widok zbliżających się ludzi ptak rozpostarł skrzydła i wzbił się w powietrze. Rus chciał upolować go strzelając z łuku, jednak Lech powstrzymał brata, uznając to za znak, że powinien w tym miejscu osiąść i założyć swój gród.
Za godło nowopowstałego państwa Lech wybrał owego białego orła, a gród, który w tym miejscu zbudował, nazwał Gniezdnem i uczynił z niego pierwszą stolicą Polski. W mieście tym zamieszkiwali pierwsi książęta i królowie.
Bracia rozstali się. Czech wyruszył na południe, a Rus na wschód i tam każdy z nich założył swoje państwo, które nazwano od ich imion Czechami oraz Rusią. Polaków zaś przez lata nazywano Lechitami, upatrując w nich potomków legendarnego założyciela Lecha.
3. Jakie znamy inne legendy o powstaniu Polski?
Wśród innych legend o powstaniu państwa Polskiego znajdują się między innymi:
- Legenda o Królu Popielu;
- Legenda o Piaście Kołodzieju.
Warto zapoznawać dzieci z legendami o Polsce, ponieważ w ten sposób mogą zainteresować się historią naszego kraju i dowiedzieć się czegoś o jego genezie. Pamiętajmy, że w każdej takiej opowieści może znajdować się ziarenko prawdy. Ponadto legendy to doskonały sposób na rozwój wyobraźni i poszerzanie horyzontów.