Trwa ładowanie...

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Dlaczego warto ją opowiedzieć najmłodszym?

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie to jedna z najstarszych polskich legend. Opowiada o początkach państwa polskiego oraz pochodzeniu jego godła i pierwszej stolicy Polski. Kiedy powstała i jak brzmi legenda o Lechu, Czechu i Rusie?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Kiedy powstała Legenda o Lechu, Czechu i Rusie?

Po raz pierwszy legenda ta spisana została w języku łacińskim, w tzw. Kronice Polsko-Węgierskiej, którą datujemy na 1222 roku. Treść tej kroniki obejmuje wiek X, przypadający na lata panowania węgierskiego króla Władysława I Świętego.

Podobną legendę znajdziemy w Kronice Wielkopolskiej, powstałej w II połowie XIII wieku. Opowieść znalazła się także w pochodzącej z XIV wieku Kronice Dalimila, napisanej w czeskim języku, a także w Kronikach Królestwa Polskiego z XV wieku, autorstwa Jana Długosza.

Legenda relacjonuje podróż trzech książąt słowiańskich: Czecha, Rusa i Lecha pochodzących z państwa Karatania na północ. Książęta ci według legendy zapoczątkowali Państwo Wielkomorawskie, a następnie trzy nowe państwa słowiańskie: Polskę, Czechy i Ruś.

Lajkonik. Co to za postać i jak brzmi legenda o Lajkoniku?
Lajkonik. Co to za postać i jak brzmi legenda o Lajkoniku?

Lajkonik jest popularną postacią, szczególnie w Krakowie, gdzie raz do roku odbywa się jedyny w swoim...

przeczytaj artykuł

2. O czym jest Legenda o Lechu, Czechu i Rusie?

W dawnym czasach, na żyzne ziemie między Wisłą i Odrą przybyło trzech braci: wesoły, jasnowłosy Lech, małomówny Rus oraz ruchliwy i bystry Czech. Po długiej wędrówce przez lasy, gdy drzewa się przerzedziły, bracia ujrzeli piękną krainę z jeziorami i malowniczymi pagórkami. Widok ten zachwycił ich, a szczególnie przypadł do gustu Lecha.

Na jednym z pagórków bracia zauważyli ogromny, rozłożysty dąb, w którym gniazdo zbudował biały orzeł. Na widok zbliżających się ludzi ptak rozpostarł skrzydła i wzbił się w powietrze. Rus chciał upolować go strzelając z łuku, jednak Lech powstrzymał brata, uznając to za znak, że powinien w tym miejscu osiąść i założyć swój gród.

Za godło nowopowstałego państwa Lech wybrał owego białego orła, a gród, który w tym miejscu zbudował, nazwał Gniezdnem i uczynił z niego pierwszą stolicą Polski. W mieście tym zamieszkiwali pierwsi książęta i królowie.

Bracia rozstali się. Czech wyruszył na południe, a Rus na wschód i tam każdy z nich założył swoje państwo, które nazwano od ich imion Czechami oraz Rusią. Polaków zaś przez lata nazywano Lechitami, upatrując w nich potomków legendarnego założyciela Lecha.

3. Jakie znamy inne legendy o powstaniu Polski?

Wśród innych legend o powstaniu państwa Polskiego znajdują się między innymi:

Warto zapoznawać dzieci z legendami o Polsce, ponieważ w ten sposób mogą zainteresować się historią naszego kraju i dowiedzieć się czegoś o jego genezie. Pamiętajmy, że w każdej takiej opowieści może znajdować się ziarenko prawdy. Ponadto legendy to doskonały sposób na rozwój wyobraźni i poszerzanie horyzontów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.