Trwa ładowanie...

Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży

Lek. Mateusz Nawrocki
10.11.2016 12:27
Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży
Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży

Poronienia i przedwczesne porody to jedne z największych zmartwień kobiet w ciąży, zwłaszcza tych, którym towarzyszą przewlekłe schorzenia. Nowe badania mają na celu wprowadzenie lepszych procedur zmniejszających ilość komplikacji u przyszłych matek z niedoczynnością tarczycy.

Poronieniem kończy się około 10-15 proc. wszystkich ciąż, a zdecydowana większość ma miejsce w pierwszym trymestrze. Podobnie wyglądają dane dotyczące porodów przedwczesnych, czyli jak podaje WHO, tych mających miejsce przed 37 tygodniem ciąży. Co dziesiąte dziecko w Polsce przychodzi na świat jako wcześniak, co niesie ze sobą poważne ryzyko śmierci. Nie jest to jednak problemem jedynie w naszym kraju - każdego roku przed terminem rodzi się 15 milionów dzieci na świecie.

Ciąża jest stanem podwyższonego ryzyka dla kobiety
Ciąża jest stanem podwyższonego ryzyka dla kobiety (123RF)

Tarczyca to narząd układu endokrynologicznego, usytuowany u podstawy szyi. Odpowiada za wytwarzanie hormonów tarczycowych, które są uwalniane do krwi i regulują metabolizm.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W ciąży hormony te są niezwykle ważne - odpowiadają między innymi za rozwój mózgu u płodu, który sam nie może ich produkować i jest całkowicie zależny od układu endokrynologicznego matki. ****

Łagodna niedoczynność tarczycy dotyka 2-3 procent kobiet w ciąży. Jest to sytuacja, kiedy narząd nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Mając to na uwadze, naukowcy z Uniwersytetu Cardiff w Anglii zasugerowali, że łagodna niedoczynność tarczycy u matki może wpływać na wagę dziecka i ogólny stan jego zdrowia.

Poddano ocenie, jak leki wpływające na czynność tarczycy działają na kobietę w ciąży – w tym celu przeanalizowano powszechnie używany produkt na niedoczynność.

Grupa naukowców pod kierownictwem dr Petera Taylora, porównała dane z badań skriningowych oraz dane kliniczne, aby stwierdzić, czy korekcja łagodnej niedoczynności tarczycy mogłaby przynieść korzyść dla matki i rozwijającego się płodu.

W sumie dokładnie przeanalizowano wyniki 13 tysięcy kobiet między 12 a 16 tygodniem ciąży. 518 z nich zmagało się z niedoczynnością tarczycy. U 263 z tych badanych zastosowano leczenie hormonalne lewotyroksyną, a pozostałe 255 nie otrzymywało żadnej terapii.

Ciąża bez objawów – jak to możliwe?
Ciąża bez objawów – jak to możliwe? [7 zdjęć]

Brak miesiączki, wymioty, nudności, zwiększony apetyt, bolące piersi – między innymi po tych objawach

zobacz galerię

Efekty działania lewotyroksyny oceniano przez liczbę poronień, porodów przedwczesnych, niespodziewanych cesarskich cięć i wagę dziecka przy urodzeniu. Wyniki badania zaprezentowano podczas corocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologii w Anglii.

Naukowcy są zgodni, że leczenie lewotyroksyną przyniosło wymierne efekty u ciężarnych kobiet - skutkowało mniejszą liczbą dzieci z niską masą urodzeniową i niższą częstotliwością koniecznych przedwczesnych cesarskich cięć.

Dla porównania, u kobiet, u których nie stosowano leczenia, a występowała u nich niedoczynność tarczycy, częściej występowały martwe urodzenia w porównaniu do zdrowych uczestniczek. Badania te mogą mieć szczególne znaczenie ze względu na dużą ilość porodów przedwczesnych.

Im wcześniej dziecko się urodzi, tym bardziej jest narażenie na kłopoty z oddychaniem, karmieniem, opóźnienie rozwoju, zaburzenia wzroku i słuchu, a także porażenie mózgowe.

Jak dodaje autor badania, konieczne są dalsze badania, ale wygląda na to, że istnieją potencjalne pozytywne aspekty stosowania leków wspomagających czynność tarczycy na wczesnym etapie ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze