Przejdź na WP

Leczenie depresji – farmakologia czy psychoterapia?

Niektóre osoby z depresją, m.in. ze względów finansowych, decydują się na leczenie farmakologiczne. Inne preferują terapię psychologiczną. Najwyższą skuteczność leczenia depresji odnotowuje się po wprowadzeniu kompleksowej terapii polegającej na stosowaniu leków przeciwdepresyjnych i uczęszczaniu na sesje terapeutyczne.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Leki na depresję

Najwyższą skuteczność leczenia depresji przynosi stosowanie leków przeciwdepresyjnych i uczęszczanie na sesje terapeutyczne.
Najwyższą skuteczność leczenia depresji przynosi stosowanie leków przeciwdepresyjnych i uczęszczanie na sesje terapeutyczne.

Antydepresanty zaczęto stosować w leczeniu depresji około 60 lat temu. Obecnie na rynku farmaceutycznym dostępne są leki przeciwdepresyjne o różnym profilu klinicznym, sposobie działania i odmiennych objawach ubocznych. Niektóre leki na depresję, takie jak te z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych, powodują przyrost wagi ciała u pacjenta z depresją. Wzrost masy ciała pojawia się rzadziej u osób, które zażywają inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny. W terapii depresji znajdują zastosowanie leki aktywizujące, ponieważ jednym z objawów stanów depresyjnych jest spowolnienie tempa wykonywania niektórych czynności przez chorego, a nawet niemoc i bezsilność. Innym symptomem depresji są problemy ze snem, m.in. bezsenność i kłopoty z zasypianiem. Wówczas zaleca się stosowanie leków uspokajających i nasennych.

To musisz wiedzieć:

2. Psychoterapia w leczeniu depresji

Celem spotkań z psychoterapeutą jest uporanie się z objawami depresji. Co więcej, psychoterapia pomaga zidentyfikować przyczyny choroby. Skuteczność terapii psychologicznej również zależy od czasu, który pacjent poświęci na spotkania z psychologiem. W przypadku terapii behawioralnych i kognitywnych niezbędne jest odbycie od 10 do 25 sesji terapeutycznych.

Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się...

zobacz galerię

3. Jak leczyć depresję?

Najbardziej skuteczną metodą leczenia depresji jest kompletna terapia, na którą składa się stosowanie leków przeciwdepresyjnych, jak również psychoterapia. Ze względu na to, że na efekty stosowania antydepresantów trzeba poczekać około miesiąc, ważne jest, aby chory uczęszczał na sesje psychoterapeutyczne. Leczenie psychologiczne depresji obejmuje następujące formy terapii: terapię behawioralną i kognitywną, terapię interpersonalną lub psychoanalizę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.