Trwa ładowanie...

Kto częściej przyczynia się do wypadków?

Groźne sytuacje na drodze z udziałem pieszych nie biorą się znikąd. Najczęściej do wypadków dochodzi w wyniku brawury i lekceważenia przepisów drogowych – zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Zmotoryzowani często ignorują nakazy ograniczenia prędkości i nie zawsze dostosowują sie do warunków atmosferycznych.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Pośpiech wydaje się być ich główną wymówką – niestety zapominają, że nieostrożna jazda autem może zakończyć się groźnym wypadkiem. Piesi też nie są bez winy. Nagminnie przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, lekceważą kierowców i przeceniają swoje możliwości w starciu z samochodem.

1. Statystyki drogowe

Mimo iż zachowanie pieszych na drodze bywa źródłem usprawiedliwionej irytacji ze strony kierowców, to właśnie osoby zmotoryzowane są sprawcami większości wypadków z udziałem pieszych. W 2011 roku aż 80% wypadków tego typu miało miejsce na skutek błędu kierowcy.

Do głównych przyczyn groźnych sytuacji na drodze należą: nadmierna prędkość nieprzystająca do warunków pogodowych (9179 wypadków), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (8572 wypadków) i niewłaściwe zachowanie względem pieszego (4515 wypadków – liczba obejmuje wypadki spowodowane nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu lub nieprawidłowym przejazdem przez przejście dla pieszych).

Wypadki spowodowane przez pieszych stanowią mniejszość, ale nie oznacza to, że są mniej groźne. W 2011 roku w 4377 wypadkach zginęły aż 754 osoby. Ponad połowa wypadków miała miejsce po wtargnięciu pieszego na jezdnię. Niebezpieczne sytuacje drogowe to również wynik wchodzenia na jezdnię w niedozwolonym miejscu lub na przejściu na czerwonym świetle.

Ciekawostką jest fakt, iż do wypadków drogowych dochodzi również z winy pasażerów – na przykład w trakcie kłótni. Warto uświadomić sobie, że głośna dyskusja może rozpraszać uwagę kierowcy i doprowadzić do niebezpiecznej kolizji.

Według danych statystycznych do wypadków z winy kierowcy najczęściej przyczyniają się osoby w wieku 25-39 lat. Natomiast w przypadku zdarzeń drogowych wywoływanych przez nieprawidłowe zachowania pieszych sprawcą są najczęściej osoby w wieku 40-59 lat. Bez względu na wiek i punkt widzenia warto stosować się do zasad ruchu drogowego, by uniknąć potencjalnie groźnych sytuacji na drodze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.