Trwa ładowanie...

Książki na zakończenie roku szkolnego dla ucznia

 Agnieszka Gotówka
11.06.2024 09:34
Książki na zakończenie roku szkolnego dla ucznia
Książki na zakończenie roku szkolnego dla ucznia (https://stock.adobe.com)

Książki na zakończenie roku szkolnego nie muszą być nudne. Na rynku wydawniczym jest wiele ciekawych propozycji, które nie tylko są ciekawe, ale też zachęcą młodych ludzi, by sięgnęli po nią w czasie wakacji. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

spis treści

1. Książki na zakończenie roku szkolnego. Jakie wybrać?

Już za moment koniec roku szkolnego. Dzieci, które otrzymają świadectwa z paskiem, wraz z wyróżnieniem najpewniej dostaną też książkę (choć zdecydowanie lepiej, gdy taki prezent zostanie wręczony wszystkim uczniom). Ze swoich lat szkolnym pamiętam, że najczęściej była to lektura, którą omawia się w kolejnej klasie, albo atlas koni lub innych zwierząt, które nie znajdują się w kręgu moich zainteresowań. Efekt tego był taki, że kolekcjonowałam takie tytuły, ale nigdy do nich nie sięgałam.

I wcale nie dlatego, że nie lubiłam czytać, przeciwnie – książki do dziś są moją pasją, jednak czyta się dla przyjemności, a nie z przymusu. Dlaczego więc dawać dzieciom prezenty, które już na starcie wydają się mało ciekawe? To wręcz proszenie się o to, by zniechęcić ucznia do czytania.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Inaczej sprawa się ma, gdy poświęcimy chwilę na poszukanie odpowiednich tytułów. Dziś rynek wydawniczy jest bardzo bogaty i wśród książek dla dzieci i młodzieży znajdziemy mnóstwo takich, które bawią, uczą i nierzadko są początkiem długiej, czytelniczej przygody. Na co zatem warto się zdecydować?

1.1. Dziennik Cwaniaczka. Główka pracuje [Nasza Księgarnia]

Kto zna tę serie, to wie, że mamy do czynienia z książką idealną dla uczniów szkoły podstawowej. Kto nie miał z nią wcześniej styczności, tym bardziej polecamy po nią sięgnąć.

"Dziennik Cwaniaczka"
"Dziennik Cwaniaczka"

To pełna humoru opowieść, której autorem jest amerykański pisarz i rysownik Jeff Kinney. W prostych zdaniach opisuje szkolne perypetie Greg’a Heffley’a i jego najlepszego przyjaciela Rowley’a Jefferson’a. Słowa przeplatają czarno-białe rysunki, które rozbijają tekst na mniejsze części. To duża zaleta, bo z doświadczenia wiem, że to właśnie sposób wydania tej książki przekonał spore grono dzieci do samodzielnego czytania.

Najnowszy tom serii to "Główka pracuje", niemniej lista tytułów do przeczytania jest tu zdecydowanie dłuższa.

"Dziennik Cwaniaczka"
"Dziennik Cwaniaczka"

1.2. Środa. Najgorszy tydzień życia [Nasza Księgarnia]

Kolejna z książek, w której warstwa słowna przeplata się z uzupełniającymi tekst grafikami. I tu mamy do czynienia z serią (dotychczas wydano: "Poniedziałek. Najgorszy tydzień życia" oraz "Wtorek. Najgorszy tydzień życia"). Wszystkie są godne uwagi i wciągają od pierwszej strony.

Jej głównym bohaterem jest Antek Fert, który należy do grona niesamowitych pechowców. Jest też uosobieniem nastolatków, którzy wcale nie mają tak beztroskiego życia jak mogłoby się wydawać. I, w przeciwieństwie do świata dorosłych, mają niewielkie doświadczenie i niepełną wiedzę na temat świata i życiowych sytuacji. A taka mieszanka to przepis na katastrofę. Sprawy nie ułatwia fakt, że Antek nie tylko ma za sobą rozwód rodziców, ale też przeprowadzkę i zmianę szkoły.

"Środa. Najgorszy tydzień życia"
"Środa. Najgorszy tydzień życia"

Książki z tej serii czyta się rewelacyjnie. Napisane są prostym językiem, a tekst przeplata się z zabawnymi, czarnobiałymi ilustracjami. Najnowsza jest "Środa", którą otwiera prawdziwa katastrofa: Antek dryfuje na środku oceanu ze swoim największym wrogiem, Marcinem. Wokół nich krażą rekiny, a gdzieś na horyzoncie majaczy bezludna wyspa ze skarbami piratów...

Brzmi jak bajka? Być może, ale gwarantuję, że czytanie przyniesie dziecku mnóstwo radości. Z lektury wyciągnie coś jeszcze, bo w książce pojawia się również motyw nękania, zawierania nowej przyjaźni oraz radzenia sobie z niskim poczuciem własnej wartości.

1.3. Dziki poradnik gadania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach [Wydawnictwo Wilga]

Na zakończenie roku chcecie kupić książki przyrodnicze? Ten tytuł nada się idealnie! Gwarantuję, że ani Wasze dzieci, ani Wy nie będziecie się mogli oderwać. Ale uwaga: "Dziki poradnik gadania" może zmienić postrzeganie przyrody na zawsze, a do tego – na co liczymy – złapać bakcyla nauki.

A to dlatego, że autorka tej książki, Agnieszka Graclik (w sieci znana jako "pani z pszyry") jest nie tylko zoolożką i popularyzatorką nauki, ale też ma niesamowity dar opowiadania o świecie roślin i zwierząt. Pisze z lekkością i humorem, oswajając pająki, świerszcze i inne żyjątka.

W tej książce nie znajdziecie suchych, wyłożonych akademickim językiem, faktów. Jest ciekawie i śmiesznie, a z takiej mieszanki może wyniknąć jedno: godziny spędzone nad książką i kolejne z lupą w dłoni, by móc podejrzeć życie zwierząt wokół nas.

Polecam również ciekawy "Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach" tej samej autorki.

1.4. Wielki atlas małych przyjemności [Wydawnictwo Tekturka]

Fenomenalna książka, która wypełnia lukę na czytelniczym rynku. Idealna dla dzieci, ale i dorosłych. Daje do myślenia i pozwala odkryć szczęście w drobnostkach dnia codziennego. Pozycja obowiązkowa dla każdego!

"Wielki atlas małych przyjemności"
"Wielki atlas małych przyjemności"

I o ile można ją czytać przez cały rok, jako książka na zakończenie roku szkolnego nada się idealnie. Wakacje to bowiem dobry czas na obcowanie z naturą, bieganie boso po trawie, skakanie po kałużach czy zakładanie czereśniowych kolczyków. W dobie wszechobecnej elektroniki "Wielki atlas malych przyjemności" otwiera sekretne drzwi do świata wydawałoby się zamkniętego: realnego, naturalnego, gdzie wszystko można dotknąć, posmakować, powąchać.

1.5. Młodzi Przyrodnicy. Rozpoznaję polne kwiaty [Wydawnictwo Wilga]

Książka idealna do zabrania na spacer lub na łąkę. Lekka i poręczna, a przy tym naszpikowana praktyczną wiedzą. Dzieci dowiedzą się z niej, jak nazywają się gatunki kwiatów, które można spotkać na polskich łąkach, polach i przy drogach. Każdą roślinę szczegółowo scharakteryzowano: opisany jest jej wygląd, długość łodygi, właściwości, miesiące kwitnienia i ulubiony rodzaj siedliska (i to nie tylko za pomocą słów, ale też piktogramów, które ułatwiają zapamiętywanie).

Na początku książki są też informacje ogólne, m.in. czym w ogóle jest kwiat, po co są kwiaty, czy wszystkie rośliny je mają i jakie zwierzęta w nich mieszkają.

Tekst wzbogacono realistycznymi ilustracjami przyrodniczymi, słowniczkiem ważnych pojęć oraz indeksem.

2. Książki na zakończenie roku szkolnego. Kupuj świadomie!

Każda z wymienionych książek kosztuje ok. 20-30 zł. Jest nie tylko ciekawa, ale też pozwala uczniom zarówno na rozrywkę, jak i poznawanie świata.

Odpowiednia książka będzie stanowić doskonały prezent dla ucznia szkoły podstawowej. Warto wręczyć mu go nie tylko dlatego, że otrzymał świadectwo z wyróżnieniem, ale też by wynagordzić trud włożony w rok nauki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze