Trwa ładowanie...

Świadectwo z paskiem. Jaką trzeba mieć średnią?

 Agnieszka Gotówka
16.08.2022 14:09
Świadectwo z paskiem. Jaką trzeba mieć średnią?
Świadectwo z paskiem. Jaką trzeba mieć średnią? (https://stock.adobe.com/)

Świadectwo z paskiem to dla wielu uczniów nagroda za całoroczny trud włożony w naukę. By je otrzymać, trzeba jednak spełnić określone warunki. Przeczytaj, od jakiej średniej jest świadectwo z paskiem.

spis treści

1. Świadectwo z czerwonym paskiem – kryteria

Świadectwo z czerwonym paskiem to forma wyróżnienia najlepszych uczniów w klasie. Nic zatem dziwnego, że chciałoby je otrzymać wielu uczniów i... ich rodziców.

Niestety bowiem świadectwo z paskiem bywa celem, do którego dążą nastolatkowie. Nierzadko kosztem swoich pasji i czasu wolnego. Chcą otrzymać dokument, który jest co prawda swego rodzaju nagrodą, jednak w żaden sposób nie powinien charakteryzowac umiejętności danego dziecka. A to one liczą się najbardziej w dorosłym życiu.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Świadectwo z biało-czerwonym paskiem jest tworem PRL-u. Wcześniej kilkulatkowie nie otrzymywali tego rodzaju wyróżnień. I tak też jest do dzisiaj w większości europejskich krajów.

Średnia ważona - jak obliczyć? Średnia ważona arytmetyczna, geometryczna, harmoniczna, potęgowa
Średnia ważona - jak obliczyć? Średnia ważona arytmetyczna, geometryczna, harmoniczna, potęgowa

Średnia ważona to jedno z zagadnień matematycznych, które przysparza niemałych trudności przy obliczeniu.

przeczytaj artykuł

2. Świadectwo z paskiem. Jaka średnia?

A jaka średnia na świadectwo z paskiem jest potrzebna, by uczeń otrzymał to wyróżnienie? Z rocznych ocen klasyfikacyjnych dziecko musi otrzymać średnią co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

Jak obliczyć średnią, by wiedzieć, czy uczniowi należy się świadectwo z paskiem? Należy zsumować wszystkie oceny, następnie otrzymany wynik podzielić przez liczbę wszystkich przedmiotów szkolnych.

3. Od której klasy jest świadectwo z czerwonym paskiem?

Wielu rodziców dzieci, którzy dopiero zaczynają edukację, zastanawia się, czy w 1 klasie jest świadectwo z paskiem. Spieszymy z odpowiedzią: takiego wyróżnienia nie otrzymują uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych.

Można je otrzymać począwszy od 4 klasy szkoły podstawowej. Świadectwo z biało-czerwonym paskiem jest też przyznawane uczniom szkół średnich.

4. Kiedy świadectwo z paskiem się nie należy?

Kryteria uzyskania wyróżnienia są jasne: średnia ocen co najmniej 4,75 i wyróżniające się lub bardzo dobre zachowanie. W sytuacji, gdy uczeń będzie mieć bardzo dobre oceny i np. średnią ocen 5,0, ale zdaniem nauczycieli nie będzie zdyscyplinowany i otrzyma dobrą lub poprawną ocenę z zachowania, nie otrzyma świadectwa z wyróżnieniem.

Drogi Rodzicu! Nie zastanawiaj się, od ilu jest świadectwo z paskiem lub jakie trzeba mieć zachowanie, żeby mieć świadectwo z paskiem. Wspieraj swoje dziecko w nauce i akceptuj jego osiągnięcia nawet wtedy, gdy zdaniem nauczycieli nie będą zasługiwały na wyróżnienie. Pamiętaj, że w przyszłości żaden pracodawca nie pyta potencjalnego pracownika, czy miało w szkole świadectwo z paskiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze