Trwa ładowanie...

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Maseczki w angielskich szkołach jednak obowiązkowe

Dość nieoczekiwanie wieczorem 25 sierpnia brytyjski rząd poinformował, że uczniowie szkół średnich w Anglii będą musieli nosić maseczki w przestrzeniach, gdzie gromadzą się ludzie, ale obowiązek ten nie dotyczy sal lekcyjnych. Nakaz obowiązuje szkoły, które znajdują się na terenach, gdzie wprowadzono dodatkowe restrykcje w związku z pandemią koronawirusa.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Powrót do szkoły w Zakopanem"

1. Maseczki obowiązkowe w przestrzeniach wspólnych

Wprowadzone wytyczne dotyczą tylko korytarzy i innych przestrzeni wspólnych, ale nie obejmują sal lekcyjnych. Dyrektorzy szkół średnich z terenów, w których nie odnotowano znacznych wzrostów zakażeń koronawirusem, będą indywidualnie decydować o wprowadzeniu obowiązku zasłaniania ust i nosa.

"Naszym priorytetem jest bezpieczny powrót dzieci do szkoły. Na każdym etapie słuchaliśmy najnowszych porad medycznych i naukowych. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z nowych rad Światowej Organizacji Zdrowia. Na terenach lokalnych zamknięć dzieci powyżej siódmej klasy powinny zasłaniać twarz w pomieszczeniach wspólnych. Poza tymi strefami maseczki nie będą wymagane w szkołach, choć szkoły będą miały swobodę we wprowadzaniu środków, jeśli uznają, że jest to właściwe w ich konkretnej sytuacji. Mam nadzieję, że te kroki dadzą rodzicom, uczniom i nauczycielom dalsze poczucie bezpieczeństwa" - powiedział brytyjski minister edukacji Gavin Williamson.

Maseczki w niektórych regionach Anglii będą obowiązkowe
Maseczki w niektórych regionach Anglii będą obowiązkowe (123 rf)

2. Nagła zmiana decyzji

Dotychczas władze Wielkiej Brytanii utrzymywały, że zasłanianie twarzy i nosa przez uczniów nie jest konieczne. Rząd znalazł się jednak pod presją ze strony szkół i nauczycieli, zwłaszcza po tym, jak we wtorek rano decyzję w tej sprawie ogłosił rząd Szkocji. Zasłanianie nosa i ust będzie tam obowiązkowe od najbliższego poniedziałku we wszystkich szkołach średnich na korytarzach i na innych przestrzeniach wspólnych oraz w autobusach szkolnych.

Podobną decyzję podjął rząd północnoirlandzki, choć w tym przypadku jest to jedynie zalecenie, a nie nakaz. Rząd walijski decyzję o zasłanianiu nosa i ust ogłosi w środę.

3. Zalecenia WHO

W zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła wytyczne i ogłosiła, że dzieci powyżej 12. roku życia także powinny zasłaniać nos i usta, jeśli nie jest możliwe, aby utrzymywały dystans społeczny.

Zalecenia brytyjskiego rządu dotyczące edukacji w dobie pandemii są skierowane tylko szkół w Anglii. Pozostałe kraje Wielkiej Brytanii będą podejmowały decyzję indywidualnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.