Trwa ładowanie...

4-latek z Mediolanu był zakażony SARS-CoV-2 już w listopadzie 2019 r. Chorobę mylono z odrą

Avatar placeholder
08.01.2021 19:00
Zakażenie koronawirusem może wywołać u dzieci objawy typowe dla zespołu Kawasakiego
Zakażenie koronawirusem może wywołać u dzieci objawy typowe dla zespołu Kawasakiego (123rf)

Włoscy naukowcy ustalili, że 4-latek z Mediolanu był zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 już w listopadzie ubiegłego roku, czyli 4 miesiące przed rozwojem pandemii. To już kolejny dowód na to, że wirus był obecny we Włoszech znacznie wcześniej niż zakładano.

spis treści

1. Objawy COVID-19 pomylone z odrą

Maluch, o którym mowa, w listopadzie 2019 roku został przyjęty do szpitala z powodu niepokojących objawów. Chłopiec miał silny katar i kaszel, wymiotował, a na jego skórze pojawiło się sporo czerwonych plam przypominających skórne choroby zakaźne dzieci.

Lekarze podejrzewali, że to odra, ale dla pewności postanowili pobrać wymaz z gardła chłopca i wykonać test. Wyszedł negatywny. Objawy po jakimś czasie zaczęły ustępować, więc nie kontynuowano dalszych badań.

Dopiero kilka miesięcy później, gdy pandemia COVID-19 trwała w najlepsze, naukowcy z jednego z mediolańskich uniwersytetów zbadali tę samą próbkę pod kątem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wynik okazał się pozytywny.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński: Możemy zabezpieczyć dzieci przed koronawirusem, jeśli sami się zaszczepimy"

"To był jednak COVID-19" - napisali w czasopiśmie "Emerging Infectious Diseasese", gdzie opublikowali wyniki swoich obserwacji.

2. Objawy zakażenia koronwirusem typowe dla zespołu Kawasakiego

Przypadek 4-latka z Lombardii potwierdza, że zakażenie koronawirusem może wywołać objawy typowe dla zespołu Kawasakiego.

Do najczęstszych objawów tej choroby lekarze zaliczają:

  • gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • złuszczanie się naskórka na opuszkach palców u dłoni i stóp,
  • plamy wysypkowe na ciele,
  • obrzęk i przekrwienie spojówek,
  • rumień w jamie ustnej i na wargach.

Dr Silvia Bianchi, która prowadziła najnowsze badania, twierdzi, że naukowcy chcą przeanalizować wszystkie przypadki chorób z objawami wysypki, które zostały zarejestrowane przez służbę zdrowia w Mediolanie między wrześniem 2019 a lutym 2020 roku i były uznane za odrę lub różyczkę.

Ich zdaniem, może to pomóc w znalezieniu powodów, które wywołały tragiczny przebieg pierwszej fali pandemii we Włoszech, szczególnie w Lombardii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze