Trwa ładowanie...

Koronawirus. 11-latka zmarła kilka godzin po operacji. Lekarze nie wykluczają, że przyczyną śmierci był COVID-19-Kawasaki

Avatar placeholder
18.10.2022 15:21
COVID-19-Kawasaki. Ciężkie powikłania u dzieci
COVID-19-Kawasaki. Ciężkie powikłania u dzieci (Getty Images)

Do tragedii doszło w Hiszpanii. 11-latka, która wcześniej nie miała problemów ze zdrowiem, zmarła po operacji jelit. Jak się okazało, dziewczynka była zakażona koronawirusem. Nie wykluczone, że przyczyną zgonu był pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PMIS-TS), który pojawia się jako powikłanie po COVID-19.

spis treści

1. Zespół PMIS-TS u dzieci

Dziewczynka zmarła w 5 sierpnia w Hiszpanii. Jak donoszą lokalne media, dziecko nie miało chorób towarzyszących. Testy wykazały, że 11-latka była zakażona koronawirusem, ale lekarze nie są pewni czy to było główną przyczyną jej śmierci.

11-latka z Hiszpanii zmarła z powodu COVID-19-Kawasaki?
11-latka z Hiszpanii zmarła z powodu COVID-19-Kawasaki? (Getty Images)

Wiadomo, że dziewczynka potrzebowała pilnej operacji z powodu stanu zwanego ostrym brzuchem, który doprowadził do niedokrwienia jelit i perforacji żołądka. Zmarła kilka godzin później w Szpitalu Uniwersyteckim Joan XXIII w Tarragonie.

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Lokalna gazeta "Diario de Tarragona" podaje, że według pierwszych hipotez dziewczynka mogła cierpieć na syndrom, który daje objawy podobne do choroby Kawasakiego. Lekarze nazywają go pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym (PMIS-TS). Przypadki takich zachorowań zgłaszają lekarze m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Włoszech i Hiszpanii.

2. Objawy COVID-19-Kawasaki

Badanie, które przeprowadzili naukowcy z Imperial College w Londynie, potwierdziło że PMIS-TS jest nową patologią zapalną związaną z SARS-CoV-2. Dotyka głównie dzieci powyżej 9 lat i wydaje się spowodowana ich odpowiedzią immunologiczną na COVID-19.

Objawy mogą przypominać te występujące w wypadku wstrząsu toksycznego. Występuje wtedy:

  • wysoka gorączka,
  • obrzęk dłoni i stóp,
  • wysypka,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • oszołomienie,
  • brak reakcji na wczesne objawy może doprowadzić do śpiączki i niewydolności wielu narządów.

- Amerykanie nazwali to COVID-19-Kawasaki. Ten zespół jest dużo groźniejszy niż normalny przebieg Kawasakiego, ponieważ w czasie tej choroby wytwarzane są przeciwciała, które są skierowane przeciwko naczyniom krwionośnym, głównie naczyniom mózgowym. Tak wynika z doniesień amerykańskich lekarzy - tłumaczy prof. prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. - Dzieci, u których występuje ten zespół, mogą stracić życie, a nawet jeśli uda się je uratować, jeśli dojdzie do uszkodzenia naczyń mózgowych, to dziecko później nie jest sprawne albo psychicznie, albo fizycznie, albo jedno i drugie - dodaje lekarka.

Zobacz także: "Pozostał strach". Rodzice dzieci, które przeszły Kawasakiego opowiadają o lęku przed powikłaniami i nawrotem choroby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze