Trwa ładowanie...

Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co zabrać ze sobą do szpitala?

Avatar placeholder
18.01.2017 09:50
Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co zabrać ze sobą do szpitala?
Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co zabrać ze sobą do szpitala?

Wyprawka

Zdjęcie autorstwa Keith Williamson / CC BY 2.0

Mimo iż głównym zajęciem noworodków jest sen, te małe istoty potrzebują zaskakująco wielu przedmiotów. Nic więc dziwnego, że skompletowanie wyprawki dla maluszka zajmuje przyszłym rodzicom dużo czasu. Nawet gdy sterta ubranek i akcesoriów ma pokaźne rozmiary, targają nimi wątpliwości: „Czy na pewno mamy już wszystko?”.

spis treści

1. Kiedy zacząć kompletowanie wyprawki dla noworodka?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Gromadzenie ubranek, kosmetyków i akcesoriów dla dziecka można rozpocząć w dowolnym momencie. Niektórzy rodzice kupują pojedyncze przedmioty jeszcze przed poczęciem, ale z reguły większość woli poczekać z zakupami do początku drugiego trymestru. W tej kwestii nie ma ściśle ustalonych zasad, najlepiej kierować się instynktem. Jeśli jesteś w ciąży i pod wpływem impulsu nabyłaś pierwsze śpioszki już w pierwszym trymestrze, nie rób sobie wyrzutów i nie słuchaj koleżanek, które radzą wstrzymać się z zakupami, by „nie zapeszyć”. To twoje dziecko i to ty ustalasz reguły.

2. Jakie zakupy dla noworodka są niezbędne?

Infografika

W wyprawce dla dziecka nie może zabraknąć następujących przedmiotów:

  • Delikatne ubranka z miękkich, naturalnych tkanin: śpioszki, koszulki, skarpetki, czapka, rozpinany sweterek. Ubranka jednoczęściowe, jak body i śpioszki, są praktyczniejsze od dwuczęściowych i nie uciskają brzuszka jak np. spodenki. Najlepsze są ubranka o prostym kroju, bez udziwnień i zbędnych ozdób (kokardki, wstążki, frędzelki). Musza być dostosowane do pory roku.
  • Pieluchy – bez względu na to, czy kupisz jednorazowe czy wielorazowego użytku, przygotuj się na to, że w pierwszych tygodniach życia twoje dziecko będzie zużywało 10-12 sztuk dziennie.
  • Zapas chusteczek do oczyszczania okolic intymnych dziecka. Chusteczki służą do oczyszczania wstępnego, ewentualnie w podróży. W domu bieżąca woda pupie zdrowia doda.
  • Odsysacz do nosa – taki, który można rozkręcić i dokładnie wymyć. Jeśli maleństwo złapie katar, samo nie wyczyści – niestety – swojego noska. Klasyczna, jednoczęściowa gruszka do nosa to niebezpieczny przeżytek. Niemożność jej oczyszczania sprawia, że wdmuchujemy dziecku niewyobrażalne ilości zarazków.
  • Fotelik samochodowy do przewiezienia noworodka ze szpitala do domu (oraz na inne wyprawy autem).
  • Specjalna poduszka do karmienia dziecka – podtrzymuje głowę noworodka podczas posiłków.
  • Maść – aplikowana na brodawki piersi karmiącej mamy, łagodzi dolegliwości bólowe wywołane karmieniem dziecka. Przydatne są także wkładki do biustonosza, które chronią materiał przed wilgocią (z piersi może cieknąć mleko).

Niektóre przedmioty należy kupić odpowiednio wcześniej, choć żadnego z nich nie bierzemy do szpitala tuż przed porodem. Są to: wanienka dla dziecka, łóżeczko, nożyczki do paznokci (praktyczne, ale podczas krótkiego pobytu dziecka w szpitalu całkowicie zbędne) oraz termometr cyfrowy.

3. Jakie produkty możesz kupić później?

Niektóre zakupy mogą poczekać – do najważniejszych należą buty (pierwsze prawdziwe, o twardych podeszwach, możesz kupić po pierwszych urodzinach, nawet jeśli malec chodzi całkiem sprawnie), laktator (poczekaj, aż przyzwyczaisz się do karmienia piersią) oraz wózek. Nie spiesz się także z nabyciem śliniaczka, kubka niekapka, specjalnych łyżeczek czy talerzyków oraz krzesełka do karmienia. Te przedmioty przydadzą się dopiero podczas rozszerzania diety dziecka, czyli około 6 miesiąca życia. Na swój czas poczekają także skomplikowane zabawki, kolorowe książeczki, bramka zamontowana na dole i na górze schodów, blokady na szafki i szuflady oraz gryzaki. Nie warto również kupować nadmiernej ilości ubranek, bo dzieci szybko z nich wyrastają.

Pamiętaj także o tym, że warto zapisać się do bezpłatnego programu dla młodych mam, aby otrzymywać m.in. telefoniczne porady medyczne 24h/7.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze