Trwa ładowanie...

Kolejny pomysł Nowackiej na zmiany w szkole. "Rozpoczynamy konsultacje"

Avatar placeholder
23.01.2024 09:32
Kolejny pomysł Nowackiej na zmiany w szkole. "Rozpoczynamy konsultacje"
Kolejny pomysł Nowackiej na zmiany w szkole. "Rozpoczynamy konsultacje" (East News)

Ministra edukacji Barbara Nowacka odwiedziła województwo lubelskie. W czasie spotkań dyskutowano o podejmowanych i planowanych przez MEN działaniach. Jednym z nich ma być stworzenie ustawy o Rzeczniku Praw Ucznia.

spis treści

1. Kolejny pomysł Nowackiej na zmiany w szkole

W poniedziałek (22 stycznia) Barbara Nowacka spotkała się z kilkunastoma nauczycielami z lubelskich szkół i z pełniącym obowiązki kuratora Sebastianem Płonką. W Kuratorium Oświaty w Lublinie rozmawiano m.in. o powołaniu Rzecznika Praw Ucznia.

- Uczniowie i uczennice w Polsce muszą mieć pewność, że ich prawa są ważne i są respektowane. Dlatego rozpoczynamy konsultacje, rozmowy, chcemy posłuchać młodych ludzi, poznać ich problemy. Przygotujemy ustawę powołującą Rzecznika Praw Ucznia, który będzie umocowany prawnie - zapowiedziała ministra edukacji cytowana przez portal rządowy gov.pl.

Zobacz film: "Czy twoje dziecko jest rozpieszczone?"

Nowy Rzecznik Praw Ucznia miałby umocowanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej, ale także miałby swoich przedstawicieli w kuratoriach oświaty. Jego zadaniem byłaby pomoc uczniom w rozwiązywaniu problemów i zadbanie o to, by znali swoje prawa.

- Polska szkoła to nauczyciele, ale także uczniowie, których prawa i dobrostan jest dla nas jednym z priorytetów. O nauczycieli zadbaliśmy. Podwyżki już są wdrażane. Kiedy prezydent podpisze ustawę, nauczyciele odczują poprawę - zapewniała Nowacka cytowana przez portal tokfm.pl.

- Natomiast ostatnie lata kampanii nienawiści bardzo zaburzyły relacje w szkole, również na linii nauczyciel - uczeń - dodała.

2. Nieprzypadkowo pojechała właśnie od Lublina

Szefowa MEN relacjonowała, że nauczyciele, z którymi spotkała się w kuratorium, opowiadali jej m.in. z jakimi problemami się spotykają i jak chcieliby pomagać uczniom.

- Mówili m.in. o kwestiach prawnych, związanych z umocowaniem takich rzeczników uczniowskich w szkole. Zależy nam, by młodzież poczuła się w szkole silna. Gdy to się stanie i gdy nauczyciele będą dobrze wynagradzani, to wszystko złoży się na lepszą atmosferę - przekonywała Nowacka.

Podkreśliła również, że nieprzypadkowo to właśnie od Lublina zaczęła konsultacje na temat nowego pomysłu. Przekonywała, że to symboliczne miejsce - miasto byłego ministra Przemysława Czarnka - i zapewniała, że nowemu szefostwu MEN zależy na "odczarnkowieniu" polskiej szkoły.

- Chodzi nam o odpartyjnienie i wyciągnięcie wniosków z tego, co się działo za czasów pana Czarnka - ministra decydującego uznaniowo i spod palca, co i jak ma wyglądać. Teraz zmiany mają być szeroko konsultowane z różnymi środowiskami społecznymi. To nie minister ani nie kurator powinien decydować o tym, czy dana organizacja społeczna może wejść do szkoły, czy też nie. To społeczność szkolna o tym zdecyduje - powiedziała.

Przypomniała także, że w 2023 roku Lublin był Europejską Stolicą Młodzieży. To również miało wpłynąć na rozpoczęcie konsultacji w sprawie nowej ustawy właśnie w tym mieście.

Nowacka, komentując zmiany w kuratoriach w całym kraju, stwierdziła, że "zakończył się proces odpartyjniania kuratoriów".

Przekazała, że nowi kuratorzy zostaną wyłonieni w konkursach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze