Trwa ładowanie...

Kobiety w ostatnim miesiącu ciąży mają gorszą orientację przestrzenną

Najnowsze badania sugerują, że kobiety w ciąży bardziej narażone są na pomylenie drogi lub zgubienie się, szczególnie w ostatnim miesiącu ciąży.  

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

spis treści

  Eksperci twierdzą, że zmiany w poziomie estrogenów w czasie ciąży zmieniają strukturę w poszczególnych częściach mózgu, co zmienia w pewien sposób zachowanie kobiet.

  Badania dowodzą, że kobiety w ciąży odznaczają się gorszymi zdolnościami nawigacji
  Badania dowodzą, że kobiety w ciąży odznaczają się gorszymi zdolnościami nawigacji (123RF)

  Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Berlinie ocenili wydajność 30 kobiet w ostatnim miesiącu ciąży podczas serii zadań.

  Zostały one porównane do 30 kobiet - wszystkich w wieku 20 lat - które nie były wcześniej w ciąży i nie planowały jej.

  Badanie polegało na testach pamięci, orientacji przestrzennej i na przeprowadzeniu zadań nawigacyjnych, które są wymagane, aby odnaleźć drogę w labiryncie po pokazaniu im właściwej drogi.

  Nie stwierdzono różnic pomiędzy grupami w testach pamięci i innych testach poznawczych. Jednak kobiety w ciąży były mniej dokładne podczas nawigowania niż te, które nie spodziewały się dziecka.

  9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży
  9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży [7 zdjęć]

  Cheddar to angielski ser produkowany z krowiego mleka. To jeden z najbardziej popularnych serów nie

  zobacz galerię

  Kierująca badaniami dr Nina Lisofsky powiedziała, że trudno powiedzieć, jaki wpływ w rzeczywistości może to mieć na kobiety, ale wyniki mogą oznaczać, że kobiety w ciąży będą wykonywać pewne zadania z nieco większą trudnością.

  Okazało się, że kobiety w ciąży były mniej dokładne przy ustalaniu trasy za pomocą zdolności nawigacyjnych zwanych egocentrycznymi, lecz były dokładniejsze w zastosowaniu innej formy nawigacji, zwanej allocentryczną.

  Egocentryczny sposób nawigacji jest charakterystyczny dla kobiet i polega na kojarzeniu charakterystycznych miejsc z wyznaczaną trasą oraz na wykorzystywaniu konkretnych obiektów widzianych po raz pierwszy podczas obserwowania trasy.

  Zakazane kosmetyki w czasie ciąży
  Zakazane kosmetyki w czasie ciąży

  Kosmetyki zakazane w ciąży zawierają substancje, które mogą uczulać przyszłą mamę, a także negatywnie

  zobacz galerię

  Allocentryczna nawigacja jest bardziej powszechna wśród mężczyzn i używa bardziej abstrakcyjnych sposobów wizualizacji trasy, takich jak odległość między dwoma punktami w trasie.

  „Ciąża to okres w życiu, w którym kobiety są narażone na wyjątkowo wysoki poziom estrogenu. Hormony wpływają na różne obszary mózgu, a tym samym wahania hormonalne w czasie ciąży mogą być związane ze zmianami na tle nerwowym. Odkryliśmy, że zdolność do nauki trasy została zmieniona wśród kobiet w okresie ciąży. Zaobserwowane różnice w zachowaniu kobiet były stosunkowo subtelne, więc być może nie wpływają istotnie na codzienne życie i zachowanie kobiety” – powiedziała dr Lisofsky.

  ZOBACZ TAKŻE:

  Badanie poziomu estrogenów

  Autorka badania dodała, że ​​ustalenia wydają się popierać teorię, że dziecko może mieć wpływ na mózg i funkcjonowanie kobiet ciężarnych  w życiu codziennym. A to dlatego, że wiele obszarów mózgu kobiet ma tendencję do zmiany kształtu w czasie ciąży.

  Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kolumbii sugerują także, że dzieci kobiet, które zażywały antydepresanty w trakcie ciąży mogą mieć problemy z komunikowaniem się i rozumieniem podstawowych twierdzeń.  Substancje chemiczne zawarte w tych pigułkach dochodzą do łożyska  i wywierają wpływ na krążenie płodu.

  Polecane dla Ciebie
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.