Trwa ładowanie...

Kobiety w ostatnim miesiącu ciąży mają gorszą orientację przestrzenną

Avatar placeholder
09.04.2021 09:50
Kobiety w ostatnim miesiącu ciąży mają gorszą orientację przestrzenną
Kobiety w ostatnim miesiącu ciąży mają gorszą orientację przestrzenną

Najnowsze badania sugerują, że kobiety w ciąży bardziej narażone są na pomylenie drogi lub zgubienie się, szczególnie w ostatnim miesiącu ciąży.  

Eksperci twierdzą, że zmiany w poziomie estrogenów w czasie ciąży zmieniają strukturę w poszczególnych częściach mózgu, co zmienia w pewien sposób zachowanie kobiet.

Badania dowodzą, że kobiety w ciąży odznaczają się gorszymi zdolnościami nawigacji
Badania dowodzą, że kobiety w ciąży odznaczają się gorszymi zdolnościami nawigacji (123RF)

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Berlinie ocenili wydajność 30 kobiet w ostatnim miesiącu ciąży podczas serii zadań.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Zostały one porównane do 30 kobiet - wszystkich w wieku 20 lat - które nie były wcześniej w ciąży i nie planowały jej.

Badanie polegało na testach pamięci, orientacji przestrzennej i na przeprowadzeniu zadań nawigacyjnych, które są wymagane, aby odnaleźć drogę w labiryncie po pokazaniu im właściwej drogi.

Nie stwierdzono różnic pomiędzy grupami w testach pamięci i innych testach poznawczych. Jednak kobiety w ciąży były mniej dokładne podczas nawigowania niż te, które nie spodziewały się dziecka.

9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży
9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży [7 zdjęć]

Cheddar to angielski ser produkowany z krowiego mleka. To jeden z najbardziej popularnych serów nie

zobacz galerię

Kierująca badaniami dr Nina Lisofsky powiedziała, że trudno powiedzieć, jaki wpływ w rzeczywistości może to mieć na kobiety, ale wyniki mogą oznaczać, że kobiety w ciąży będą wykonywać pewne zadania z nieco większą trudnością.

Okazało się, że kobiety w ciąży były mniej dokładne przy ustalaniu trasy za pomocą zdolności nawigacyjnych zwanych egocentrycznymi, lecz były dokładniejsze w zastosowaniu innej formy nawigacji, zwanej allocentryczną.

Egocentryczny sposób nawigacji jest charakterystyczny dla kobiet i polega na kojarzeniu charakterystycznych miejsc z wyznaczaną trasą oraz na wykorzystywaniu konkretnych obiektów widzianych po raz pierwszy podczas obserwowania trasy.

Allocentryczna nawigacja jest bardziej powszechna wśród mężczyzn i używa bardziej abstrakcyjnych sposobów wizualizacji trasy, takich jak odległość między dwoma punktami w trasie.

„Ciąża to okres w życiu, w którym kobiety są narażone na wyjątkowo wysoki poziom estrogenu. Hormony wpływają na różne obszary mózgu, a tym samym wahania hormonalne w czasie ciąży mogą być związane ze zmianami na tle nerwowym. Odkryliśmy, że zdolność do nauki trasy została zmieniona wśród kobiet w okresie ciąży. Zaobserwowane różnice w zachowaniu kobiet były stosunkowo subtelne, więc być może nie wpływają istotnie na codzienne życie i zachowanie kobiety” – powiedziała dr Lisofsky.

ZOBACZ TAKŻE:

Badanie poziomu estrogenów

Autorka badania dodała, że ​​ustalenia wydają się popierać teorię, że dziecko może mieć wpływ na mózg i funkcjonowanie kobiet ciężarnych  w życiu codziennym. A to dlatego, że wiele obszarów mózgu kobiet ma tendencję do zmiany kształtu w czasie ciąży.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kolumbii sugerują także, że dzieci kobiet, które zażywały antydepresanty w trakcie ciąży mogą mieć problemy z komunikowaniem się i rozumieniem podstawowych twierdzeń.  Substancje chemiczne zawarte w tych pigułkach dochodzą do łożyska  i wywierają wpływ na krążenie płodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze