Kino na ścianie – dzieci będą zachwycone
Rodzinne oglądanie filmów to przyjemność, jednak wrażenia dostarczane przez telewizor nie równają się z doświadczeniem prawdziwego kina. Możemy wprowadzić domową rozrywkę na wyższy poziom i sprawić radość sobie oraz najmłodszym, tworząc kino domowe z prawdziwego zdarzenia. Podpowiadamy, jak to zrobić za pomocą rzutnika multimedialnego.
1. Kino na ścianie – domowy projektor multimedialny
Miłośnicy kina cenią sobie nie tylko jakość obrazu, którą dostarczają producenci współczesnych telewizorów wykorzystujących najnowsze technologie. Poza obrazem liczy się również cała otoczka towarzysząca oglądaniu filmów. Warto zwrócić na to uwagę, gdy chcemy w domowym zaciszu spędzić czas przy rodzinnym seansie. Nasze dzieci z pewnością będą zachwycone przeniesieniem prawdziwego kina do domowego salonu. Właśnie to umożliwi nam projektor multimedialny, czyli popularny rzutnik.
Projektor to dobra alternatywa dla telewizora. Produkowany obecnie sprzęt pozwala uzyskać obraz wysokiej jakości, a przede wszystkim o dużej przekątnej – dla większości z nas nowoczesne wynalazki, takie jak 100-calowe telewizory są niedostępne, a nawet tańsze rzutniki umożliwią na odwzorowanie kinowego doświadczenia. Bez problemu kupimy projektor multimedialny o zadowalających parametrach, który będzie cenowo korzystniejszy od telewizora. Zakres cen rzutników jest szeroki, kupimy bowiem zarówno rzutniki za kilkaset złotych, jak i profesjonalne modele za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy. Warto więc dokładnie przeanalizować, jakie technologie są dostępne na rynku i dopasować produkt odpowiadający naszym wymaganiom oraz warunkom domowym.
2. Kino na ścianie – jak wybrać rzutnik?
Decydując się na rzutnik, najprawdopodobniej sięgniemy po sprzęt wykonany w technologii LCD lub DLP. Jakościowo przewyższa je technologia LCOS, jest ona jednak o wiele droższa. Większości potencjalnych użytkowników pozostaje wybór między szybciej zużywającym się LCD o niższym nasyceniu czerni a bardziej kosztownym DLP o niższym nasyceniu obrazu.
Jeżeli jakość obrazu jest dla nas istotna, warto zagłębić się w szczegółowe parametry rzutników takie jak rozdzielczość, kontrast czy jasność. W przypadku gdy stawiamy na rodzinną rozrywkę, a oglądamy dużo, weźmy pod uwagę żywotność lampy rzutnika. Ten element zużywa się i po kilku latach intensywnego użytkowania będzie wymagał wymiany. Może ona okazać się mniej opłacalna niż zakup nowego urządzenia. Zwróćmy też uwagę na głośność projektora. Zbyt duży szum może zakłócać seans, dlatego wybierajmy sprzęt, który nie osiąga więcej niż 30 dB podczas pracy.
Stworzenie kina domowego, którego sercem będzie projektor, wymaga od nas nie tylko zapoznania się z ofertą i parametrami rzutników, ale też wzięcia pod uwagę kwestii przestrzeni w domu. Projektor multimedialny należy ustawić w odpowiedniej odległości od ściany lub ekranu, co na niewielkiej przestrzeni domowej umożliwi rzutnik krótkoogniskowy. Możemy zaopatrzyć się w specjalny stojak lub uchwyt do projektora, który pozwoli na umieszczenie urządzenia w preferowanym przez nas miejscu. Stojak każdorazowo ustawimy według preferencji, aczkolwiek wygodniejszą opcją może się okazać uchwyt do zamontowania przy suficie.
3. Kino na ścianie – jak wybrać ekran projekcyjny?
Kupno projektora to – o ile nie planujemy wyświetlania na ścianie – dopiero powoła sukcesu. Rozrywka dostarczana przez kino domowe powinna przynosić radość zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Chociaż wyświetlanie obrazu na ścianie jest jedną z opcji, specjalne ekrany projekcyjne zapewnią nam lepszą jakość i wyższy komfort oglądania. Mogą się też okazać niezbędne, gdy nie mamy w mieszkaniu wolnej ściany, a przemeblowanie nie stanowi dla nas optymalnego rozwiązania.
Przewaga ekranu projekcyjnego nad standardowym dla warunków domowych oglądaniem na ścianie jest łatwo zauważalna. Jeśli zdecydujemy się na lepszy jakościowo projektor, powinniśmy również zainwestować w odpowiedni ekran, który pozwoli na wykorzystanie jego możliwości. Jedną z ważniejszych cech dobrego ekranu projekcyjnego do kina domowego jest kolor jego powierzchni. W większości pomieszczeń pomalowanych na biało najlepsze efekty da szare płótno o niskim współczynniku odbicia światła. Zagwarantuje ono dobrą jakość obrazu niezależnie od tego, pod jakim kątem będziemy patrzeć na ekran.
Kiedy zdecydujemy się już na najlepszy projektor, pozostaje wybrać odpowiednie filmy na wieczór na WP radarOkazji.
Ekran projekcyjny należy dobrać do parametrów rzutnika, a chodzi tu oczywiście o format obrazu i rozdzielczość. Do użytku domowego najlepiej nadają się ekrany ścienno-sufitowe, które możemy zwinąć, gdy nie są potrzebne. Bardziej kosztowną opcję stanowią ekrany ramowe, które wyglądają efektownie i świetnie sprawdzają się jako element kina domowego. Możemy zdecydować się również na ekran, który ustawimy na specjalnym statywie. Znajdziemy też ekrany elektryczne z napinaczami, które nie będą się marszczyć.