Trwa ładowanie...

Kieszonkowe dla dziecka? Wystarczy kliknąć w aplikacji

Avatar placeholder
Krzysztof Mirończuk 18.08.2020 13:03
Płatna współpraca z marką Bankiem Pekao S.A.
Jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy
Jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy

Najprostszy sposób na kieszonkowe? Przelew na konto lub zlecenie stałe, które jest wykonywane systematycznie w określonym czasie. Do tego potrzebne jest jednak konto w banku, a nie każdy bank ma dobrą ofertę dla najmłodszych.

Czy dawać dziecku kieszonkowe? To pytanie, na które musi odpowiedzieć każdy rodzic. Dziecko odpowiedź już zna: Dawać! Jak najczęściej! Jak najwięcej! Niezależnie od tego, jak często i w jakiej wysokości chcesz dać dziecku pieniądze, pamiętaj o ważnej zasadzie. Kieszonkowe ma nie tylko zaspokajać potrzeby zakupowe dziecka, ale także uczyć je gospodarowania pieniędzmi, w tym oszczędzania. A nie wydawania!

Ośmio- czy dziesięciolatek otrzymaną w ramach kieszonkowego gotówkę może nie tylko łatwo zgubić ale zdarza się, że chowa ją w różnych miejscach, a potem zapomina o tym, gdzie ją schował… Rodzic traci kontrolę nad tym, na co dziecko wydało otrzymaną gotówkę. Wystarczy, że pojedzie na kolonie, wycieczkę czy na weekend do dziadków.

Rozwiązaniem tych problemów jest założenie dziecku konta w banku, nad którym rodzic ma pełną kontrolę. Nie wszystkie banki mają taki produkt w ofercie. Tradycyjne konto dla dziecka, nawet tego między 6. a 13. rokiem życia, to po prostu sposób na przechowanie pieniędzy, czasem z opcją płacenia kartą i ograniczonymi możliwościami dokonywania przelewów.

Do niedawna trudno było znaleźć produkt, który nie tylko daje dziecku pewną swobodę w dysponowaniu pieniędzmi, ale wnosi coś więcej – uczy podejmowania świadomych decyzji finansowych. Stąd zapewne rosnąca popularność PeoPay KIDS. To aplikacja stworzona z myślą o edukacji finansowej dzieci przez Bank Pekao S.A. Jest powiązana z kontem osobistym, oszczędnościowym i kartą do konta. Można ją pobrać z Google Play, AppStore lub AppGallery.

PeoPay KIDS to pierwsza aplikacja przygotowana od początku z myślą o dzieciach, ale też o rodzicach, którym nie jest obojętne, w jaki sposób dzieci gospodarują otrzymanymi pieniędzmi. Pakiet produktów z aplikacją może założyć bezpłatnie i szybko jeden z rodziców całkowicie zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej PeoPay lub w serwisie internetowym Pekao24.

1. Kieszonkowe w PeoPay

Można ustawić zlecenie stałe z rachunku rodzica w Pekao S.A. Samo konto w Pekao S.A. rodzic może założyć m.in. przez selfie i bez wychodzenia z domu. Rodzic musi mieć rachunek w tym samym banku, aby bez ograniczeń nadzorować to, co dzieje się w PeoPay KIDS.

Zlecenie stałe, czyli kieszonkowe, to może być przelew np. 5 złotych co dzień czy 50 zł co tydzień. Ważne, by dziecko wcześniej wiedziało, kiedy i na jaką kwotę może liczyć. W zależności od naszych możliwości finansowych, ale również od tego, jak dziecko gospodaruje kieszonkowym – wysokość i częstotliwość przelewu można modyfikować.

Oczywiście wcześniej trzeba o tych zmianach z dzieckiem porozmawiać i wyjaśnić, dlaczego kieszonkowe maleje lub wzrasta. Nastolatek nie może dowiadywać się o podejmowanych przez nas decyzjach finansowych na podstawie tego, co zobaczy w aplikacji PeoPay KIDS. Stałe zlecenie lub przelew na konto dziecka, to jedna z ważniejszych zalet PeoPay KIDS. Gdy dziecko jest np. na wycieczce szkolnej, obozie, koloniach czy po prostu poza domem i potrzebuje dodatkowych pieniędzy, wystarczy kilka kliknięć w aplikacji PeoPay rodzica i środki natychmiast pojawiają się na rachunku dziecka.

2. Gospodarowanie przez oszczędzanie

To, co istotnie wyróżnia Pakiet PeoPay KIDS od tradycyjnych bankowych kont dla najmłod-szych, to wiele opcji zarządzania pieniędzmi zgromadzonymi na koncie przez dziecko.

Podstawą Pakietu PeoPay KIDS jest Portfel, czyli Konto Przekorzystne dla młodych.

Jest prowadzone bezpłatnie do ukończenia 26. roku życia. Konto rośnie razem z dzieckiem i może z niego korzystać jak będzie starsze. Inne funkcje są dostępne dla najmłodszych dzieci, inne dla nastolatków, a jeszcze inne dla dorosłych.

Do Portfela wpadają wszystkie pieniądze wpłacone przez rodziców lub inne osoby bezpośrednio na konto dziecka. Dziecko decyduje, czy pozostawia te środki do bieżącego wykorzystania, czy też chce je odłożyć na wybrany cel.

Drugą bowiem częścią Pakietu PeoPay KIDS są Skarbonki. To konto oszczędnościowe Mój Skarb dla dzieci. W aplikacji PeoPay KIDS przyjmuje postać Skarbonki ogólnej. Dziecko może założyć dowolne inne Skarbonki na wymarzone cele, np. na rower, wakacje, komputer czy urodziny Taty. Taki sposób dysponowania pieniędzmi uczy dzieci planowego oszczędzania. Mają wybrany cel, świadomie odkładają pieniądze, wiedzą, ile jeszcze potrzebują i mogą decydować o przesuwaniu środków pomiędzy różnymi Skarbonkami lub przekazaniu ich do Portfela – w chwili, gdy przyjdzie czas, by marzenia stały się faktem.

Warto tu dodać, że rodzic może założyć w Banku Pekao S.A. dwa konta oszczędnościowe Mój Skarb dla dzieci. Jedno może być podpięte pod aplikację PeoPay KIDS i oddane do dyspozycji dziecka. Drugie jest dla dziecka niedostępne i można je przeznaczyć na odkładanie większych środków na przyszłość dziecka, np. studia czy zakup mieszkania.

3. Karta? Możesz, nie musisz

Trzecim elementem oferty jest karta do konta PeoPay KIDS – nie jest obowiązkowa, ale jej zamówienie jest bezpłatne. Dla dziecka posiadanie własnej karty to oznaka dorosłości. Może samo robić na własny rachunek zakupy, co też ma walor edukacyjny.

Dzienny limit wydatków kartą to 50 zł, ale rodzic może go dowolnie ograniczać aż do zera w aplikacji PeoPay w Panelu rodzica.

Rodzic ma możliwość włączenia płatności zbliżeniowych, które są domyślnie wyłączone. Może też zdecydować, czy dziecku udostępnić możliwość wypłacania kartą gotówki z bankomatu.

4. Dowolność w ustalonych granicach

Co dziecko może robić w ramach PeoPay KIDS:

– przelewać pieniądze z Porfela do Skarbonek i w drugą stronę oraz między Skarbonkami, – jeśli ma kartę – może nią płacić w sklepach, rodzic decyduje o limicie oraz możliwości transakcji zbliżeniowych, – doładować telefon komórkowy – po akceptacji rodzica, – wykonać przelew zewnętrzny – po akceptacji rodzica.

Dwa ostatnie punkty zawierają zastrzeżenie zgody rodzica na transakcję, ale to tylko część jego uprawnień.

W jaki sposób rodzic wspomaga i kontroluje działania dziecka w PeoPay?

– kontroluje na bieżąco stan konta, – akceptuje przelewy zewnętrzne (i uzupełnia dane, których dziecko nie wpisało), – akceptuje doładowania telefonu, – ustanawia limit wydatków na karcie, o ile taka została wydana, – zezwala lub blokuje możliwość płacenia zbliżeniowego kartą oraz wypłacania z bankomatu, – może zablokować kartę w razie jej utraty, odblokować ją, jeśli się znajdzie lub całkowicie zastrzec, – może wpłacić pieniądze do Portfela, ale też bezpośrednio do Skarbonki, – widzi całą historię transakcji dziecka.

5. Nauka w praktyce i teorii

Dzięki PeoPay KIDS dziecko od najmłodszych lat uczy się gospodarowania pieniędzmi pod okiem rodzica. Widzi, jakie korzyści daje systematyczne oszczędzanie, czuje skutki podejmowania własnych decyzji o wydawaniu pieniędzy na takie lub inne cele. To praktyczny aspekt edukacyjny tej aplikacji.

Jest też drugi, bardziej teoretyczny, ale bardzo atrakcyjny sposób na edukację. Aplikacja to też filmy animowane i prezentacje, które w ciekawy sposób pomogą dziecku wejść w świat finansów. Stworzone specjalnie dla tej akcji postacie Brygady PeoPay KIDS – Żubr, Złotówka i Lis – uczą i radzą w sposób, który jest najbardziej przyjazny dla dzieci w tym wieku.

Dodajmy, że założenie i prowadzenie konta dla dziecka, korzystanie z aplikacji, wyrobienie karty dla dziecka są całkowicie bezpłatne.

Płatna współpraca z marką Bankiem Pekao S.A.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze