Trwa ładowanie...

Katastrofa smoleńska zagadnieniem konkursowym w szkole

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 21.02.2017 10:38
Katastrofa smoleńska jest jednym z tematów konkursowych.
Katastrofa smoleńska jest jednym z tematów konkursowych. (123RF)

Katastrofa smoleńska trafiła do szkół. Prawdy o niej poszukiwać mają uczestnicy podlaskich gimnazjów, liceów i techników. Wypadek prezydenckiego Tupolewa z 2010 roku stał się jednym z tematów konkursu historyczno-literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć".

- Ten podtytuł został celowo tak sformułowany - "W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej" – mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Zieliński, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, główny pomysłodawca konkursu. - Chodzi o to, żeby uczestnicy konkursu, uczniowie pod opieką swoich nauczycieli, przy wsparciu rodziców, przy wsparciu wychowawców mogli tej wiedzy poszukiwać - dodaje.

Przeczytaj koniecznie

Celem konkursu jest kształtowanie świadomości historycznej wśród młodzieży. Organizatorzy przekonują, że gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mieli także szansę na zdobycie wiedzy w drodze własnych poszukiwań, a nie na podstawie uprzedzeń, emocji czy manipulacji.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Do jakich źródeł powinna sięgnąć młodzież? Wiceminister Zieliński nie podaje konkretów, ale zaznacza, że ze względu na dość skomplikowaną sytuację historyczną katastrofy, w której zginął Lech Kaczyński i 95 innych osób, młodzież musi poruszać się wśród wielu niewiadomych.

- Ten kłopot mamy wszyscy i chcemy, by młodzież też sobie uzmysłowiła, że z prawdą o wielu wydarzeniach żywych historycznie łatwo nie jest. Chcemy też wiedzieć czego w tej sprawie nie wiemy i młodzież będzie zapewne sobie wyrabiała na ten temat pogląd. Też wyrobi sobie pogląd na temat manipulacji dotyczącej katastrofy smoleńskiej - mówił Zieliński podczas konferencji.

W tym roku w przygotowanie literackiej rywalizacji włączyła się Jadwiga Szczypiń, podlaska kurator oświaty. - Jeśli młodzież zechce do tych źródeł sięgać to to samo w sobie kształtuje pewną postawę i jest nieocenioną umiejętnością - dodała Szczypiń i zastrzegła, że nie wskazuje konkretnych źródeł informacji.

Zieliński przyznał, że jednym z nich mogą być prace komisji smoleńskiej, prowadzonej przez dr. Wacława Berczyńskiego.

To już piąta edycja konkursu. W tym roku jego myśl przewodnia to "W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej". Zadaniem uczestników jest przygotowanie eseju, reportażu, rozprawy lub wspomnienia. Prace mają oceniane przez specjalnie powołaną komisję konkursową, w które skład wejdą pracownicy uczelni wyższych. Można je zgłaszać do końca kwietnia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze