Trwa ładowanie...

Kamienie na szaniec - streszczenie lektury

"Kamienie na szaniec" to opowieść o działalności Szarych Szeregów w Warszawie w czasie II wojny światowej. Opowiada o losach młodych ludzi, dorastających w tym ciężkim okresie. Ukazuje ich postawy mimo trudnej sytuacji: honor oraz godność. "Kamienie na szaniec" od wielu lat jest obowiązkową lekturą szkolną, konieczna jest więc znajomość tej książki. Kim są bohaterowie?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Jak powstały "Kamienie na szaniec"?

Autorem "Kamieni na szaniec" jest profesor nauk humanistycznych, jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów, Aleksander Kamiński. Opowieść jest oparta na autentycznych wydarzeniach z końca lat 30. XX wieku i okresu okupacji niemieckiej.

Książka powstała na podstawie spisanej podczas Świąt Wielkanocnych krótkiej relacji Tadeusza Zawadzkiego (pseudonim "Zośka") w 1943 roku w majątku Szczęsne. O jej powstanie prosił Józef Zawadzki - ojciec "Zośki", który martwił się stanem psychicznym syna po śmierci Jana Bytnara i Aleksego Dawidkowskiego. Bohaterowi ci zginęli w zorganizowanej przez niego akcji pod Arsenałem.

Lektury do matury 2020
Lektury do matury 2020

Lektury do matury z języka polskiego są nieodłącznym elementem egzminu. W tym roku będzie on z pewnością...

przeczytaj artykuł

2. Kim byli bohaterowie "Kamieni na szaniec"?

Pierwowzorem postaci z "Kamieni na szaniec" były prawdziwe osoby, które swoim bohaterstwem zapisały się na kartach historii Polski. Kim byli?

  • Aleks (Aleksy Dawidowski) - ur. w 1920 roku, ukończył gimnazjum Batorego w Warszawie. Niezwykle odważny, skłonny do poświęceń, ale także wesoły i zabawny. Poniósł śmierć wskutek postrzału w akcji pod Arsenałem, mając 23 lata;
  • Rudy (Jan Bytnar) - ur. w 1921 roku, także absolwent gimnazjum Batorego. Inteligenty, zdolny, wszechstronnie utalentowany, niezwykle lojalny - okazał ogromny hart ducha, gdy podczas przesłuchań Gestapo nie ujawnił żadnego szczegółu działalności swojej i towarzyszy, zginął, mając 22 lata;
  • Zośka (Tadeusz Zawadzki) - ur. w 1921 roku, był komendantem Wawra, miał duży autorytet wśród rówieśników, stąd też jemu przypadło objęcie dowództwa w akcjach; zginął pól roku po śmierci Rudego i Alka.

3. Krótkie streszczenie "Kamieni na szaniec"

Akcja rozpoczyna się w 1939 roku, w wakacje. Bohaterowie - Alek, Rudy i Zośka właśnie ukończyli szkołę i marzą o dalszym życiu - studiach, rodzinie. Beztroskie życie zostaje brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej, jednak każdy z nich wie, jak powinien się w takiej sytuacji zachować.

Bohaterowi należą do Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i włączają się w działania przeciwko okupantowi. W pierwszej kolejności angażują się w działania "Małego Sabotażu", nieco później trafiają do Grup Szturmowych, gdzie przyjmują znane nam dzisiaj pseudonimy.

Jak napisać dobre wypracowanie?
Jak napisać dobre wypracowanie?

Jak napisać dobre wypracowanie? Jak zaciekawić czytelnika i otrzymać dobrą ocenę? Z takimi wyzwaniami...

przeczytaj artykuł

W pewnym momencie Rudy zostaje pojmany przez Gestapo, gdzie mimo okrutnych tortur nie wydaje współtowarzyszy. Przyjaciołom udaje się go odbić, jednak mimo to chłopiec umiera. W tej samej akcji ranny zostaje również Alek, który także ginie.

Zrozpaczony Zośka po utracie przyjaciół nie może znaleźć ukojenia, zaczyna pisać pamiętnik, w którym opisuje wszystkie wydarzenia. Niestety w niedługim czasie, podczas następnej akcji on także umiera, oddając życie za swój kraj.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.