Kamienie na szaniec - streszczenie lektury
"Kamienie na szaniec" to opowieść o działalności Szarych Szeregów w Warszawie w czasie II wojny światowej. Opowiada o losach młodych ludzi, dorastających w tym ciężkim okresie. Ukazuje ich postawy mimo trudnej sytuacji: honor oraz godność. "Kamienie na szaniec" od wielu lat jest obowiązkową lekturą szkolną, konieczna jest więc znajomość tej książki. Kim są bohaterowie?
1. Jak powstały "Kamienie na szaniec"?
Autorem "Kamieni na szaniec" jest profesor nauk humanistycznych, jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów, Aleksander Kamiński. Opowieść jest oparta na autentycznych wydarzeniach z końca lat 30. XX wieku i okresu okupacji niemieckiej.
Książka powstała na podstawie spisanej podczas Świąt Wielkanocnych krótkiej relacji Tadeusza Zawadzkiego (pseudonim "Zośka") w 1943 roku w majątku Szczęsne. O jej powstanie prosił Józef Zawadzki - ojciec "Zośki", który martwił się stanem psychicznym syna po śmierci Jana Bytnara i Aleksego Dawidkowskiego. Bohaterowi ci zginęli w zorganizowanej przez niego akcji pod Arsenałem.
2. Kim byli bohaterowie "Kamieni na szaniec"?
Pierwowzorem postaci z "Kamieni na szaniec" były prawdziwe osoby, które swoim bohaterstwem zapisały się na kartach historii Polski. Kim byli?
- Aleks (Aleksy Dawidowski) - ur. w 1920 roku, ukończył gimnazjum Batorego w Warszawie. Niezwykle odważny, skłonny do poświęceń, ale także wesoły i zabawny. Poniósł śmierć wskutek postrzału w akcji pod Arsenałem, mając 23 lata;
- Rudy (Jan Bytnar) - ur. w 1921 roku, także absolwent gimnazjum Batorego. Inteligenty, zdolny, wszechstronnie utalentowany, niezwykle lojalny - okazał ogromny hart ducha, gdy podczas przesłuchań Gestapo nie ujawnił żadnego szczegółu działalności swojej i towarzyszy, zginął, mając 22 lata;
- Zośka (Tadeusz Zawadzki) - ur. w 1921 roku, był komendantem Wawra, miał duży autorytet wśród rówieśników, stąd też jemu przypadło objęcie dowództwa w akcjach; zginął pól roku po śmierci Rudego i Alka.
3. Krótkie streszczenie "Kamieni na szaniec"
Akcja rozpoczyna się w 1939 roku, w wakacje. Bohaterowie - Alek, Rudy i Zośka właśnie ukończyli szkołę i marzą o dalszym życiu - studiach, rodzinie. Beztroskie życie zostaje brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej, jednak każdy z nich wie, jak powinien się w takiej sytuacji zachować.
Bohaterowi należą do Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i włączają się w działania przeciwko okupantowi. W pierwszej kolejności angażują się w działania "Małego Sabotażu", nieco później trafiają do Grup Szturmowych, gdzie przyjmują znane nam dzisiaj pseudonimy.
W pewnym momencie Rudy zostaje pojmany przez Gestapo, gdzie mimo okrutnych tortur nie wydaje współtowarzyszy. Przyjaciołom udaje się go odbić, jednak mimo to chłopiec umiera. W tej samej akcji ranny zostaje również Alek, który także ginie.
Zrozpaczony Zośka po utracie przyjaciół nie może znaleźć ukojenia, zaczyna pisać pamiętnik, w którym opisuje wszystkie wydarzenia. Niestety w niedługim czasie, podczas następnej akcji on także umiera, oddając życie za swój kraj.