Trwa ładowanie...

Jurek Owsiak do szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie: "Nie wyrażamy zgody". Chcieli przeznaczyć łóżka kupione przez WOŚP dla pacjentów z COVID-19

Jurek Owsiak nie chce, żeby łóżka kupione przez WOŚP w konkretnym celu, były przeznaczane dla covidowych pacjentów
Jurek Owsiak nie chce, żeby łóżka kupione przez WOŚP w konkretnym celu, były przeznaczane dla covidowych pacjentów

Jurek Owsiak stanowczo protestuje przeciwko przekształcaniu łóżek zakupionych przez WOŚP w sprzęt dla pacjentów covidowych. Szef Orkiestry mówi o zapaści psychiatrii dziecięcej i podkreśla, że ci chorzy też wymagają opieki i nie można ich pozbawiać miejsca w szpitalu.

1. Jurek Owsiak odpowiada Szpitalowi Neuropsychiatrycznemu w Lublinie

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie zwrócił się do WOŚP z pytaniem, czy mogą oddelegować łóżka zakupione przez Orkiestrę dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jurek Owsiak w odpowiedzi napisał w kategorycznym tonie, że nie ma zgody na takie działanie.

Jego zdaniem pilnej pomocy potrzebują również mali pacjenci szpitali psychiatrycznych, dlatego Fundacja kilka miesięcy temu zakupiła 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce. Ci pacjenci nie mogą być pozostawieni bez opieki, a zakupy sprzętu medycznego potrzebnego do walki z pandemią powinny być odpowiednio zaplanowane przez odpowiednie organy.

2. Owsiak: Brońcie naszych łóżek

Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy postanowił nagłośnić sprawę i opisał całą historię w poście na Facebooku zatytułowanym: "Brońcie naszych łóżek". Okazuje się, że to nie pierwszy raz, kiedy szpital wyposażony w sprzęt zakupiony przez WOŚP chce go przeznaczyć dla pacjentów z koronawirusem.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

"Kiedy wojewoda mazowiecki przekształcił 34 geriatryczne łóżka Szpitala Wolskiego w Warszawie na walkę z COVID-19 to z ogromnym żalem, ale staraliśmy się zrozumieć tę wyjątkową decyzję. Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią" - opowiada Jurek Owsiak.

Kiedy jednak przyszło kolejne podobne zapytanie, tym razem ze szpitala w Lublinie, postanowił się temu przeciwstawić. Twórca WOŚP wyjaśnia, że to jedyny sposób, by pomóc dzieciom, które potrzebują leczenia w szpitalu neuropsychiatrycznym. To był jeden z priorytetów zbiórki Fundacji, którą wsparło miliony Polaków.

"Dzisiaj otrzymaliśmy prośbę ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie czy oddział ten może na potrzeby walki z COVID-19 przeznaczyć swoje łóżka do innego szpitala w Lublinie. Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie. W totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce. Uczyniliśmy pierwszy krok, aby tej zapaści spróbować przeciwdziałać. Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego" - tłumaczy Owsiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze