Przejdź na WP

Jest podpis prezydenta w sprawie 500+! Już dziś złóż nowy wniosek

Nowe zmiany w programie 500+ zostały zaakceptowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Chociaż główne zasady programu nie ulegają zmianie, to poprawki wymagały podpisania ustawy. Co zmieni się tym razem? Czy luki w prawie zostały załatane i nie będzie dochodziło do nadużyć? Sprawdziliśmy.

Zobacz film: "500+ pomogło im wyjść z ubóstwa"

1. Koniec wyłudzeń

Dotychczas często dochodziło do sytuacji, w których rodzice, chcący pobierać pieniądze na swoje pociechy prosili pracodawców o wystawianie umowy na możliwie najmniejszą zapłatę. Resztę pieniędzy dostawali "pod stołem". Teraz do tego typu nadużyć ma już nie dochodzić.

Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują
Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują [5 zdjęć]

Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych. Jakie zmiany...

zobacz galerię

Jeśli umowa na niższą zapłatę zostanie podpisana z tym samym pracodawcą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania poprzedniej umowy, to ustawodawca nie będzie tego rozpatrywał jako utraty dochodu. Ten przepis będzie dotyczył umów zawartych po 1 października bieżącego roku.

Jest podpis prezydenta w sprawie 500+! Już dziś złóż nowy wniosek
Jest podpis prezydenta w sprawie 500+! Już dziś złóż nowy wniosek

2. Nowy wniosek

Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 października. Każdy, kto chce dalej otrzymywać świadczenie lub rozpocząć jego pobieranie, musi złożyć nowy wniosek. Będzie można zrobić to już od dzisiaj (1 sierpnia 2017), zarówno przez internet, jak i stacjonarnie w urzędzie gminy, urzędzie miasta lub w ośrodku pomocy społecznej.

Zobacz także:

Zmiany dotkną też osób, które zadeklarowały samotne wychowywanie dziecka. Dotychczas rodzice dziecka, niemający sformalizowanego związku wykorzystywali lukę prawną i deklarowali samotne wychowywanie dziecka. Dzięki temu dostawali pieniądze już na pierwsze dziecko. Teraz, aby dostać pieniądze z programu, będą musieli mieć ustalone alimenty od byłego partnera.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.