Trwa ładowanie...

Jest petycja do premiera ws. zakazu przemieszczania się dzieci. "Ferie w zamknięciu odbiją się na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży"

Avatar placeholder
25.12.2020 16:26
Jest petycja do premiera ws zakazu przemieszczania się dla dzieci. "Taka sytuacja może zagrażać zdrowiu"
Jest petycja do premiera ws zakazu przemieszczania się dla dzieci. "Taka sytuacja może zagrażać zdrowiu" (Getty Images)

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła petycję, w której domaga się zniesienia rozporządzenia, które zakazuje dzieciom i młodzieży przemieszczania się bez rodzica lub prawnego opiekuna. - Ta decyzja jest absurdalna. Zabiera dzieciom szanse na odpoczynek podczas ferii i tworzy sytuację groźną dla ich zdrowia psychicznego - opowiada Renata Szredzińska, członkini zarządu fundacji.

spis treści

1. Premier "podaruje" świeże powietrze dzieciom?

Kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu kwarantanny narodowej, która będzie obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli w okresie przerwy szkolnej. Jeden z punktów rozporządzenia uwzględnia zakaz przemieszczania się dla osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna. Zakaz będzie obowiązywał od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.

Dzieci spędzą ferie przed ekranami
Dzieci spędzą ferie przed ekranami (getty images)
Zobacz film: "Dr Szułdrzyński: Możemy zabezpieczyć dzieci przed koronawirusem, jeśli sami się zaszczepimy"

- Zdecydowaliśmy się na opublikowanie petycji, ponieważ uważamy, że rozwiązanie zaproponowane przez rząd, jest po prostu szkodliwe dla dzieci. Jest też zwyczajnie nielogiczne, bo zabrania dzieciom poruszania się w ciągu dnia, natomiast zezwala na wyjście z domu po zmroku - opowiada Renata Szredzińska, socjolożka oraz członkini Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak podkreśla Szredzińska, fundacja rozumie, że ograniczenia są podyktowane sytuacją epidemiologiczną w kraju, jednak zakaz wychodzenia z domu podczas ferii, jest w jej opinii absurdalnym. Bowiem jeśli rodzice muszą pracować, dzieci nie będą mogły nawet wyjść na krótki spacer z psem.

- Ten czas mógłby być okresem wytchnienia i odskocznią dla dzieci, które już od prawie dziewięciu miesięcy uczą się zdalnie. Niestety, podczas ferii dalej będą uziemione w domach, co oznacza, że spędzą ten czas przed ekranem komputera lub telefonu - tłumaczy Szredzińska. - Skierowaliśmy petycję do premiera Mateusza Morawieckiego jako władnego zmienić to rozporządzenie. Mamy nadzieję, że premier podaruje dzieciom, chociażby te dwa tygodnie świeżego powietrza - dodaje.

2. "Dzieci będą skazane na samotność"

We wrześniu fundacja przeprowadziła badania wśród dzieci, żeby dowiedzieć się jaki były skutki pierwszego lockdownu w Polsce.

- Wyniki okazały się bardzo niepokojące. Ponad jedna trzecia dzieci skarżyła się na obniżone samopoczucie oraz pogorszenie się swojego stanu psychicznego. Większość dzieci nie mogła spotykać się ze swoimi przyjaciółmi, a ponad połowa była cały czas zamknięta w domu i praktycznie nie wychodziła na zewnątrz - opowiada Renata Szredzińska.

To samo zdaniem ekspertki może powtórzyć się teraz. - Jeśli dzieciaki będą zamknięte w domach, to zamiast odpoczynku i nabrania siły, znowu będą skazane na samotność - podkreśla Szredzińska.

3. "Koszty psychiczne będą większe, niż epidemiologiczne"

Fundacja zachęca do składania podpisów pod petycją do Morawieckiego. Jest ona udostępniona na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. - Rozumiemy, że teraz jest okres świąteczny, i każdy jest zajęty swoją rodziną. Uważamy jednak, że jest to bardzo ważna kwestia. W końcu chodzi o zdrowie 7 mln polskich dzieci - mówi Szredzińska.

- Mamy nadzieję, że rząd jeszcze raz przemyśli sensowność tych obostrzeń i zda sobie sprawę, że te skutki pogarszającego się zdrowia psychicznego dzieci będą duże bardziej groźne niż zagrożenie epidemiologiczne, jakie mogą stworzyć, wychodząc na spacer, czy spotykając się z kolegami i koleżankami. Przecież dzieci mogą, jak reszta społeczeństwa stosować się do środków bezpieczeństwa - nosić maseczki i utrzymywać dystans - podkreśla Renata Szredzińska.

Zobacz rónież: Coraz mniej dzieci i młodzieży chce uczęszczać na lekcje religii - wynika z badań. Ordo Iuris ma pomysł, gdzie leży problem i jak go rozwiązać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze