Jakie znaczenie w leczeniu owsicy ma dieta?
Kuracja owsicy w pierwszej kolejności polega na zastosowaniu preparatu medycznego w postaci np. zawiesiny doustnej z substancją czynną pyrantel. Wszelkie inne działania, jak gruntowne sprzątanie mieszkania oraz wypranie i wyprasowanie bielizny, pościeli i ręczników są uzupełnieniem terapii zwiększającym jej skuteczność. Tutaj zaliczamy również wspomagającą dietę. Całość środków zaradczych nazywamy leczeniem skojarzonym.
1. Dieta w leczeniu owsicy
Trzeba jeszcze raz podkreślić, że dieta sama w sobie nie ma właściwości leczniczych. Nie da się pozbyć owsików bez zastosowania preparatów farmakologicznych. Środki te działają zabójczo na pasożyty, które są potem wydalane. Niemniej, odpowiedni jadłospis ma działanie wspomagające.
Dieta sprawia, że podczas leczenia:
- poprawia się motoryka przewodu pokarmowego,
- przyspiesza się regeneracja śluzówki, którą uszkodziły pasożyty,
- wzmacnia się układ odpornościowy.
2. Sięgnąć po błonnik, eliminować cukier
Nie jest prawdą, że owsiki powstają wskutek jedzenia słodyczy. Aby doszło do zakażenia, inwazyjne jaja pasożytów muszą przedostać się do organizmu, ale z pewnością nie znajdziemy ich w batonikach czy czekoladzie. Niemniej, cukier jest uwielbiany przez owsiki i stanowi dla nich świetną pożywkę. Dzięki niemu pasożyty przybierają na sile i szybciej się namnażają.
Jeśli więc podejmujemy leczenie farmakologiczne owsicy, ważne jest również wyeliminowanie słodkości z diety. Odstawienia wymagają nie tylko sklepowe słodycze, ale też słodkie napoje, owoce, białe pieczywo, mąka pszenna czy mleko.
Od tej pory czołowe miejsce w diecie przeciw owsicy powinien zająć błonnik. Świetnie przyspiesza on trawienie, co pozwala jelitom na oczyszczanie (również na wydalanie owsików z organizmu). Bogatym jego źródłem są: kasze, pieczywo pełnoziarniste, buraki, jabłka i suszone śliwki oraz morele.
Oczywiście błonnik w diecie przeciw pasożytom to jeszcze nie wszystko. Warto szukać takich produktów, wobec których owsiki nie przejawiają większego zainteresowania – innymi słowy, będących słabą pożywką dla intruzów. Do takich składników należy chociażby białko w mięsie (drób, cielęcina) oraz w roślinach strączkowych.
3. Korzystanie z mądrości babć i ich sposobów
Od dawna wiadomo, że jeśli mamy do czynienia z owsicą, dobrze jest sięgnąć po produkty kwaśne, np. kiszone ogórki, kapustę i soki powstałe w tym procesie. Szczególnie cenny jest w nich kwas mlekowy, który pobudza trawienie i rozprawia się z zaparciami, a więc tworzy dobre warunki do wydalania z organizmu pasożytów. Nie zaszkodzi, a wręcz pomoże, sięgnięcie również po pestki z dyni czy czosnek. Sprawdzi się także dieta przeciwgrzybicza i przeciwpasożytnicza.
Jadłospis ma za zadanie tak wspomóc leczenie farmakologiczne, żeby pozbywanie się pasożytów było skuteczniejsze, a przy tym ochronne dla organizmu. Tylko takie wielotorowe zachowanie (leki, dieta, higiena) zapewni sukces w walce z owsikami.
O ile wszystkie te sposoby w połączeniu dają dobre efekty, o tyle w odosobnieniu są niewystarczające – dietą nie zastąpimy metody farmakologicznej, a podanie leków bez wysprzątania mieszkania i wzmożonej higieny osobistej mija się z celem.