Jakie skutki ma nieszczepienie dziecka? Lekarz może odmówić jego leczenia
Od kilku lat w Polsce trwa spór między zwolennikami a przeciwnikami szczepień. Ci pierwsi chcą, żeby ich dzieci były bezpieczne, więc wymagają, żeby maluchy, z którymi się bawią, również były zaszczepione. Ci drudzy argumentują, że szczepienia powodują szereg różnych chorób z autyzmem na czele.
Okazuje się, że lekarze również nie pochwalają decyzji o nieszczepieniu dziecka. Jak informuje Krystyna Kozłowska, p.o. Rzecznika Praw Pacjenta, zdarza się, że lekarze odmawiają leczenia dziecka, które w książeczce szczepień nie ma kompletu wpisów.
1. Prawo a rzeczywistość
"W związku z docierającymi do Rzecznika Praw Pacjenta sygnałami o odmowie lub odstępowaniu przez lekarzy od udzielania świadczeń zdrowotnych małoletnim pacjentom z powodu uchybienia przez rodziców tych pacjentów obowiązkowym szczepieniom ochronnym Rzecznik Praw Pacjenta przedstawia stanowisko w tej sprawie.
[…] potrzeba zainicjowania szerszej dyskusji, której rezultatem będzie wspólne stanowisko wobec społecznie niezwykle ważnego problemu prowadzącego niejednokrotnie do narażania na niebezpieczeństwo zdrowia małoletnich pacjentów wskutek powstałego konfliktu pomiędzy opiekunem dziecka a lekarzem, który odmawia kontynuacji leczenia małoletniego pacjenta" - pisze w oficjalnym piśmie do premier Beaty Szydło, Ministra Zdrowia, prezesa NFZ, prezesów Rady Lekarskiej i wszystkich dyrektorów oddziałów NFZ Krystyna Kozłowska.
Niestety, sprawa nie jest jednoznaczna. Co prawda, lekarze mają obowiązek udzielić niezbędnej pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują, ale prawo polskie uznaje też możliwość odmowy jej udzielenia. Jednak sytuacja, w której lekarz nie udziela pomocy małemu pacjentowi, jest co najmniej kontrowersyjna.
Z drugiej strony Kodeks rodzinny zakłada, że dobro dziecka ma być dla rodziców priorytetem nad ich interesami. Polskie prawo głosi też, że mają obowiązek umożliwiać podawanie obowiązkowych szczepień ochronnych swoim pociechom. Jak więc ma się to do rodziców antyszczepionkowców, którzy świadomie decydują się na brak szczepień swoich dzieci?
Zobacz także:
Decyzja lekarzy ma być pretekstem do zastanowienia się rodziców nad sensownością i bezpieczeństwem ich decyzji. Według nich wszelkie możliwości egzekwowania szczepień zostały już wyczerpane, zaczynając od kampanii informacyjnych i darmowych szczepionek, a kończąc na karach finansowych.