Trwa ładowanie...

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Popularność urządzeń nawigacyjnych przekroczyła najśmielsze oczekiwania – w ciągu zaledwie kilku lat widok kierowcy z mapą stał się rzadkością, a sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem różnych modeli nawigacji. Wybór najlepszego urządzenia nie jest jednak łatwy – czym kierować się w trakcie zakupu?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Przenośna czy fabryczna nawigacja?

Wielu producentów oferuje urządzenia nawigacyjne montowane fabrycznie w autach, ale mimo estetycznego wyglądu wypadają one blado przy nawigacji przenośnej, są bowiem mniej dokładne. Ponadto nierzadko wyświetlają nieistniejące drogi lub wytyczają trasy w sposób daleki od ideału. Od tej reguły bywają chlubne wyjątki, ale biorąc pod uwagę wysoki koszt fabrycznych nawigacji (ok. kilka tysięcy złotych), rozsądniejszym wyborem wydają się urządzenia przenośne.

Jeśli planujesz zakup nawigacji, zastanów się, czy wystarczy ci urządzenie z dokładnymi mapami Polski, czy też planujesz zagraniczne wojaże. Nawigacje z mapami całej Europy są zwykle bardziej kosztowne. Pamiętaj również, że mapy wymagają aktualizacji – kupując droższy zestaw, pierwszą aktualizację otrzymujemy zwykle za darmo, natomiast w tańszych urządzeniach aktualizacje są bardziej kosztowne.

2. Parametry nawigacji samochodowej

Jakie cechy urządzenia nawigacyjnego są szczególnie pomocne w trakcie jego użytkowania?

  • ekran o wielkości 4,3 cala – taki rozmiar pozwala na odczytywanie drogi i nazw ulic, większy ekran może ograniczać pole widzenia, zasłaniając dużą część przedniej szyby;
  • częstotliwość odświeżania pozycji – częstsze aktualizacje punktu, w którym się znajdujemy, są mocną stroną nawigacji, pozwalają bowiem na wytyczanie optymalnej trasy;
  • chipset posiadający 20 kanałów – zapewnia lepszy przepływ informacji;
  • odbiornik o takowaniu powyżej 400 MHz;
  • twardy dysk (nie występuje we wszystkich modelach nawigacji);
  • pamięć operacyjna min. 65 MB, system operacyjny Windows CE 5.0.

Przed zakupem urządzenia nawigacyjnego do samochodu warto zapoznać się z opiniami użytkowników danego zestawu, na przykład na forach tematycznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.