3 z 10Destrukcyjne konflikty szkodzą zdrowiu psychicznemu i fizycznemu dzieci
Kłótnie rodzinne mogą być też destrukcyjne. Cummings przytacza przykłady zachowań, które decydują o takim charakterze konfliktu. Są to m. in.: używanie obelg, popychanie, bicie, groźby opuszczenia.
Wiele badań pokazuje, że dzieci wychowane w domach, w których wielokrotnie zdarzały się takie konflikty mają więcej problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym – częściej diagnozuje się u nich depresję, zaburzenia odporności i układu krążenia. Trudno jest im odnaleźć się w społeczeństwie, mają kłopoty z nawiązywaniem relacji, również tych damsko - męskich.
Jednak nie tylko otwarte konflikty szkodzą dzieciom. Również „ciche dni” wpływają niekorzystnie na ich rozwój. Cummings tłumaczy, że dzieci rozumieją, że dzieje się coś nie tak, ale nie wiedzą dlaczego, przez to jeszcze bardziej się stresują. Jest im trudno odnaleźć się w takiej sytuacji.
Jeśli wzajemne unikanie przydarza się w małżeństwie bardzo często, wówczas wzrasta u dzieci poziom złości, agresji, niepokoju, zmęczenia. Najmłodsi zaczynają się obwiniać o zaistniałą sytuację, ponadto obserwuje się u nich wahania nastroju.