Trwa ładowanie...

Jak wygląda życie rodzinne w Niemczech?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 27.10.2021 16:06
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego wielu Niemców zostaje rodzicami dopiero w późnym okresie życia? Jak wygląda pomoc państwa dla rodzin z dziećmi? W poniższym artykule omawiamy wszystkie te kwestie.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego wielu Niemców zostaje rodzicami dopiero w późnym okresie życia? W jaki sposób państwo wspiera rodziny? Jak wygląda sytuacja pracujących rodziców? W poniższym artykule omawiamy wszystkie te kwestie.

Model rodziny

Małżeństwo z jednym lub dwójką dzieci - tak wygląda przeciętna niemiecka rodzina. Jednak modele rodziny stają się coraz bardziej zróżnicowane. Według najnowszego raportu Family Report, w Niemczech jest około osiem milionów rodzin z dziećmi poniżej 18 roku życia. Chociaż większość rodziców jest w związku małżeńskim (5,5 miliona), nie jest już rzadkością, że pary bez ślubu prowadzą wspólne gospodarstwo domowe (843.000). Poza przeciętnym modelem rodziny, jest też wielu samotnych rodziców (1,6 mln). Większość z nich to kobiety (1,5 miliona), a tylko około 11 procent dzieci jest wychowywanych wyłącznie przez ojca. Liczba rodzin wielopokoleniowych żyjących pod jednym dachem zmniejszyła się od 1995 roku z 351.000 do 209.000.

Większość rodzin określa dziś swoją sytuację materialną jako dobrą lub bardzo dobrą. W rzeczywistości średni dochód na osobę w rodzinach wzrósł o niecałe 23 procent.

Wielu młodych ludzi, zwłaszcza pracowników naukowych, odkłada założenie rodziny na później. Priorytetem jest ukończenie studiów, a potem rozpoczęcie kariery. W rezultacie, gdy rodzi się pierwsze dziecko, średnia wieku matek to prawie 30 lat, a ojców 35 lat. Jest to również przyczyną małej liczby dzieci w rodzinie. 53 procent rodzin w Niemczech ma tylko jedno dziecko.

W 2018 roku odbyło się około 450.000 ślubów. 148.000 par rozwiodło się w 2018 roku, ale tendencja do dłuższych małżeństw stale się utrzymuje. Średni czas trwania małżeństwa w 1990 roku wynosił 11,5 roku, w porównaniu do 14 lat i dziewięciu miesięcy w 2018 roku.

Wsparcie państwa

Niemcy są po Japonii krajem o najstarszej populacji. Mimo, że wskaźnik urodzeń wynosi 1,5 dziecka na kobietę i jest najwyższy od czasu zjednoczenia Niemiec, to nadal jest niższy od średniej unijnej, która wynosi 1,58.

Dlatego też istnieje duża liczba pomocy państwowej mającej na celu wspieranie rodzin. Najważniejsze z nich to zasiłek na dziecko, zasiłek rodzicielski, zachęty podatkowe oraz dotacje dla kobiet w ciąży i rodzin, których dochody są zbyt niskie, aby zaspokoić podstawowe potrzeby dzieci. Edukacja szkolna jest bezpłatna.

Mimo takiego wsparcia, osoby samotnie wychowujące dzieci należą do grup społecznych najbardziej zagrożonych ubóstwem, jeśli drugi rodzic odmawia płacenia alimentów na dziecko.

(Materiał Partnera)

Rodzicielstwo, a praca

Dzieci czy kariera? Rządzący starają się ułatwić kobietom i mężczyznom pogodzenie tych dwóch rzeczy. Od 2013 roku każde dziecko ma ustawowe prawo do miejsca w przedszkolu od pierwszego roku życia. Kraje związkowe w Niemczech zainwestowały duże środki w rozbudowę opieki nad dziećmi w wieku niemowlęcym i szkolnym.

Od 2007 roku matki i ojcowie mają możliwość skorzystania z płatnej przerwy w pracy. Urlop rodzicielski w Niemczech polega na wypłacie zasiłku rodzicielskiego w wysokości 65% dochodu netto przez okres 14 miesięcy.

Role rodziców

Ojciec zarabia pieniądze, matka zostaje w domu z dziećmi? Ten model jest uważany za przestarzały, ale nadal istnieje w każdym kraju. Chociaż 70 procent matek wychodzi do pracy, 40 procent pracuje tylko na pół etatu. Zauważalna jest jednak zmiana w tej kwestii, ponieważ pokolenie młodych ojców chciałoby spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi i bardziej angażować się w ich wychowanie. Obecnie aż jeden na trzech ojców korzysta z zasiłku rodzicielskiego przez dwa do trzech miesięcy.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze