Jak wybrać pralkę automatyczną?
Pralki automatyczne stanowią przykład sprzętu, który nieodzownie towarzyszy nam w codziennym życiu. Pozwala na łatwe i wygodne odświeżenie tkanin i usunięcie plam. Jeśli jesteś na etapie wyposażania swojego domu lub mieszkania, albo Twoje dotychczasowe urządzenie uległo uszkodzeniu - poniżej prezentujemy listę podstawowych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas poszukiwań. Ładowność, klasa energetyczna i zużycie wody to tylko przykłady spośród rzeczy, którymi trzeba się kierować.
1. Jaką pralkę kupić - wymiary pralki na które musisz zwrócić uwagę
Wymiar pralki to z reguły kluczowy parametr, na który zwraca uwagę każdy potencjalny klient. Małe mieszkanie wymusza wybór niedużego sprzętu, który nie zakłóci wyposażenia łazienki i dostępnej tam przestrzeni. Typowe pralki cechują się z reguły głębokością i szerokością sięgającą do max. 60 cm. Z kolei wysokość to maksymalnie 85 cm.
Rosnąca wymagania konsumentów generują także zapotrzebowanie na inne, nietypowe wymiary - takie pralki do małych łazienek można bez trudu znaleźć w ofercie sklepów internetowych.
2. Pojemność pralki i sposób załadunku
Można przyjąć zasadę, że im większa jest pojemność bębna urządzenia, tym sprzęt będzie większy. Małe pralki mają ok. 4-5 kg wsadu. To dobre rozwiązanie dla jednej osoby, która ma zdecydowanie mniejsze potrzeby niż wielodzietna rodzina.
Pralki średnie będą w stanie wyprać przy jednym cyklu ok. 6-7 kg ubrań. Sprawdzą się w przypadku par.
Rodzina z dziećmi z pewnością doceni większe pralki, które pomieszczą ok. 8-9 kg ubrań. To pozwoli na rzadsze pranie, co umożliwia na efektywniejsze planowanie prac domowych.
Bardzo duże pralki na ok. 10-12 kg ubrań sprawdzą się w przypadku wielodzietnych rodzin.
Pralka, która jest ładowana od frontu sprawdzi się w przypadku tych osób, które nie mają odpowiedniej ilości miejsca do wstawienia szerokiej maszyny. Jeśli zastanawiasz się jaką pralką kupić do małej łazienki - wybór pralki frontowej to słuszny kierunek. Te modele cechują się także wieloma programami prania i mniejszymi wymiarami. To pozwala ulokować je nawet w dość wąskiej przestrzeni, np. we wnęce. Wybór takiego urządzenia pozwala na ładowanie sprzętu w pozycji stojącej, bez potrzeby pochylania się lub kucania.
Poza taką formą ładowania pralka ładowana od frontu idealnie wpisze się w potrzeby tych osób, które mają ograniczoną przestrzeń w łazience na sprzęty. Co więcej, może być ona umieszczona zarówno tyłem, jak i bokiem do ściany.
3. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?
Kiedy już wiesz, jakim miejscem na pralkę dysponujesz - możesz zacząć weryfikować pozostałe parametry. Mowa o prędkości wirowania, stopniu zużycia wody oraz o klasie energetycznej.
Prędkość wirowania wskazuje jaką maksymalną liczbę obrotów może wykonać urządzenie w czasie pracy. Na ogół podaje się to w postaci obrotów na minutę.
Nowoczesne modele pralek mają możliwość osiągnięcia nawet 1600 obrotów na minutę. Tradycyjna wartość wynosi od 700 do 1000 obrotów.
Generalnie im wyższa wartość - tym suchsze pranie po zakończeniu pracy pralki.
Jeśli ważne jest dla Ciebie, aby po skończonym praniu zawartość bębna była suchsza - wybierz urządzenie o większej prędkości. To także pozwoli na bardziej efektywne wypranie koców czy pościeli. W przypadku delikatnych materiałów lepiej korzystać z programów o niższej prędkości. Dzięki temu po skończonym cyklu prania wyjmiesz z bębna mniej pogniecione ubrania.
Zużycie wody w pralce automatycznej przekłada się z kolei na wysokość Twoich rachunków. Zwracając uwagę na ten parametr podczas wyboru urządzenia możesz zacząć długofalowe oszczędzanie już na starcie! Tę wartość wyraża się w litrach podczas jednego cyklu prania. Przyjęło się, że podaje się wówczas wynik pracy pralki podczas programu z 60°C.
Klasa energetyczna umieszczona na etykiecie sprzętu AGD wskazuje stopień energooszczędności zgodnie z zaleceniami dyrektyw Unii Europejskiej. Aktualnie możemy wskazać na klasy energetyczne od A+++ do G. Im wyższa klasa energetyczna pralki, tym jej większa energooszczędność.
4. Silnik inwerterowy. Jaki ma wpływ na pracę pralki?
Silniki szczotkowe stanowią z reguły najczęstsze wyposażenie tradycyjnych modeli pralek. Niestety cechują się wysokim stopniem głośności, które daje o sobie znać szczególnie podczas wirowania. Może to być niepożądane, gdy np. w domu przebywają małe dzieci. Silniki inwerterowe są o wiele cichsze. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podczas pracy inwerter wykorzystuje pole magnetyczne. Magnesy, które są umieszczone wewnątrz pralki emitują energię. Poza cichszą pracą pralki wyposażone w silniki inwerterowe rzadziej ulegają różnego rodzaju awariom.
5. Programy prania dostępne w pralkach - jakie powinna mieć dobra pralka?
Programy w pralce to już opracowane i domyślnie przygotowane parametry prania takie jak temperatura wody, czas prania oraz prędkość wirowania. Dobra pralka automatyczna powinna mieć takie programy jak np.:
- szybkie,
- pranie ręczne,
- antyalergiczne,
- odplamianie,
- pranie wstępne.
Specjalne programy do prania tkanin z bawełny, delikatnych czy syntetyków zostały zaprojektowane w ten sposób, aby dbać o Twoje delikatne ubrania.