Laptop dla dziecka. Zwróć uwagę na kilka parametrów
Wybór laptopa dla dziecka nie jest prostą sprawą, szczególnie, że musimy wziąć pod uwagę potrzeby dziecka, parametry sprzętu, solidność jego wykonania i bezpieczeństwo użytkowania. Podpowiadamy, czym najlepiej kierować się przy zakupie.
1. Odpowiedni laptop dla dzieci w różnym wieku
Najmłodsze dzieci mogą zacząć swoją przygodę z nowymi technologiami od zabawkowych laptopów edukacyjnych, ale z zakupem profesjonalnego sprzętu najlepiej poczekać, aż pociecha wejdzie w wiek szkolny. Pamiętajmy, że dzieci zaczynające swoją przygodę z komputerem mobilnym będą wykorzystywać go głównie do oglądania bajek, nauki, przeglądania internetu i grania w proste gry. Oznacza to, że jeśli otrzymają laptop za kilka tysięcy złotych z najlepszymi parametrami, nie wykorzystają w pełni jego możliwości. Nowoczesny laptop dostosowany do najnowszych gier to o wiele lepszy prezent dla zaprawionego w bojach nastolatka.
2. Laptop dla dziecka – parametry
Jakie parametry są istotne w przypadku laptopa dla dziecka? Dużo zależy od tego, jakie będzie jego zastosowanie, ale dzieci w wieku szkolnym zwykle wykorzystują laptopy do przeglądania internetu, oglądania filmów i grania. Większość produkowanych obecnie laptopów sprawdzi się do takich zastosowań. Dziecku w wieku szkolnym wystarczy laptop z dwurdzeniowym procesorem, pamięcią nie niższą niż 2 GB RAM i proponowaną przez producenta wbudowaną kartą graficzną.
Lepsze parametry wiążą się z wyższą ceną, więc jeśli nie chcemy przepłacać, a bierzemy pod uwagę zakup nowszego sprzętu czy typowego laptopa do gier po upływie kilku lat, mniej zaawansowany laptop w zupełności wystarczy dziecku chodzącemu do szkoły podstawowej.
3. Laptop dla dziecka – funkcjonalność
Chociaż parametry nie są aż tak bardzo istotne, gdy kupujemy laptopa dla młodszego dziecka, to powinniśmy zwrócić uwagę na cechy, które wpłyną na wygodę użytkowania sprzętu. Przede wszystkim sprawdźmy, czy laptop wyposażony jest w napęd CD/DVD. Niektóre modele laptopów, głównie notebooki, mogą nie mieć wbudowanego napędu, a dziecko w wieku szkolnym często korzysta z różnych programów edukacyjnych na płytach.
Laptop dla dziecka powinien być solidny i starannie wykonany, ponieważ od jakości obudowy w dużym stopniu zależy żywotność sprzętu. Ważne jest, aby laptop nie był za ciężki ani za duży, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo, że dziecko go upuści. Na wagę urządzenia wpływa m.in. bateria i tworzywa, z których wykonano obudowę. Praktycznym rozwiązaniem może być lekki laptop z ekranem o mniejszej przekątnej np. w granicach 14-15 cali. Jeśli zależy nam na wszechstronności laptopa, ciekawą propozycję stanowi laptop i tablet w jednym – jest to poręczne urządzenie z ekranem dotykowym, który można obrócić lub odłączyć.
4. Laptop dla dziecka – wygląd
Dziecko z pewnością zwróci uwagę na wygląd laptopa, dlatego warto wybrać estetycznie zaprojektowany sprzęt w oryginalnej kolorystyce. Producenci oferują nie tylko urządzenia w kolorze standardowej czerni, ale też laptopy w kolorze białym, srebrnym, złotym, czerwonym, niebieskim czy fioletowym. Możemy zdecydować się na efektowny laptop w ulubionym kolorze dziecka albo rozejrzeć się za nowoczesnymi laptopami z podświetlaną klawiaturą.
Spory wpływ na prezencję laptopa ma również matryca. Najczęściej w laptopach wykorzystuje się błyszczącą matrycę, która dobrze odwzorowuje kolory, ale odbija światło. Ciekawą alternatywę stanowi więc matryca matowa, która nie tworzy efektu lustra, a do tego ewentualne odciski palców nie są na niej tak wyraźnie widoczne.