Jak witać się z obcym psem? Wiele osób nie ma pojęcia
Dzieci kochają zwierzęta, zwłaszcza te obdarzone miękkim futerkiem. Zdarza się, że wręcz odruchowo chcą je pogłaskać, by w ten sposób okazać swoją sympatię. Tymczasem pewne zachowania mogą zostać przez czworonoga mylnie zinterpretowane. Warto nauczyć dziecko zasad witania się z nieznajomym psem.
1. Zapytaj właściciela
Pierwsza podstawowa zasada dotycząca kontaktu z obcym zwierzakiem, to rozmowa z jego właścicielem. Każdy pies jest inny i inaczej może reagować w różnych sytuacjach.
Nie wszystkie czworonogi kochają dzieci i nie każdy z nich chce być głaskany. W związku z tym, jeśli na spacerze spotkacie obcego psa, zapytajcie właściciela, zanim zdecydujecie się na kontakt fizyczny.
2. Jak przywitać się z obcym psem?
Aby wiedzieć, w jaki sposób przywitać się z nieznajomym psem, warto zwrócić uwagę na to, jak obce psy zapoznają się ze sobą. Zauważmy, że rzadko kiedy patrzą one sobie w oczy lub stoją naprzeciwko siebie. Frontalne podejście jest traktowane przez psy jako zagrożenie. Psiak może więc pomyśleć, że człowiek ma wobec niego złe zamiary.
Dużo lepiej sprawdzi się w tym przypadku podchodzenie po łuku. W pierwszej kolejności warto się jednak zatrzymać kilka kroków przed psem i wykazać zainteresowanie. W tym celu można zawołać go po imieniu lub cmoknąć. Tłumaczmy dzieciom, aby pod żadnym pozorem nie przyciągały psa do siebie, nie przytulały go na siłę, nie przytrzymywały. Takie zachowanie da odwrotny efekt.
3. Zachowaj dystans
Początkowo psy zapoznają się ze sobą, zachowując dystans. Zatrzymują się na chwilę i obserwują nawzajem. Następnie poznają swój zapach. Podobnie jest z człowiekiem. Psy muszą obwąchać osobę, która się z nimi zapoznaje i nie trzeba im w tym przeszkadzać. W tym czasie nie warto głaskać futrzastego czworonoga. Nagły dotyk może go wystraszyć.
Jeśli nie znamy psiaka, uczulajmy dzieci, aby nie patrzyły mu prosto w oczy. Może potraktować to jako groźbę. Delikatnie odwróćmy głowę i nie analizujmy każdego ruchu zwierzaka. Pies musi spokojnie nas obwąchać, by zdecydować o dalszym kontakcie.
Zdarza się, że pies po obwąchaniu odsuwa się. To całkowicie normalne. Być może w tym czasie nie ma ochoty na zabawę lub nie lubi bezpośredniego kontaktu z obcymi. Trzeba to uszanować i nie przekraczać granic zwierzaka.
Kontakt fizyczny, a więc głaskanie wymaga zaufania. Nic więc dziwnego, że czasem pies potrzebuje czasu. Głaskanie go na siłę może doprowadzić nie tylko do tego, że psiak nas nie polubi, ale również zaatakuje. Przypominajmy o tym najmłodszym, którzy często próbują uszczęśliwić zwierzęta na siłę.
Z pewnością zauważymy, gdy pies będzie spragniony dalszego kontaktu. Po obwąchaniu zostanie wówczas przy człowieku i wykaże zainteresowanie daną osobą. Można wtedy kucnąć, ustawiając się bokiem i wyciągnąć rękę w kierunku czworonoga. Gdy pies będzie zainteresowany kontaktem fizycznym, sam do nas podejdzie. Pamiętajmy, aby psy głaskać powoli i nienachalnie. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które potrafią ciągnąć zwierzę za sierść.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl