Jak usunąć brzydkie zapachy z auta?

W samochodzie spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto zadbać o przyjemne warunki do jazdy. Świeży zapach w aucie to podstawa – niestety, nie w każdym samochodzie unosi się woń kwiatów. Jeśli w twoim aucie czuć dym papierosowy, stęchliznę, pleśń lub zapach pozostawiony przez domowego zwierzaka, wypróbuj sprawdzone sposoby na odświeżenie powietrza.

1. Usuwanie przykrych zapachów z samochodu

Nieprzyjemna woń w aucie bywa trudna do eliminacji, dlatego czasem konieczne jest zastosowanie kilku metod odświeżania powietrza. Do najskuteczniejszych należą:

 • dokładne umycie na mokro tapicerki auta, deski rozdzielczej, podsufitki oraz popielniczki;
 • sprawdzenie filtra kabinowego i usunięcie ewentualnych liści w jego obudowie;
 • użycie neutralizatora zapachów w sprayu (cena 10-50 PLN);
 • pozostawienie w aucie płóciennego woreczka z mieloną kawą;
 • ozonowanie (cząsteczki bakterii, grzybów, pleśni i dymu papierosowego są pochłaniane przez cząsteczki ozonu, emitowane przez specjalne urządzenie);
 • czyszczenie wnętrza samochodu za pomocą ultradźwięków;
 • zwalczenie pleśni na podłodze i pod fotelami przy użyciu preparatów przeciwpleśniowych;
 • rozsypanie żwiru dla kota w miejscu, w którym rozlał się intensywnie pachnący płyn, będący przyczyną przykrego zapachu w aucie;
 • dokładne umycie nadwozia i podwozia – zalecane, gdy nieprzyjemna woń to wynik przyklejenia się do auta fragmentów zwierzęcych odchodów (np. po przejażdżce wiejską drogą).

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

2. Aerozol na brzydkie zapachy?

Odświeżacz powietrza w sprayu może wydawać się najprostszym sposobem usunięcia przykrej woni z auta, ale nie jest to dobry wybór, podobnie jak zwykły dezodorant. Przede wszystkim produkty tego typu nie usuwają przyczyny problemu, ponadto mogą nasilać odór, łącząc się z niemiłymi zapachami. Znacznie skuteczniejszą metodą odświeżenia powietrza jest oczyszczenie wnętrza auta i regularne wietrzenie, zwłaszcza gdy przyczyną nieprzyjemnej woni jest pleśń.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!