Trwa ładowanie...

Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Avatar placeholder
09.07.2019 09:32
Jak urządzić pokój dla nastolatka?
Jak urządzić pokój dla nastolatka? (123rf)

Artykuł sponsorowany

Urządzenie pokoju dla nastolatka to bardzo trudne zadanie. Przede wszystkim dlatego, że dorastające dziecko ma swoje preferencje, upodobania i chce, abyśmy uwzględnili je w czasie wymiany wyposażenia. Dodatkowo musimy mieć świadomość, że wnętrze powinno być wielofunkcyjne – umożliwiać zarówno relaks, jak i naukę. Podpowiadamy rozwiązania aranżacyjne, które pomogą w odpowiednim wyposażeniu młodzieżowego królestwa.

Aranżując pomieszczenie, musimy pamiętać, że gust dziecka nie zawsze musi być zbieżny z naszymi preferencjami. To co nam wydaje się modne i ciekawe, dla dorastającej dziewczynki lub chłopca może okazać się całkiem staroświeckie. Warto zatem w czasie wyboru mebli wypracować kompromis i wysłuchać sugestii nastolatka. Pamiętaj też, że wspólna praca nad nową aranżacją to także świetna zabawa.

1. Indywidualizm przede wszystkim!

Fot. Black Red White, kolekcja Rupi
Fot. Black Red White, kolekcja Rupi
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Jeśli Twoja córka lub syn interesuje się sportem lub śledzi dokonania jednego z modnych zespołów muzycznych, pozwól, aby elementy świadczące o tej pasji znalazły się w pokoju. Zgódź się na samodzielny wybór koloru ścian i doradź, jeśli odnosisz wrażenie, że pomieszczenie będzie nadmiernie pstrokate. Nie narzucaj swojego zdania. Raczej sugeruj niż nakazuj. Dodatki we wnętrzu nastolatka wyrażają jego indywidualizm, niezależnie od tego, czy są zgodnie z estetycznymi odczuciami rodziców. W pokoju młodego znawcy komputerów sprawdzą się meble z kolekcji Rupi. Szary kolor jest wyważony i stonowany, sprzyja skupieniu. Pomarańczowe uchwyty w połączeniu z pastelowym dywanem lub jasnym kolorem ścian będą dodatkowo podnosić walory estetyczne pomieszczenia i sprawią, że jego wygląd będzie lżejszy i bardziej pasujący do wnętrz ucznia.

2. Wydzielcie strefy i wspólnie je zaplanujcie

Najważniejsze jest dobre zaplanowanie wyposażenia – podpowiadamy, co powinno znaleźć się na liście rzeczy idealnego nastoletniego zakątka:

  • Śpij dobrze!

W pokoju dziecka nie może zabraknąć wygodnego łóżka. Podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na jego wielkość i dobór zdrowego dla kręgosłupa materaca. Najlepiej zainwestować w średnio twardy, ponieważ dopasuje się do ewoluującego kształtu ciała dziecka i nie będzie się zapadał. Możecie wybrać produkt wykonany z łuski gryczanej, trawy morskiej albo włókna kokosowego. Jeśli nastolatek jest alergikiem, nie bagatelizuj surowców, z którego wykonany jest zakup – w takim wypadku najlepiej zdecydować się na piankę lub lateks. Zastanówcie się nad dokupieniem pokrowca lub nakładki, która ułatwi utrzymanie miejsca snu w czystości. Przy łóżku znajdźcie miejsce na stolik z lampką nocną – gdy zaistnieje potrzeba nocnych wędrówek, pociecha będzie miała pod ręką źródło światła. Ułatwi to też wieczorne czytanie książek. Kup także ozdobne poduszki i koce, które sprawią, że mebel będzie bardziej przytulny, zapewni komfort i ciepło.

  • Szkolne obowiązki

Pamiętaj o regałach, biurku i wygodnym krześle. Wspólnie zagospodarowana przestrzeń robocza wpłynie pozytywnie na kreatywność dziecka. W tym wypadku bardzo istotne jest odpowiednie oświetlenie. Jeśli to możliwe, postarajcie się postawić biurko w okolicy okna, tak aby w trakcie dnia docierało tam naturalne światło słoneczne. A co, jeżeli Twoje dziecko jest leworęczne? Jego stanowisko pracy powinno stać prawym bokiem do okna. Dla praworęcznego nastolatka ustaw mebel tak, aby do okna skierowany był jego lewy bok. Osoba pracująca nie powinna zasłaniać sobie dostępu do słońca. Niezależnie więc, jakie ustawienie wybierzecie, nie umieszczajcie biurka tyłem do okna lub drzwi. Zainwestujcie w lampkę. Jeżeli to możliwe, postawcie komputer w innym miejscu, tak aby nie rozpraszał w czasie odrabiania lekcji. W przypadku problemów z wydzieleniem oddzielnej przestrzeni zadbaj, aby postawa w czasie korzystania z urządzenia była poprawna – monitor powinien być wyżej, a klawiatura na wysuwanym blacie. Aby biurko było funkcjonalne, jego szerokość nie powinna przekraczać 90 cm, natomiast długość – 160 cm. Wysokość dostosujcie do wzrostu dziecka. Nogi muszą swobodnie spoczywać na ziemi. Dzięki meblom z kolekcji Possi Light możesz dowolnie spersonalizować wnętrze, wybierając odpowiedni wariant kolorystyczny wszystkich składowych zestawu.

  • Czas na relaks

Nastolatek potrzebuje odpoczynku i coraz więcej uwagi poświęca relacjom z rówieśnikami. Pomóż mu stworzyć w pokoju kącik spotkań. Pomyślcie o pufach lub fotelach, które sprawdzą się w czasie przyjmowania gości. Oświetlcie to miejsce z góry, aby nie odbierać dodatkowej przestrzeni. Zaproponuj swojemu synowi zawieszenie tarczy do dartów. Omówcie, czy nie przydałby się niewielki stolik do gier planszowych. Dobrym rozwiązaniem będą również skrzynie umożliwiające przechowywanie rzeczy. Można ułożyć na nich poduszki lub koc i sprawdzą się w roli siedziska dla przyjaciół Twojego dziecka.

3. Młody mężczyzna, młoda kobieta

Fot. Black Red White, szafa ELDA
Fot. Black Red White, szafa ELDA

Planując aranżację wnętrza, pamiętaj, że Twoje dziecko staje się młodym dorosłym. W związku z tym jeśli córka potrzebuje specjalnego miejsca, w którym będzie mogła się umalować i dobrać odpowiedni strój, przemyśl zakup niewielkiej toaletki lub oryginalnego lustra. Pokaż, że widzisz zachodzące zmiany i rozumiesz chęć podobania się rówieśnikom. To samo tyczy się syna. Jeśli dba o swoją sprawność, zaproponuj powieszenie drążka lub zamontujcie małoinwazyjny stojak na rower lub rolki.

Zobacz „Szkolne okazje” Black Red White.

Polecane dla Ciebie