Trwa ładowanie...

Jak przekonać dziecko do regularnego mycia zębów?

Avatar placeholder
24.06.2021 13:32
Materiał sponsorowany przez
Jak przekonać dziecko do regularnego mycia zębów?
Jak przekonać dziecko do regularnego mycia zębów? (Materiał Partnera)

Wydawało by się, że codzienne mycie zębów to dość oczywista czynność, jednak o ile większość dorosłych rozumie potrzebę dbania o zęby, o tyle z dziećmi bywa różnie. Wbrew pozorom nawet najlepsza szczoteczka do zębów czy najbardziej zaawansowana pasta do zębów nie pomogą, jeżeli maluch nie będzie chciał regularnie szorować zębów.

Niejednokrotnie namówienie dziecka nie tylko do samego wzięcia szczoteczki do ręki, ale również do regularnej i prawidłowej higieny jamy ustnej to nie lada wyzwanie. Warto mieć świadomość, że jeżeli teraz nie wyrobimy w dziecku prawidłowych nawyków, w późniejszym czasie będzie o to jeszcze trudniej. A przecież powszechnie wiadomo, że mycie zębów nie tylko wpływa na ich kondycję, ale również stan dziąseł i całego organizmu. Podpowiadamy sprawdzone sposoby na to, jak nauczyć dziecko regularnego i dokładnego mycia zębów, a także pokazać mu, że wcale nie musi to być przykry obowiązek, a świetna zabawa.

Jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej?

O higienę jamy ustnej warto dbać już od pierwszych tygodni życia dziecka. Choć u większości niemowląt pierwsze ząbki pojawiają się najczęściej gdy dziecko skończy już pół roku, dobrym nawykiem jest regularne przecieranie dziąseł gazikiem z przygotowaną wodą lub specjalną szczoteczką masującą dziąsła, która dodatkowo złagodzi ból spowodowany ząbkowaniem. Można też zaopatrzyć się w specjalną silikonową nakładkę na palec, którą wygodnie będzie masować dziąsła. W ten sposób szybko przyzwyczaimy malucha, że w buzi wykonywane są jakieś czynności higieniczne i łatwiej będzie nam rozpocząć korzystanie ze szczoteczki i pasty, gdy pojawią się już pierwsze ząbki.

Pomimo powszechnej edukacji, wciąż w społeczeństwie krąży przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba dbać bo i tak wypadną. Z tego powodu wiele rodziców nie pilnuje systematycznego czyszczenia zębów zarówno przez młodsze, jak i starsze dzieci. To błąd, bowiem próchnica zębów mlecznych może nie tylko powodować ból i prowadzić do ich przedwczesnego wypadania, ale również osłabiać strukturę wyrastających na ich miejsce zębów stałych, co będzie powodowało szybsze ich psucie się w przyszłości.

Jak przekonać dziecko do regularnego mycia zębów?
Jak przekonać dziecko do regularnego mycia zębów?

Z tego względu, oprócz regularnego mycia zębów, zaleca się również, by regularnie odwiedzać z dzieckiem stomatologa. Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy. Kolejne – regularnie powtarzane co 3-6 miesięcy. W ten sposób maluch nie tylko oswaja się z gabinetem dentystycznym i samym lekarzem, ale również w razie czego wszelkiego rodzaju zmiany są wyłapywane na wczesnym etapie, kiedy skomplikowane leczenie nie jest jeszcze potrzebne.

Jak powinien wyglądać rytuał mycia zębów przez dziecko?

Dzieci powinny myć zęby tak często jak dorośli, a więc co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zaleca się, by czas szczotkowania wynosił około 2 minuty, jednak wiadomym jest, że krótszej pielęgnacji będą wymagały pojedyncze ząbki niemowlaka, a innej pełne uzębienie przedszkolaka. Warto mycie zębów połączyć z poranną i wieczorną toaletą, dzięki czemu dziecku łatwiej będzie pamiętać o regularnym wykonywaniu tej czynności. A jak sprawdzić, żeby była ona dla niego przyjemnością, a nie niemiłym obowiązkiem?

Kolorowe akcesoria

Dzieci uwielbiają wszystko co kolorowe i nietypowe. Producenci akcesoriów do mycia zębów doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego produkty dla najmłodszych są nie tylko barwne, ale często o niebanalnych kształtach. Do wyboru mamy oczywiście szczoteczki manualne i takie rozwiązania jak szczoteczka elektryczna czy szczoteczka soniczna dla dzieci. Na sklepowych półkach znajdziemy produkty z ulubionymi bohaterami bajek czy ciekawymi akcesoriami. Pozwólmy dziecku samodzielnie wybrać szczoteczkę, w końcu to ono będzie z niej korzystało każdego dnia. Oczywiście, warto zaproponować maluchowi rozwiązania, które będą nie tylko ładne, ale również odpowiednio spełniały swoją główną rolę.

Jak przekonać dziecko do regularnego mycia zębów?
Jak przekonać dziecko do regularnego mycia zębów?

Na co zwrócić uwagę, gdy stajemy przed wyborem jakim jest szczoteczka dla dzieci? Przede wszystkim by jej kształt i waga były dopasowane do dziecięcych rączek. Także główka szczoteczki powinna być odpowiednio nieduża z miękkim, delikatnym włóknem. W przypadku takich rozwiązań jak szczoteczki soniczne dla dzieci czy soniczno-rotacyjne, ciekawym rozwiązaniem jest też wbudowany timer, który sygnalizuje jak długo powinno się myć zęby.

Uzupełnieniem kolorowej szczoteczki jest oczywiście odpowiednio dobrana do potrzeb dziecka pasta do zębów, z fluorem lub bez (w zależności czy maluch połyka pastę czy nie), o pysznym, najczęściej owocowym smaku. Nie zapomnijmy o wygodnym, kolorowym kubeczku do płukania zębów i niezbędnik pielęgnacyjny dla naszego malucha gotowy.

Sposoby na przedszkolaka

Choć wydawać by się mogło, że najwięcej problemów z regularnym myciem zębów będą sprawiać niemowlaki, to najczęściej starsze dzieci mają problem z systematycznością i dokładnością codziennego szorowania. Przedszkolaki często przechodzą swoisty bunt dojrzewania, złoszczą się i dążąc do postawienia na swoim, nie chcą w ogóle wziąć szczoteczki do ręki. Tłumaczenie zasad higieny i prośby rodziców często na niewiele się zdają, podobnie jak krzyk i widmo kary. Jak zatem zachęcić zbuntowanego malucha do systematycznego mycia zębów?

Sprawdzonych sposobów na przekonanie dziecka jest co najmniej kilka:

  • Wspólne mycie zębów – pamiętajmy, że dzieci najwięcej uczą się i zapamiętują, gdy wzorują się na rodzicach lub opiekunach. Starajmy się więc jak najczęściej myć zęby razem z dzieckiem, pokazywać mu jak wygląda prawidłowa technika mycia, a także zachęcać je do naśladowania.

  • Wzajemne szorowanie – potraktujcie mycie zębów jako zabawę i pozwólcie, by maluch umył Wam zęby. W tym samym czasie sięgnijcie po jego szczoteczkę i zaproponujcie, że poszczotkujecie zęby jemu. W ten sposób możemy też zauważyć, z którymi obszarami dziecko ma największy problem i przy kolejnym myciu zębów, zwrócić na te miejsca szczególną uwagę.

  • Zabawne historyjki – a gdyby tak mycie zębów dla dzieci nie było samą czynnością higieniczną, ale wspaniałą przygodą? Wyobraźmy sobie, że szczoteczka do zębów dla dzieci to statek kosmiczny, który wędruje po galaktyce zębowych planet lub śmieciarka, która musi zebrać z zębów wszystkie odpadki. Codziennie możemy tworzyć nowe historie, z czasem pozwalając dziecku na wymyślanie własnych, ciekawych historyjek.

  • Płyny i tabletki wybarwiające zęby – pamiętajmy, że dzieci są wzrokowcami, dlatego pojęcia takie jak osad bakteryjny czy płytka nazębna są dla nich póki co abstrakcyjne i trudne do zrozumienia. Dlatego doskonałym pomysłem na pokazanie im tego co na co dzień jest niewidoczne, jest zastosowanie dostępnych na rynku płynów i tabletek do wybarwiania płytki nazębnej. Barwią ja one na różne kolory, pokazując dziecku które miejsca wymagają dokładniejszego mycia zębów.

  • Aplikacja na telefon – w obecnych czasach elektronika obecna jest w życiu naszych dzieci od najmłodszych lat. Coraz więcej z nich nie tylko doskonale radzi sobie z obsługą telefonu czy tabletu, ale niejednokrotnie posiadają takie urządzenia do codziennego użytku. Warto to wykorzystać! Doskonałym pomysłem jest szczoteczka soniczno-rotacyjna, która ma możliwość połączenia się ze specjalną aplikacją, w której przyjazny bohater wspiera nas w walce o czyste zęby, pilnując nie tylko czasu szczotkowania, ale również prawidłowej techniki.

Szczoteczki dla dzieci Oral-B – kolorowe i nietuzinkowe!

Szeroki wybór atrakcyjnych wizualnie, a jednocześnie zaawansowanych technologicznie szczoteczek posiada w swojej ofercie marka Oral-B. Znajdziemy wśród nich szczoteczki z serii Kids, dedykowane już od 3. roku życia, serię Junior dla dzieci w wieku powyżej 6 lat i Teen, dla nastolatków. Każda z nich została odpowiednio dopasowana do potrzeb dzieci w danej kategorii wiekowej, posiada wbudowany timer i możliwość połączenia z aplikacją Disney Magic Timer, która sprawia że mycie zębów dla dziecka stanie się wspaniałą przygodą.

Zobacz film: "Szczoteczka elektryczna dla dzieci Oral-B Stages Power"

Wszystkie szczoteczki elektryczne dla dzieci Oral-B zostały zaprojektowane razem z dentystami, dzięki czemu mogą nie tylko delikatnie, ale również skutecznie czyścić zęby naszych pociech. Co więcej, dzięki możliwości personalizacji za pomocą naklejek, maluch może ozdobić ją ulubionymi bajkowymi postaciami.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze