Jak prawidłowo jeździć autostradą?

Wieści na temat oddania do użytku kolejnych odcinków autostrad są zwykle witane entuzjastycznie przez kierowców, którzy cenią sobie wysoki komfort jazdy i możliwość pokonywania dużych odległości w krótkim czasie. Brak doświadczenia w korzystaniu z autostrad sprawia jednak, że nawet kierowcy z wieloletnim stażem napotykają na trudności na drogach szybkiego ruchu. Zwykle wynikają one z nieznajomości podstawowych zasad podróżowania autostradą.

Bezpieczna jazda autostradą

Wypadki na autostradzie to rzadkość, ale nie zwalnia to kierowców z konieczności zachowania ostrożności na drodze. Niezwykle ważne jest stosowanie się do zasad ruchu drogowego, czyli przestrzeganie zakazu postoju, zakazu holowania pojazdów, limitu prędkości do 140 km/h oraz zakazu zawracania. Niestosowanie się do znaków nie tylko zwiększa ryzyko wypadku, lecz także podlega karom pieniężnym. Jak karane są wykroczenia drogowe w Polsce?

Polecane wideo:

  • Cofanie się na autostradzie to 300 PLN mandatu i 5 punktów karnych.
  • Zawracanie na autostradzie to 300 PLN mandatu.
  • Holowanie pojazdu samochodem nieprzystosowanym do tego celu to 200 PLN mandatu (nawet gdy w użyciu jest specjalny holownik, może poruszać się po autostradzie tylko do najbliższego zjazdu).
  • Zatrzymywanie się na autostradzie to 300 PLN mandatu – postój jest dozwolony tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach.

O czym pamiętać, korzystając z autostrad?

Jeśli jeździsz autostradą i chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, stosuj się do następujących wskazówek:

  • Nie blokuj lewego pasa jezdni i zachowuj odstęp między innymi pojazdami.
  • W razie awarii usuń samochód z jezdni lub przynajmniej skieruj go możliwie blisko prawej strony, następnie ustaw trójkąt ostrzegawczy (około 100 m za samochodem).
  • Nie zapominaj, że korzystanie z autostrad wiąże się z koniecznością uiszczania opłat – obecnie przejazd 1 km autostrad należących do GDDKiA kosztuje 10 gr.
  • W punkcie poboru opłat zajmij pas przeznaczony dla samochodów osobowych.

Odpowiedzialne korzystanie z autostrad to najlepszy sposób na bezpieczne dotarcie do celu. Pamiętaj, że stosując się do zasad ruchu drogowego, chronisz siebie i swoją rodzinę przed groźnymi sytuacjami na drodze.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 2 tygodnie temu

9
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Mercedes-Benz Vito Tourer Select 116 CDI - test

Duże rodziny potrzebują dużych samochodów, dlatego choć popularność minivanów ostatnio spadła, to są producenci, którzy z tego segmentu się nie wycofają. Jednak bardzo duże rodziny potrzebują ciężkiego kalibru - pełnowymiarowego vana, którym można...

Moto Parenting

Przegląd auta krok po kroku

Przegląd techniczny auta może wydawać się uciążliwym obowiązkiem, ale nie zapominajmy, że regularne badania stanu samochodu zwiększają bezpieczeństwo jazdy. W trakcie użytkowania auta poszczególne jego elementy ulegają bowiem eksploatacji, a ryzyko potencjalnie...

Moto Parenting

Baby on board - ten pierwszy raz

Baby on board - ten pierwszy raz

Ten pierwszy raz zawsze jest wyjątkowy. To delikatne, gładkie i giętkie ciałko... Wydawać by się mogło, że się połamie, jeśli będziesz niesubtelny. Ruszasz delikatnie. To jazda z najwyższą ostrożnością. Później wszystko się zmieni… Jeśli jeszcze nie...

Moto Parenting

Nowoczesne technologie multimedialne w samochodzie

Jeszcze kilka lat temu nikomu nie przyszłoby na myśl określenie samochodu mianem multimedialnego centrum, służącego do przemieszczania się. Nadrzędną i w zasadzie jedyną rolą auta było transportowanie osób z jednego punktu do drugiego. Dziś tak przyziemne...

Moto Parenting

Kto częściej przyczynia się do wypadków?

Groźne sytuacje na drodze z udziałem pieszych nie biorą się znikąd. Najczęściej do wypadków dochodzi w wyniku brawury i lekceważenia przepisów drogowych - zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Zmotoryzowani często ignorują nakazy ograniczenia prędkości...

Moto Parenting

Wycieczka rodzinna! Jak się do niej przygotować?

Wycieczka rodzinna! Jak się do niej przygotować?

Rodzinny wyjazd to nie weekend we dwoje, na który można wybrać się spontanicznie i bez bagażu. Gdy na wycieczkę jedzie cała rodzina, przygotowania są niezbędne, pozwalają bowiem uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak płacz dziecka, gdy w połowie...