Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo jeździć autostradą?

Wieści na temat oddania do użytku kolejnych odcinków autostrad są zwykle witane entuzjastycznie przez kierowców, którzy cenią sobie wysoki komfort jazdy i możliwość pokonywania dużych odległości w krótkim czasie. Brak doświadczenia w korzystaniu z autostrad sprawia jednak, że nawet kierowcy z wieloletnim stażem napotykają na trudności na drogach szybkiego ruchu. Zwykle wynikają one z nieznajomości podstawowych zasad podróżowania autostradą.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Bezpieczna jazda autostradą

Wypadki na autostradzie to rzadkość, ale nie zwalnia to kierowców z konieczności zachowania ostrożności na drodze. Niezwykle ważne jest stosowanie się do zasad ruchu drogowego, czyli przestrzeganie zakazu postoju, zakazu holowania pojazdów, limitu prędkości do 140 km/h oraz zakazu zawracania. Niestosowanie się do znaków nie tylko zwiększa ryzyko wypadku, lecz także podlega karom pieniężnym. Jak karane są wykroczenia drogowe w Polsce?

  • Cofanie się na autostradzie to 300 PLN mandatu i 5 punktów karnych.
  • Zawracanie na autostradzie to 300 PLN mandatu.
  • Holowanie pojazdu samochodem nieprzystosowanym do tego celu to 200 PLN mandatu (nawet gdy w użyciu jest specjalny holownik, może poruszać się po autostradzie tylko do najbliższego zjazdu).
  • Zatrzymywanie się na autostradzie to 300 PLN mandatu – postój jest dozwolony tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach.

2. O czym pamiętać, korzystając z autostrad?

Jeśli jeździsz autostradą i chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, stosuj się do następujących wskazówek:

  • Nie blokuj lewego pasa jezdni i zachowuj odstęp między innymi pojazdami.
  • W razie awarii usuń samochód z jezdni lub przynajmniej skieruj go możliwie blisko prawej strony, następnie ustaw trójkąt ostrzegawczy (około 100 m za samochodem).
  • Nie zapominaj, że korzystanie z autostrad wiąże się z koniecznością uiszczania opłat – obecnie przejazd 1 km autostrad należących do GDDKiA kosztuje 10 gr.
  • W punkcie poboru opłat zajmij pas przeznaczony dla samochodów osobowych.

Odpowiedzialne korzystanie z autostrad to najlepszy sposób na bezpieczne dotarcie do celu. Pamiętaj, że stosując się do zasad ruchu drogowego, chronisz siebie i swoją rodzinę przed groźnymi sytuacjami na drodze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.