Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się wilgoci z domu? Osuszacze powietrza od 168 złotych

Niesprawna izolacja cieplna, źle wykonany drenaż, brak izolacji cieplnej czy wysoki poziom wód gruntowych to tylko niektóre przyczyny wilgoci w domu, które prowadzą do powstawania pleśni i rozprzestrzeniania się grzyba na ścianie. Jednym ze skutecznych sposobów walki z wilgocią jest osuszacz powietrza. Jak działa i jak wybrać odpowiedni?

Zobacz film: "Jak walczyć z grzybem na ścianie?"
spis treści

1. Problemy związane z dużą wilgotnością powietrza

Prawidłowa ilość wody znajdującej się w powietrzu w domu nie powinna przekraczać 40-60 proc. Pierwszą oznaką podwyższonego poziomu wilgotności jest pojawienie się grzyba w kątach oraz coraz częściej wyczuwalny nieprzyjemny zapach. To jednak początek problemów – złe samopoczucie, tępy ból głowy, katar, zmęczenie, podrażnione spojówki czy grzybica paznokci, a także niewydolność nerek oraz niepłodność to skutki oddziaływania pleśni i grzybów. Dzieci mające alergię nie mogą przebywać w zawilgoconych pomieszczeniach, u niemowlaków wzrasta możliwość zachorowania na na astmę.

2. Jak walczyć z nadmierną wilgocią?

Aby uniknąć poważnych dolegliwości oraz chronić siebie oraz dzieci, nie wystarczy otworzyć szeroko okien. Choć wietrzenie pomieszczeń jest równie ważne, jak i inne czynności, to przy zaawansowanym rozprzestrzenianiu się grzyba, trzeba będzie podjąć również inne kroki. Jeśli zauważyliśmy grzyba, nie możemy pozwolić, by zajmował coraz większą powierzchnię ścian.

Pomalowanie ścian specjalną farbą posiadającą właściwości hydrofobowe, a także odsunięcie mebli (np. szafy) od kątów to pierwsze kroki, które należy podjąć. Okna z mikrowentylacją oraz/lub nawiewniki w ramach okiennych też powinny pomóc, tak aby grzyb nie powrócił. W walce z drobnoustrojami unoszącymi się w powietrzu naszą bronią będzie osuszacz powietrza, który postawimy w pokoju lub w piwnicy.

3. Domowy osuszacz powietrza – jak działa?

Osuszacz powietrza to urządzenie, które wychwytuje i usuwa cząsteczki wody zawarte w powietrzu. Sprzęt jest zasilany prądem elektrycznym. Wentylator umieszczony w osuszaczu zasysa wodę, która zamienia się w skroploną parę wodną spływają do specjalnego zbiornika. Osuszone powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia. Ten proces zmniejsza poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Na rynku są dostępne osuszacze kondensacyjne, których działanie jest uzależnione od wysokości temperatury oraz poziomu wilgotności, oraz osuszacze absorpcyjne pracujące bez względu na panujące w pomieszczeniu warunki.

4. Osuszacz powietrza – jak wybrać najlepszy?

Osuszacz powietrza sprawdzi się w niewielkim pokoju, ale można go postawić także w piwnicy, łazience czy kuchni, czyli w każdym pomieszczeniu, w którym w powietrzu może zbierać się dużo cząsteczek wody.

Najważniejszym parametrem w przypadku wyboru pochłaniacza wilgoci jest jego wydajność – wartość jest przedstawiana w jednostce litr na godzinę/dobę. W łazience sprawdzi się osuszacz o wydajności 8l/24h. Do domu wolnostojącego będziemy potrzebowali ok. 15-20l/24h, a do małego mieszkania – 10l/24h.

Osuszacze powietrza i inne niezbędne dla Twojego domu sprzęty AGD znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.

Pamiętajmy również o przepływie powietrza – im będzie większy, tym lepiej osuszacz poradzi sobie z bardzo zawilgoconymi pomieszczeniami. Pobór mocy to kolejny ważny parametr, ponieważ urządzenie może mieć od 250 do 850 W.

Warto zwrócić uwagę także na pojemność zbiornika na wodę. Dużego pojemnika nie będziemy musieli często opróżniać. W każdym urządzeniu znajduje się higrometr, który kontroluje poziom wilgotności powietrza.

5. Osuszacz powietrza – dodatkowe funkcje

Aby osuszacz działał sprawnie, warto sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje posiada. Sterowanie elektroniczne ułatwi pracę z urządzeniem. W nowych modelach coraz częściej pojawia się wyświetlacz LCD, na którym pojawiają się wartości dotyczące poziomu wilgotności powietrza. Osuszacz może posiadać także funkcję automatycznego rozmrażania czy wyłączania.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.