Trwa ładowanie...

Jak poradzić sobie ze zgagą u dziecka?

Jak poradzić sobie ze zgagą u dziecka?
Jak poradzić sobie ze zgagą u dziecka? (123RF)

Zgaga u dzieci może skutkiem niewłaściwej diety, ale i stresu. U tych najmłodszych niemowlaków powodem zazwyczaj jest niedojrzały zwieracz przełyku.

Koperek, melisa, lekka herbatka owocowa ulży dziecku w dolegliwościach. Gdy objawy nie mijają wskazana jest wizyta u lekarza. Zgaga jest jednym z objawów choroby refluksowej. Kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku. Jeżeli dziecko skarży się na ból brzucha i pieczenie w przełyku, często mu się odbija, wymiotuje, a przy tym kaszle. Oznacza to, że dokuczać może mu zgaga. Dzieci z refluksem mają także chrypkę, świszczący oddech. Skarżą się na ból w klatce piersiowej.

  • W leczeniu zgagi u dziecka najważniejsze jest właściwe postępowanie, które może zapobiec dolegliwościom, np. zmiana diety. W przypadku dzieci wybór naturalnych sposobów łagodzących symptomy jest mocno ograniczony. Nie stosujmy też żadnych leków bez konsultacji z lekarzem - tłumaczy portalowi WP abcZdrowie Magdalena Reszczyńska, lekarz rodzinny.

1. Odstawiamy czekoladę czyli zmiana diety

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
  • Eliminujemy z diety kwaśne i ostre potrawy. Nie polecam także smażonych dań. Te pokarmy zaostrzają dolegliwości refluksuowe i powodują dyskomfort -wyjaśnia lekarka.

Nie służą też dziecku słodkie przekąski ani ciastka z kremem ani tym bardziej czekolada.

Unikamy także wszelkich napojów gazowanych, gdyż podrażniają błonę śluzową i zaostrzają chorobę zwiększając ciśnienie w żołądku. To powoduje cofanie się pokarmu do przełyku.

Nie zalecane są także soki owocowe, szczególnie cytrusowe ani mocne herbaty. Dzieci z refluksem nie powinni także spożywać tłustych wędlin ani serów topionych.

  • Dieta powinna być lekkostrawna. A przede wszystkim dzieci powinny jeść regularnie, powoli, co trzy godziny - tłumaczy Anna Kuczkin, dietetyczka.

Zalecane są gotowane warzywa, takie jak marchew, pietruszka, buraczki. Niekorzystnie natomiast działają rośliny strączkowe, takie jak: groch i fasola.

Powodują wzdęcia i zgagę. Dobrze tolerowane są ryby. Ważne jest, aby ostatni posiłek dziecko zjadło dwie, trzy godziny przed snem. - Maluch po jedzeniu nie powinien także biegać ani skakać - zaznacza lekarka.

 

Należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie nosi zbyt obcisłych ubrań, które mogą powodować wzrost ciśnienia śródbrzusznego.

2. Koperek i siemię lniane na ratunek

Objawy popularnych przypadłości dziecięcych i sposoby radzenia sobie z nimi
Objawy popularnych przypadłości dziecięcych i sposoby radzenia sobie z nimi [9 zdjęć]

Biegunka stanowi jedną z najpowszechniej występujących chorób wieku dziecięcego. Dolegliwości jej towarzyszące

zobacz galerię

Większość naturalnych metod, tak chętnie stosowanych przez dorosłych, nie jest odpowiednia dla dzieci.

  • Miętowa guma do żucia podrażnia żołądek i zaostrza zgagę - tłumaczy dr Reszczyńska. Ani soda oczyszczona rozpuszczona w szklance wody ani kiszone ogórki też nie są zalecane.

Polecam maluchom herbatki ziołowe z koperku włoskiego albo melisy. W aptece można kupić specjalne mieszanki ziołowe dla najmłodszych - tłumaczy dietetyczka.

Świetnie łagodzą objawy choroby lekkie herbatki domowej roboty z malin, kwiatu róży czy nawet suszonych śliwek.

Niektórym dzieciom pomaga mleko albo kasza manna, ale obserwujmy czy dolegliwości nie nasilają się. Nie każdy w chorobie refluksowej toleruje mleko i produkty mleczne - zaznacza dietetyczka.

Na nieprzyjemne objawy pomogą lekko zaparzone herbatki i sproszkowane siemię lniane dodane np. do jogurtu.

Jeżeli objawy nie mijają, dziecko nie przybiera na wadze, cierpi, powinniśmy udać się do lekarza pediatry albo pierwszego kontaktu. Często zgaga mylona jest z astmą.

Lekarz musi posłuchać płuc dziecka i zebrać szeroki wywiad. W razie wątpliwości skieruje na dalsze badania i zaleci wizytę u lekarza. Nie stosujmy żadnych leków ani preparatów bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Leczenie zostawmy medykom - zaznacza Reszczyńska.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze