Trwa ładowanie...

Jak pielęgnować skórę niemowlaka i jakich składników aktywnych szukać w produktach dla malucha?

Avatar placeholder
Wioleta Szulejewska 09.12.2022 14:59
Jak pielęgnować skórę niemowlaka i jakich składników aktywnych szukać w produktach dla malucha?
Jak pielęgnować skórę niemowlaka i jakich składników aktywnych szukać w produktach dla malucha? (AdobeStock)

W języku prasłowiańskim słowa "dotykać" i "kochać" były synonimami, zatem nawet w sferze leksykalnej dotyk nierozerwalnie kojarzony jest z miłością. Kojący i czuły dotyk jest podstawą budowania więzi między nowonarodzonym dzieckiem a jego rodzicami. Dla małego człowieka jest sygnałem "jestem tu, chronię cię, jesteś bezpieczny". Przychodzimy na świat niemal ślepi, nie rozróżniamy słów, nie potrzebujemy poznawać smaków. Pragniemy kontaktu skóra do skóry, ciepła dłoni, muśnięć ustami. Potrzebujemy dotyku.

Partnerem treści jest marka La Roche-Posay

Skóra – ważny narząd

Skóra człowieka jest organem (jak serce czy płuca!), i to największym organem w ciele człowieka. Ma nie tylko dużą powierzchnię, ale i ogromne znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Skóra jest barierą, która chroni organizm przed światem zewnętrznym, uniemożliwia wtargnięcie do wnętrza ciała alergenom, grzybom i bakteriom. Bierze udział w procesie oddychania, wydala i wchłania różne substancje.

Delikatna skóra malucha

Skóra niemowlęcia jest szczególnie delikatna, wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Jest 5 razy cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, ma mniej tkanki podskórnej, a umiejscowione w niej gruczoły łojowe są w większości nieaktywne. Skóra malucha, jak cały jego organizm, jest jeszcze niedojrzała, wymaga więc szczególnej troski. Ogromne znaczenie ma nie tylko to, jakich kosmetyków używamy, ale także to, w jaki sposób podchodzimy do pielęgnacji.

Jakich kosmetyków potrzebuje skóra malucha?

Niemowlęta nie potrzebują do pielęgnacji zbyt wielu kosmetyków, wystarczy jeden środek myjący i jeden balsam odżywiający skórę. Kosmetyki, których używamy do pielęgnacji skóry malucha, bezwzględnie powinny posiadać rekomendacje Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, warto wybierać produkty polecane przez pediatrów i dermatologów. Należy uważnie czytać etykiety i stosować tylko takie dermokosmetyki, które są przeznaczone dla niemowląt (te najlepsze można stosować już od pierwszego dnia życia), których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono badaniami. Do takich właśnie kosmetyków należą produkty LA ROCHE-POSAY z gamy LIPIKAR - KREM MYJĄCY SYNDET AP+ i BALSAM REGENERUJĄCY AP+M.

Dermokosmetyki Lipikar - rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne
Dermokosmetyki Lipikar - rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne (Materiały partnera)

Dobry skład podstawą zaufania

Do mycia i nawilżania wybieraj dermokosmetyki o dobrym składzie. Kupując produkty do mycia, inwestuj w produkty, które zawierają składniki aktywne, pozwalające zapobiegać wysuszeniu skóry maluszka, masło shea i niacynamid – substancje o działaniu przeciwzapalnym.

Wybierając balsam, zwróć uwagę, czy jest to kosmetyk, który przywraca równowagę mikrobiomu skóry. Mikrobiom to swego rodzaju filtr złożony z mikroorganizmów (bakterii, grzybów i wirusów), znajdujący się na skórze człowieka. Badania wykazują, że jest to system współdziałający z naszym organizmem, a jego zniszczenie ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Właśnie dlatego do pielęgnacji skóry malucha należy wybierać takie dermokosmetyki, które nie zaburzą gospodarki mikrobiomu skóry.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia – ważne czym, ważne jak

Dobrej jakości dermokosmetyki to tylko część prawidłowej pielęgnacji skóry maluszka. Równie ważny jest aspekt emocjonalny. Kąpiel i masaż ciała z użyciem balsamu powinny być rytuałem, który obu stronom – zarówno niemowlakowi, jak i opiekunowi – sprawia wiele radości. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych wymaga dużej dawki dotyku. Warto wykorzystywać te chwile, żeby budować więź między dzieckiem a rodzicami. Dotykając skóry maluszka podczas mycia i nakładaniu balsamu, zadbaj o to, aby były to chwile pełne uważności i miłości. Dotykaj skóry dziecka powoli i delikatnie. Nie wykonuj nagłych ruchów, które mogłoby przestraszyć dziecko. Przemawiaj do maleństwa czułym głosem, nawet jeśli masz pewność, że nie rozumie twoich słów. Zamień kąpiel w czas wyciszenia i relaksu.

(AdobeStock)

Dlaczego to takie ważne?

Dotyk daje przyjemność, niesie pocieszenie, pomaga się uspokoić i obniżyć poziom stresu. Dotyk jest ważny dla wszystkich, jednak w pierwszych miesiącach i latach życia odgrywa najważniejszą rolę. Badania wykazują, że dzieci, które były często dotykane, noszone i tulone, w późniejszym życiu łatwiej wchodzą w interakcje społeczne, częściej cechuje je pogoda ducha i optymizm. To jednak nie wszystko. Lekarze zwracają uwagę, że wśród dzieci urodzonych przedwcześnie to właśnie te maluchy, które częściej były kangurowane i którym zapewniano kontakt skóra do skóry, szybciej rosną i przybierają na wadze. Przytulanie pomaga zapobiegać chorobom, a nawet zdrowieć. Udowodniono, że obniża ciśnienie krwi, reguluje tętno i wyzwala hormony neutralizujące niekorzystne działanie kortyzolu. Naukowcy z Carnegie Mellon University przeprowadzili eksperyment, który udowadnia, że przytulanie chroni przed infekcjami i skutecznie pomaga zwalczać ich skutki. Dotyk ma magiczną moc. Przytulaj, noś, masuj swoje dziecko jak najczęściej. Na zdrowie.

Partnerem treści jest marka La Roche-Posay

Polecane dla Ciebie