Zabierasz dziecko nad wodę? Powinieneś obejrzeć to wideo
Latem w lasach, w pobliżu zbiorników wodnych, a nawet w miastach czyha na nas zagrożenie. Jusznica deszczowa, potocznie nazywana muchą końską lub gzem, lubi wilgoć i wysokie temperatury.
Ten niepozorny owad z rodziny bąkowatych atakuje bez znieczulenia. Rozcina skórę i wysysa krew z rany. Rumień po ukąszeniu jest duży, a swędzenie nieporównywalnie większe niż w przypadku ukąszeń innych owadów.
Samice można poznać po charakterystycznych fioletowych oczach z jaskrawymi paskami, oczy samców są szare. To nie jest jedyna różnica. Podobnie jak w przypadku komarów, to samice stanowią zagrożenie. Podczas gdy samce żywią się sokami roślin, samice atakują ludzi i zwierzęta, aby zdobyć krew. Nie dają się spłoszyć. Są nieustępliwe, nie zaprzestają ataku, chyba że zostaną zabite. Atakują chmarami. Przyciąga je ruch, ciepło, świecąca powierzchnia i dwutlenek węgla. Dzięki receptorom podczerwieni potrafią dostrzec potencjalną ofiarę z bardzo dużej odległości.
Ukąszenie muchy końskiej jest bardzo bolesne. Aby uchronić się przed ich atakiem, zaleca się unikania miejsc, w których występują. Pomóc może też zakładanie ciemnych ubrań, które zakryją jak największą powierzchnię ciała, co latem jest jednak bardzo trudne. Na szczęście jest jeszcze inny sposób.
Chcesz wiedzieć, jak odstraszyć muchy końskie i jak postępować w przypadku ukąszenia? Obejrzyj WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl