Trwa ładowanie...

Usprawiedliwienie w szkole. Kto i kiedy może je napisać?

Dzieci w Polsce w wieku od 7 do 18 r.ż. objęte są obowiązkiem szkolnym. Oznacza to, że opiekunowie powinni zapisać dziecko do szkoły, umożliwić mu regularne uczestnictwo w zajęciach oraz zapewnić dobre warunki do nauki w domu. Jeśli z jakiegoś powodu uczeń nie może uczestniczyć w zajęciach, powinien przynieść wiarygodne usprawiedliwienie. Co powinno się w nim znaleźć i kto może je wystawić?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. Czym jest usprawiedliwienie szkolne?

Usprawiedliwienie szkolne to pismo od opiekunów dziecka, w którym wyjaśniają przyczyny nieobecności ucznia w szkole. Nieobecność ta, z uwagi na obowiązek szkolny, powinna być uzasadniona ważnymi powodami i trwać od kilku do kilkunastu dni.

Opiekun w pierwszej kolejności powinien skontaktować się z wychowawcą klasy, informując o nieobecności dziecka oraz jej przyczynach.

Dziecko po powrocie do szkoły powinno przynieść pisemne usprawiedliwienie potwierdzające przyczyny nieobecności. Jest to oficjalny dokument stanowiąc dowód na to, że dziecko nie uczęszczało na zajęcia z ważnych, losowych powodów.

W niektórych sytuacjach, jeśli dziecko przez długi czas nie uczęszcza na zajęcia, rodzice mogą otrzymać od dyrekcji szkoły pisemne upomnienie. Jeśli nie przyniesie ono pożądanego efektu, dyrekcja może skierować sprawę na drogę postępowania administracyjnego. Ma to miejsce jednak w drastycznych przypadkach, gdy ewidentnie uczeń lub jego rodzice unikają obowiązku szkolnego.

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?
Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia? [6 zdjęć]

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale...

zobacz galerię

2. Jaki powód podać w usprawiedliwieniu?

Najczęściej spotykaną przyczyną opuszczania zajęć szkolnych przez dzieci jest choroba. Wywołane nią złe samopoczucie ucznia uniemożliwia mu pełne uczestnictwo w zajęciach. Jeśli jest to infekcja wirusowa lub bakteryjna, stanowi także zagrożenie dla innych uczniów oraz personelu, dlatego ze względu na dobro społeczności szkolnej lepiej, aby chore dziecko zostało w domu.

Innym powodem nieobecności ucznia w szkole może być zaplanowana wizyta u lekarza specjalisty, w tym dentysty, ważna uroczystość rodzinna lub inne wydarzenie, które nie pozwoliło dziecku być na zajęciach.

3. Formalne aspekty usprawiedliwienia

Czas dostarczenia usprawiedliwienia, jego forma i inne dane nie są uregulowane ustawą. Najczęściej takie informacje znajdują się w statucie szkoły, każda placówka reguluje takie kwestie indywidualnie. Wytyczne zawarte w statucie obowiązują ucznia od momentu rozpoczęcia nauki w danej szkole, aż do jej ukończenia.

Ważne! Usprawiedliwienie nieobecności dziecka do 18 r.ż. wystawia rodzic lub opiekun prawny. Szkoła nie może domagać się przedstawienia zwolnienia lekarskiego za okres absencji, choć dobrowolnie dziecko może przynieść takie zaświadczenie.

Uczniowie pełnoletni mogą samodzielnie usprawiedliwiać swoje nieobecności. Warto pamiętać jednak, że opuszczenie ponad połowy zajęć z danego przedmiotu jest podstawą, aby uczeń nie był klasyfikowany.

Czy polskie szkoły radzą sobie z dokuczaniem?
Czy polskie szkoły radzą sobie z dokuczaniem?

Trwa druga edycja kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Jej organizatorzy...

przeczytaj artykuł

4. O czym należy pamiętać?

Usprawiedliwienie powinno zawierać kilka ważnych elementów, takich jak:

  • miejscowość i datę;
  • nagłówek;
  • wprowadzenie (np. "Proszę o usprawiedliwienie...", "Zwracam się z uprzejmą prośbą o usprawiedliwienie...")
  • właściwa treść - daty i przyczyny nieobecności dziecka, wraz z uzasadnieniem;
  • podziękowanie;
  • fraza kończąca (np. "Z wyrazami szacunku...")
  • odręczny podpis.

W dokumencie wymieniamy imię i nazwisko dziecka, aby nauczyciel mógł je bez problemu zidentyfikować.

Niektóre szkoły mają przygotowane gotowe szablony usprawiedliwień, które zwykle dostępne są na stronie internetowej szkoły. Warto z nich korzystać, ponieważ ujednolicają dostarczane do szkoły dokumenty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.