Trwa ładowanie...

Jak napisać podanie?

 Ewa Rosiecka
06.12.2021 20:18
Jak napisać podanie?
Jak napisać podanie? (Adobe Stock)

Jak napisać podanie? Z nauką tworzenia pism urzędowych mierzą się wszyscy uczniowie na różnych etapach edukacji, umiejętność ta jest niezwykle przydatna w życiu. Na co zwrócić uwagę podczas pisania podania i jakich błędów nie wolno popełnić? Sprawdź!

spis treści

1. Co to jest podanie?

Podanie jest pismem urzędowym, w którym zwracamy się z prośbą do jakiejś organizacji, instytucji lub osoby, np. o przyjęcie do szkoły, uzyskanie świadczenia lub wyrobienie dokumentu.

W tego typu tekstach należy zadbać o odpowiednią formę zarówno w aspekcie estetycznym, jak i o stałą formę niektórych jego elementów, które powinny w nim się znaleźć, w wyznaczonych na stronie miejscach.

2. Jak napisać dobre podanie?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Podanie powinno być napisane prostym, łatwym do zrozumienia językiem. We wniosku nie powinny się znaleźć żadne emocjonalne wypowiedzi, a jedynie przedstawiona w zwięzły i konkretny sposób prośba.

Podanie powinno być podpisane odręcznie. Możemy je zanieść osobiście, wysłać pocztą tradycyjną, elektroniczną lub też skorzystać z gotowego formularza umieszczonego na stronie internetowej danej instytucji.

Należy wziąć też pod uwagę, że wiele organów publicznych ma opracowane własne wzory podań, które w tym miejscu obowiązują.

Jak napisać list prywatny i urzędowy?
Jak napisać list prywatny i urzędowy?

Dziś wiele osób zadaje sobie pytanie, jak napisać list. Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy z tym problemu,

przeczytaj artykuł

3. Co powinno znaleźć się w podaniu krok po kroku

Pisanie podania warto rozpocząć od wyboru czcionki. Najlepsza będzie Calibri i Times New Roman 12 lub 13. Jeśli wybraliśmy czcionkę, możemy przejść do pisania podania.

W górnej części kartki, po prawej stronie powinna znaleźć się data oraz miejscowość, z której piszemy podanie. Kolejnym elementem są nasze dane. Umieszczamy je poniżej daty, po lewej stronie.

Pod danymi, po prawej stronie powinny znaleźć się dane adresata (osoby/instytucji, do której zwracamy się w podaniu). Poniżej danych, na środku umieszczamy tytuł podania.

Kolejnym punktem jest umieszczenie właściwej treści podania, które powinno być zwięzłe i proste, z uwzględnieniem form grzecznościowych. Jeśli wymaga tego sytuacja, możemy napisać uzasadnienie naszego podania, zaczynając od słów: "Swoją prośbę motywuję..." itp.

Na zakończenie umieszczamy prośbę o pozytywne rozpatrzenie wniosku, zwrot grzecznościowy oraz odręczny podpis. Do podania możemy dołączyć także załączniki, które wymieniamy na końcu podania.

Gdy znamy wszystkie te elementy, napisanie podania przestaje być trudne. Pisząc je, warto jednak za każdym razem upewnić się, że nie popełniliśmy żadnego błędu ortograficznego, gramatycznego czy stylistycznego, ponieważ w tak krótkiej formie wypowiedzi każdy błąd będzie od razu widoczny. Warto sprawdzić także, czy poprawnie wpisaliśmy dane instytucji lub osoby, do której je kierujemy.

Pamiętajmy, aby nie składać podania na pół, nie powinno być również zabrudzone ani pomięte.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze