Trwa ładowanie...

Jak często prać pościel? Lekarze podają nowe zalecenia

Avatar placeholder
22.10.2024 11:01
Jak często prać pościel? Musimy stosować jedną zasadę
Jak często prać pościel? Musimy stosować jedną zasadę (Getty Images)

Raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie czy nawet na trzy? Jak często powinniśmy zmieniać pościel z naszych łóżek? Prawda jest taka, że często śpimy w tej samej pościeli znacznie dłużej, niż zalecają eksperci. Jak się okazuje, to, jak często pownniśmy ją wymieniać na świeżą, zależy od kilku czynników.

spis treści

1. Dlaczego powinno się regularnie zmieniać pościel?

Pościel, w której śpimy to siedlisko grzybów i bakterii. Z biegiem czasu w naszych prześcieradłach, kołdrach i poduszkach gromadzi się duża ilość brudu, naskórka i płynów ustrojowych. W ciągu roku tracimy około 180 litrów płynów, które częściowo zostają w naszym łóżku.

W sypialni mamy do czynienia zarówno z tłuszczem, potem, jak i licznymi roztoczami, które żywią się naskórkiem. Jeśli nie zmieniamy regularnie pościeli, w naszym łóżku może być nawet 10 tys. pajęczaków. Oprócz roztoczy kurzu domowego można znaleźć także inne pasożyty, bo wilgoć i ciepło tworzą idealny klimat dla rozwoju bakterii i grzybów.

Badania wykazały, że po półtora roku w pościeli żyły średnio cztery gatunki grzybów, a po 20 latach około 17 gatunków grzybów.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Jak często zmieniać i prać pościel? Wszystko zależy od pory roku i tego, czy mamy pokrowiec na materac
Jak często zmieniać i prać pościel? Wszystko zależy od pory roku i tego, czy mamy pokrowiec na materac (Getty Images)

2. Lekarze: pościel należy prać co tydzień

Według zaleceń wielu ekspertów podstawową zasadą jest zmiana pościeli co dwa tygodnie. Jednak zdaniem lekarzy taka częstotliwość nie wystarczy i sugerują, aby robić to raz w tygodniu.

Dr Annie Gonzalez, dermatolożka i specjalistka od zarazków uważa, że warto zdejmować prześcieradła, poszwy na kołdry i poszewki na poduszki co siedem dni i od razu prać, by usunąć cały zawarty w nich brud.

Na łamach "Focusa" wypowiedział się też na ten temat dr Philip Tierno, mikrobiolog z Grossman School of Medicine na Uniwersytecie Nowojorskim, który uzależnia to od obecności pokrowca na materac. Według eksperta, jeśli między prześcieradłem a materacem jest bariera, to cotygodniowa wymiana nie jest niezbędna. Brak pokrowca sprawia, że na materacu gromadzi się więcej płynów, tłuszczu i naskórka i wtedy pościel warto zmienić już po tygodniu.

Wymiana pościeli to nie wszystko - o ile to możliwe, powinniśmy dokładnie i regularnie czyścić też koce i poduszki, najlepiej raz lub dwa razy w roku.

3. Te osoby powinny zmieniać pościel częściej

Gdy nie wymieniamy pościeli dostatecznie często, to może pojawić się lub nasilać alergia na kurz, która objawia się kichaniem i wysypką skórną. U osób z obniżoną odpornością i cierpiących na choroby układu oddechowego, takie jak astma, po długotrwałym kontakcie z niewymienioną na czas pościelą, mogą wystąpić problemy zdrowotne.

Niektóre grupy ludzi powinny dbać o wymianę poszewek nieco częściej niż inne. Chodzi o osoby, które śpią ze zwierzętami, mają astmę lub alergię albo problemy skórne, takie jak wysypki lub trądzik, z nadmiernym wydzielaniem śliny podczas snu, takie, które nie biorą prysznica przed pójściem spać i śpią nago lub jedzą w łóżku. Ponadto osoby, które się obficie pocą i dużo palą, też powinny dbać o częstszą wymianę łóżkowych tekstyliów. Znaczenie ma też pora roku - latem pocimy się bardziej i powinniśmy mieć to na uwadze planujac zmianę pościeli.

Pamiętajmy, aby zawsze przed praniem należy zapoznać się z instrukcją pielęgnacji pościeli i dodać odpowiedni środek dezynfekujący, aby pranie było wolne od zarazków. Podczas prania warto odwracać pościel na lewą stronę i zapiąć zamki błyskawiczne na pokrowcach.

Ponadto ważne jest, aby prać wyłącznie pościel i prześcieradła w podobnym kolorze. Wystarczą do tego temperatury do 60 stopni. Te najwyższe są polecane dla alergików, ponieważ w najlepszy możliwy sposób zabijają roztocza kurzu domowego.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze