Jak budować zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka od pierwszych lat życia?
Już na etapie planowania powiększenia rodziny dbamy o naszą dietę i staramy się zdrowo odżywiać. Wiemy, jak cenne dla rozwijającego się dziecka są witaminy i minerały. Gdy maluszek przychodzi na świat, nasza troska nie słabnie. Nic zatem dziwnego, że tak wiele uwagi poświęcamy zagadnieniu rozszerzania diety. Czy to jednak wystarczy?
W pierwszych miesiącach życia dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne składniki w mleku. Specjaliści zachęcają młode mamy do karmienia piersią, zapewniając, że ich pokarm zaspokoi wszystkie potrzeby niemowlęcia. Z czasem jednak potrzeby najmłodszego członka rodziny rosną. Jeszcze przed pierwszymi urodzinami podawane są mu nowe produkty, które mają urozmaicić jego dietę. Już na tym etapie warto kształtować nawyki żywieniowe maluszka.
1. Warzywa i owoce na pierwszym planie
Jako pierwsze do jadłospisu dziecka powinny być wprowadzane warzywa. Zaleca się je gotować bez żadnych dodatków, zwłaszcza soli i cukru. Okazuje się zresztą, że dzieci wcale ich nie potrzebują. Dobrej jakości produkty same w sobie smakują bardzo dobrze.
W drugiej kolejności do diety naszej pociechy dobrze jest wprowadzić owoce. Można je podawać na surowo, np. dodając do jogurtu naturalnego.
Z czasem dziecko zacznie domagać się również innych smaków. Chętnie sięgnie po mięso, rybę czy pieczywo. Wszystkie te produkty, o ile mają najlepszą jakość, stanowią cenne źródło składników odżywczych, które są niezbędne rosnącemu dziecku.
Trzeba jednak pamiętać, by właściwie je przygotowywać. Zaleca się gotowanie na parze i pieczenie, unikanie smażenia, zwłaszcza w głębokim tłuszczu oraz dosalania potraw (do poprawy smaku zdecydowanie lepiej używać przypraw i ziół).
2. Mamo! Tato! Zabierzcie mnie na zakupy!
Dzieci najlepiej uczą się poprzez dobry przykład. Jeśli dieta rodziców jest zdrowia i goszczą w niej dobrej jakości produkty, najmłodsi z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości dokonywać będą podobnych wyborów.
Dobrym pomysłem jest włączenie dziecka w codzienne obowiązki, np. zakupy. Wybierajcie się razem do sklepu, wspólnie czytajcie składy i omawiajcie jadłospis. Starsze dziecko może też samo prowadzić koszyk i wypełniać go zdrowymi produktami. Jest to możliwe m.in. w sklepach sieci LIDL, w których wózki sklepowe dostosowane są do potrzeb najmłodszych klientów.
Dobrym rozwiązaniem jest również sięganie po produkty ekologiczne. W tej jakości dostępne są nie tylko warzywa i owoce, ale też płatki śniadaniowe, przeciery, herbaty czy dżemy.
Warto też od samego początku rozmawiać z dzieckiem o przyrodzie i uczyć go, skąd biorą się poszczególne produkty. Ze starszą pociechą można odwiedzić gospodarstwo rolne. Jeśli mamy taką możliwość, dobrym pomysłem jest domowa uprawa, np. szczypiorku. Roślinę można hodować na parapecie, a dziecko ma możliwość obserwacji jej poszczególnych faz wzrostu.
Bardzo ważne jest również wspólne siadanie do stołu oraz troska o ładny wygląd potraw na talerzu. Im bardziej kolorowo, tym lepiej. Bogactwo warzyw i ziół jest w tym przypadku nieocenione.
3. Zadbajcie o ruch!
Dieta to jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna. A z tą żyjemy ostatnio na bakier. Ruszamy się coraz mniej, co prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zatem zadbać o codzienną dawkę ruchu, i to od najmłodszych lat. Na początek wystarczy kilkudziesięciominutowy spacer. W odpowiednim wieku warto zaproponować dziecku jazdę na biegówce, hulajnodze lub rowerku.
Rodzice każdego dnia troszczą się o zdrowie swoich dzieci. Podstawą w tym zakresie jest dobrze zbilansowana i zdrowa dieta, która dostarczy rosnącemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.
Artykuł powstał we współpracy z LIDL Polska